Byť se letních měsíců většina z nás nemůže dočkat, tropická vedra nejsou zrovna příjemným společníkem pro spánek. Ve vysokých teplotách se špatně usíná a spí snad úplně každému, a tak obvykle hledáme možnosti, jak se s horkem v bytě poprat. Jak situaci vyřešit bez klimatizace?
1. Správná střešní konstrukce
Poprat se s tropickými vedry dokážeme i bez toho, aniž byste museli kupovat klimatizaci. Sluneční paprsky rozpalují povrch předmětů v bytě a ideálním řešením je stavět jim do cesty překážky, zapojit do chladícího efektu inteligentní větrání a další možnosti. Vůbec nejlepší je problému tropických veder v bytě předcházet, ovšem je třeba na ně pamatovat už při budování stavby. Jestliže se tedy nacházíte zrovna v této fázi výstavby domu nebo rekonstrukce střešního bytu, myslete na nepříjemná vedra dostatečně dopředu. Jak vše vyřešit? Tzv. těžkou konstrukcí krovu, tedy cihlovými zdmi, betonovými podlahami a dalšími těžkými prvky, které lze umístit i do krovu. Tyto prvky dokáží vytvořit vyšší tepelnou stabilitu a ochránit tak podkroví před vedry.
2. Překážky před slunečními paprsky
Jak už bylo řečeno, dobrou ochranou před slunečními paprsky jsou také nejrůznější překážky, které jim můžeme postavit do cesty. Některé z nich byly původně vyvinuty pro kosmické lety, jako například okenní patent Heat Mirror, což je tenká fólie s nízkoemisní vrstvou, napnutou mezi okenním dvojsklem. Samotná fólie funguje na principu tepelného zrcadla: v létě sluneční paprsky odráží a v zimě je naopak vtahuje dovnitř a pomáhá v interiéru udržovat teplo.
3. Venkovní rolety screen
Další možností, kterou jistě už sami znáte a vyzkoušeli jste ji, jsou mechanické překážky, tedy klasické markýzy a žaluzie. Jejich instalace je mnohdy poměrně složitá, a tak je možné vyzkoušet novou stínící techniku, venkovní rolety se screenem, tedy speciální látkou – tkaninou ze skelného vlákna obaleného ochranným povlakem z PVC. Díky tomuto složení je screen vynikajícím tepelným izolantem, který dokáže zadržet až 90 % slunečního záření a uspořit tak peníze za koupi klimatizace do interiéru.
4. Inteligentní elektronika
Inteligentní elektronika je další variantou, jak problém s horkem v bytě vyřešit, a to konkrétně pomocí kvalitního řídícího systému, který rozdělí dům do zón, ve kterých dokáže optimalizovat teplotu a ovládat větrání i stínící prvky. Inteligentní elektronika dokáže v závislosti na údajích naměřené teploty a intenzity slunečních paprsků vysunout nebo zasunout žaluzie či markýzy a zároveň regulovat větrání okny. Zároveň chrání stínící prvky a dokáže je zatáhnout v závislosti na síle větru.
Když se rozhodneme pro klimatizaci
Kromě chytrých způsobů větrání je vždy účinným řešením jak bojovat s větrem v bytě klimatizace. Ty se vyrábějí v celé řadě různých typů nejen technických, ale i finančních a estetických. Na provoz nejnáročnější, ale zato nejkomfortnější, je centrální klimatizace, prostřednictvím které je chladný vzduch rozváděn do všech místností v domě (bytě). Centrální klimatizaci je ovšem nejideálnější instalovat už při výstavbě domu, protože dodatečná instalace se obvykle poměrně dost prodraží a je velmi často složitě proveditelná. Oblíbené jsou také klimatizace split, které jsou ve srovnání s centrální klimatizací úspornější. Zařízení je složeno z vnitřní a venkovní jednotky, které jsou vzájemně propojeny a výkonnostně vystačí na jednu místnost. Dalším řešením jsou mobilní klimatizační jednotky, jejichž nevýhodou jsou ovšem vyšší provozní náklady a hlučnost.