Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

10 tipů, jak neprotopit majlant a mít doma teplo

Když je venku sychravo a teploty postupně klesají k bodu mrazu, je příjemné zatopit si. Aby pro vás zúčtování topné sezóny nebylo nepříjemné, pohlídejte si spotřebu i místa, kudy se může teplo ztrácet. Mnohdy stačí maličkosti a váš účet za energie může být o stovky až tisíce korun nižší.

Máte chladnou chodbu? Profukuje pod prahem? Cítíte od oken závany chladného vzduchu? Právě na podobná místa se zaměřte, abyste spotřebu tepelné energie ve své domácnosti snížili. Poradíme vám, jak na to.

Použijte izolační pásky

Okna, od nichž táhne izolujte. Pro začátek stačí těsnění, které koupíte v každém hobby marketu. Jsou to třeba lepicí pásky, jejichž aplikaci zvládne každý. Na dveře můžete namontovat speciální „kartáč“, který zabrání, aby od nich táhlo. Na noc můžete zatahovat závěsy a rolety, díky nimž se teplo v místnosti déle udrží.

Odvzdušněte radiátory

Nejlépe ještě před topnou sezónou obejděte radiátory a zkontrolujte, zda jsou v pořádku, nekape z nich voda, nejsou prorezlé nebo jinak poškozené. Prohlédněte také ventily. Radiátory odvzdušněte – budou lépe topit a vy spotřebujete méně energie. I během topné sezóny je občas překontrolujte. Pokud se pravidelně zavzdušňují, může být problém v topné soustavě.

Odkryjte radiátory

Aby teplo mohlo do interiéru proudit, nesmí mu nic stát v cestě. Před radiátory nestavte těžký nábytek, jako jsou komody nebo skříně. Nezakrývejte je záclonami nebo závěsy. Udržujte je čisté. I prach a nečistota totiž mohou navyšovat spotřebu.

Místnost nepřetápějte

Každý stupeň navíc se počítá – na vašem účtu za teplo může znamenat 6% nárůst energie. Jinak řečeno, pokud teplotu stáhnete o jeden stupeň, spotřeba tepla klesne až o 6 %. Češi jsou prý známí tím, že interiéry přetápí, 25°C v panelákovém bytě není výjimkou. Běžně by měla dostačovat teplota o tři nebo čtyř stupně nižší, v místnostech na spaní je dobré teplotu ještě víc stáhnout.

Na jakou teplotu topit?

  • 20 až 21°C dostačuje v obýváku nebo v pracovně.
  • 16 až 18°C je příjemná teplota pro spánek v ložnici.
  • Pod 12°C by neměla klesnout teplota v místnostech, které temperujete.
  • Na 15 až 16°C můžete temperovat, když jedete na delší dobu pryč.
  • Když jdete do práce, můžete snížit teplotu na 17 až 18°C.

Topení nevypínejte

Ve snaze šetřit některé domácnosti vypínají topení úplně. To je ale podle odborníků chyba. Pokud doma nikdo není, vyplatí se topení stáhnout, ale nevypínat. Pokud se totiž topit nebude a byt vychladne, spotřebujete hodně energie na jeho vytopení na komfortní teplotu.

Důvěřujte termostatu

Vytápět na správnou teplotu a udržovat v různých místnostech různou teplotu vám pomůže termostat. Nastavení teploty si můžete propojit třeba s chytrým mobilem a mít tak vytápění pod kontrolou, i když jste v práci. Moderní řídicí jednotky totiž umožňují spravovat teplotu i na dálku, například pomocí chytrého telefonu. Uzpůsobte si vytápění svému režimu – jestli u vás doma není mezi osmou a šestou hodinou ani noha, nemá smysl vytápět na stejnou teplotu, jako když zde trávíte celý den.

Pohlídejte vlhkost

Možná topíte, ale místnost nemůžete vytopit, pořád máte pocit chladu. Je možné, že ve vašem interiéru je nadměrná nebo naopak nízký vlhkost vzduchu, která ovlivňuje vnímání tepelné pohody. Snažte se proto udržovat vlhkost kolem hodnoty 50 %, která je optimální.

Vytvořte si pohodu

Chladná podlaha v předsíni ve vás může budit dojem tepelné nepohody. Stačí, když použijete silné koberce, které pocit tepelného komfortu zvyšují. Vybavte se také plédy, přehozy a dalším příjemným bytovým textilem, podobně jako lidé ve skandinávských zemích, kteří nedají dopustit na hygge atmosféru.

Větrejte chytře

V létě můžete mít ventilku otevřenou celé dny i noci, jenže s příchodem zimy a topné sezóny je třeba větrací návyky změnit. Vzduchu je potřeba i v zimě, jen větrání by mělo být krátké a intenzivní, takzvaně luftem. Otevřete na pět nebo deset minut okenice, nechte vzduch vyměnit a pak je znovu zavřete. Místnost se nestihne ochladit a nestoupne vám spotřeba tepelné energie.

Změňte dodavatele

Jestli v bytě nebo v domě vytápíte elektřinou či plynem, popřemýšlejte o změně dodavatele. Energetických společností existuje na trhu kolem osmdesáti, mají různou úroveň cen i služeb. Zrovna v případě vytápění elektřinou či plynem může účet při změně dodavatele klesnout o tisíce korun.

Snažíte se doma šetřit teplo? Jak?

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development