Pro spokojený život je důležité kde a jak bydlíte. Pokud vybíráte nové bydlení, měli byste se zamyslet nejen nad velikostí a dispozicí bytu, ale třeba i nad lokalitou nebo stavem bytového domu. Jinak se vám bude vstupovat do nové nebo rekonstruované budovy s opravenou fasádou. Docela jiný dojem bude budit neudržovaný panelák s původními okny. A to je jen začátek rozhodování, které by mělo vést k vysněnému bydlení.
I když volných bytů na realitním trhu ubývá a jejich ceny jdou nahoru, při troše štěstí budete mít stále z čeho vybírat. Zorientovat se v nabídkách realitních serverů a katalogů není na první pohled jednoduché. Mějte na paměti, že jejich záměrem je prodat.
Proto jsou vždy zdůrazněné přednosti bytu, naopak nevýhody zmíněné být nemusí. Možná vás upoutá fotografie zrekonstruované kuchyně, ale inzerát už zamlčí nepěkný výhled do vnitrobloku, takže do bytu nikdy nejde slunce. Při výběru bytu byste měli mít na paměti své priority – pro někoho bude důležitá velikost kuchyně, jiný se bude rozhodovat podle orientace bytu. Parametrů, na něž je třeba myslet, je mnoho. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější.
Lokalita
Úroveň bydlení ovlivňuje lokalita. Nejde jen o dopravní dostupnost, blízkost zeleně, školy, školky nebo supermarketu. Zajímejte se také o to, zda kolem domu nevede rušná silnice, kvůli níž si neotevřete okna, nebo zda nedaleko nevypouští pachy továrna, jakkoli je skrytá za zelení. Zajímejte se také o blízkost večerek nebo non-stop náleven, které mohou proměnit noční ulice v místo, kam se vám nebude chtít vycházet.
Společné prostory
Pořádně si prohlédněte vstup do domu. Jsou dveře nové? Nezůstaly před domem zastaralé poštovní schránky, do nichž zatéká? Je vstup do domu čistý, nebo se kolem povalují odpadky? I takové „maličkosti“ ovlivňují kvalitu bydlení. Vyzkoušejte výtah, pokud ho dům má, a klidně se projděte pěšky do vyšších pater (nepovalují se v mezipatrech nedopalky od nepořádných sousedů?). Zajímejte se i o plánované rekonstrukce nebo investice, pokud dům zatím není modernizovaný.
Dispozice bytu
Teď vcházíte do bytu, o němž uvažujete. Dejte hned na první dojem, který bývá často intuitivní. Potom se zaměřte na parametry bytu, mezi nimiž rozhodně budou figurovat dispozice. Průchozí pokoje mohou být nepříjemné, pokud plánujete rodinu. Ideální je proto vstupní předsíň, z níž se do jednotlivých pokojů vstupuje. Prohlédněte si i možnosti úložných prostorů (větší předsíň může být výhodou). Módním trendem je nyní propojení obývacího pokoje s kuchyní, ale i když jsou oba prostory oddělené, má to své výhody.
Velikost bytu
S dispozicí je spojený i další důležitý parametr, totiž velikost nebo rozměry bytu (obytná plocha). Zvažte, kolik prostoru bude vaše rodina potřebovat. Pokud má jeden byt 3+1 velikost 70 metrů čtverečních a druhý byt je o 20 metrů čtverečních větší, je jasné, kde bude více prostoru.
Umístění bytu v domě
Někdo má rád výhledy z vysokých pater, jiný dá přednost nižším patrům. Toto rozhodnutí by se mělo řídit nejen pocitem, ale také rozumem. Pokud je v domě výtah (funkční), není od škody vzít byt ve vyšším patře. Ovšem do bytů úplně pod střechou může zatékat nebo se v parném létě neobejdou bez klimatizace. Byty úplně v přízemí se mohou zalíbit zlodějům, a pokud vedou okna do ulice, pravděpodobně nebude příjemné nechávat je otevřené. Navíc přízemní byty v panelových domech jsou navíc umístěny nad sklepy a podlaha místností pak velmi často může v zimních měsících promrzat. Ideální je proto byt ve vnitrobloku od druhého podlaží výše.
Náklady na energie a teplo
S umístěním bytu souvisí i energetická náročnost na provoz. Například byty uprostřed domu, k nimž i ze stran přiléhají jiné byty, spotřebují méně energie na vytápění než byty na okraji budovy nebo v přízemí. Před koupí bytu byste se měli seznámit s náklady na elektřinu, teplo, plyn a vodu, protože je budete muset měsíčně platit. Výhodou je zateplení domu, které může náklady zkrouhnout třeba o třetinu. Pokud je dům zateplen, ale uživatelé si na modernizaci vzali hypotéku, může vás nemile překvapit vysoký příspěvek do fondu oprav.
Způsob vytápění
S energiemi souvisí i způsob vytápění domu. Paneláky a bytové domy mohou být napojeni na centrální zdroj tepla (teplárnu), mít v bytě vlastní kotel (například plynový) nebo v domě může být společná plynová kotelna. Pokud je v bytě vlastní zdroj, budete mít náklady pod kontrolou, ovšem s tím, že cena plynu podléhá výkyvům. Centrální zdroj tepla znamená, že budete závislí na teplárně a důležitý je také systém rozpočtů spotřeby tepla na bytové jednotky.
Vybavení bytu
Čím moderněji byt působí, tím vyšší může být jeho cena. Jenže ne vždy platí, že modernizace je úspěšná. Zkuste oddělovat pozlátko od skutečně kvalitního vybavení. Pokud chce majitel v bytě zanechat původní vybavení, může to být výhodné pro ty, kteří zatím nemají vlastní vybavení. Kuchyňské linky zpravidla zůstávají součástí bytu. A protože jejich rekonstrukce může být nákladná, zamyslete se, zda se vám skutečně líbí a nebudete chtít modré obkladačky vyměnit za červené.
Cena bytu
Peníze jsou rozhodující, o tom žádná. Ceny bytů šly v posledních letech nahoru. Mnohdy bývají nadsazené nejen trhem, ale i realitními kanceláři. Cenu bytu ovlivňují všechny výše uvedené faktory. Pokud má tedy cena odpovídat známému poměru cena / výkon, musíme přihlédnout k lokalitě, technickému stavu obálky a společných částí domu, dispozičnímu řešení, velikosti podlahové plochy bytu, spotřebě energií, způsobu vytápění, vybavení koupelny či kuchyně. O ceně se nebojte vyjednávat.
Férová smlouva
Když se pro byt rozhodnete, nenechte, aby nadšení otupilo vaše smysly. Velmi důležitý je i poslední krok – totiž smlouva. Měli byste mít proto před jejím podepsáním dostatek času k jejímu prostudování. Neváhejte se poradit se svým právníkem.
Jaká kritéria jsou podle vás při výběru bytu důležitá?