Pokud jdete kupovat například šatní skříň, na první pohled poznáte, zda je v pořádku. Vidíte, jestli má nějaké vady, vidíte škrábance, skvrny i rozviklanou konstrukci. Všechny signály, které vám říkají „tuhle skříň nekupuj“ máte jasně před očima. S nemovitostmi je to trochu složitější, protože celá řada vad je skrytá, nevidíte je na první pohled. Které to jsou? Na co se při koupi nemovitosti zaměřit?
Svěříte-li se do rukou realitní kanceláře, můžete mít větší jistotu, že nekoupíte nemovitost ve špatném stavu, ovšem pravidlem to samozřejmě není. V touze po provizi vám i makléř může záměrně zatajit nějakou vadu. U renomovaných realitních kanceláří by se nic podobného stát nemělo, nicméně v každém případě je nejlepší spolehnout se vždy na svůj vlastní úsudek.
- Příliš velké poplatky za energie
Poplatky za energie – právě na to se zájemci o nemovitost nejčastěji ptají. Je to také jedno z hlavních kritérií. I v případě, že je nemovitost nabízena za výhodnou cenu, neznamená to, že za energie později neutratíte jmění.
TIP: Chtějte po prodejci vyúčtování za energie, tedy elektřinu a plyn, tzn. měsíční výpisy za posledních pár měsíců. Není to nic tajného a rozhodně na tom není nic špatného. Zkrátka si chcete ověřit tvrzení prodejce.
Poplatky za energie mohou být vadou na kráse jinak perfektní nemovitosti.
Z jakých důvodů se za energie platí vysoká částka? Například proto, že dům není zateplený, že je špatné vytápění a nebo netěsní okna. A nebo třeba jen proto, že majitel bytu (prodejce) nechával záměrně rozsvíceno, plýtval vodou nebo měl celou zimu topení na maximum.
Řešení: Pokud o nemovitost skutečně stojíte, zkuste se dopátrat příčiny vysokých poplatků a zkuste zvážit, zda je ve vaší moci toto změnit, například chcete-li dům nechat zateplit, vyměnit okna apod.
- Vysoké poplatky do fondu oprav a zadlužení nemovitosti
Tento problém se týká zejména bytů, které jsou součástí společenství vlastníků. Dejme tomu, že narazíte na problém s vysokými poplatky za energie a zmíníte ho před prodejcem. Ten okamžitě opáčí, že v brzké době už je schválená oprava střechy, zateplení celého domu a výměna oken. Ano, tento argument vás jistě navnadí. Ale…
Vždy se ptejte na výši financí ve fondu oprav!
Bytové družstvo totiž může splácet hypotéku za opravy domu a vy o ní při koupi bytu nebudete mít ani potuchy. Vysoké poplatky do fondu oprav vás ale později nepříjemně překvapí.
TIP: Položte prodejci konkrétní dotazy:
- Jaká je výše financí ve fondu oprav?
- Kolik se měsíčně platí do fondu oprav?
- Jaké investice se v brzké budoucnosti plánují?
- Splácí bytové družstvo nějakou hypotéku?
- Plíseň a vlhkost
V tomto případě se jedná o viditelné vady na kráse nemovitosti. Plesnivý a vlhký byt či dům není zrovna ideální, ovšem nejedná se o neřešitelný problém.
Důvodem vzniku plísně může být totiž jen špatné větrání nebo absence zateplení. Oba případy lze řešit.
- Elektřina a rozvody
Rozvody plynu, elektřiny a vody na první pohled neuvidíte, ale rozhodně se na ně ptejte. Hliníkové rozvody bude časem třeba vyměnit, což znamená další investici a práci. Je totiž nutné staré kabely vyjmout a vsadit a zazdít nové, takže je s touto rekonstrukcí spojen nepořádek, výdaje a komplikace.
TIP: Položte prodejci následující otázky:
- Jsou elektrické rozvody v hliníku nebo v mědi? (Hliník je starší a nevydrží vysokou zátěž. Časem by vás rozhodně čekala rekonstrukce)
- Jsou rozvody vody v plastu? (dnes už se v drtivé většině provádí v plastu)
- Jakým způsobem je řešeno vytápění? (dálkové, vlastní, vafky,…)
- Hluk od sousedů
Slyšíte během prohlídky bytu dupání malých dětí od sousedů nad vámi a nebo štěkání psa z chodby? Možná vás automaticky napadne, že jsou děti zrovna teď hlučné a psa prostě něco rozčílilo, a tak štěká. Jenomže hlavní příčinou můžou být nekvalitní dělící konstrukce. U nových bytů to často bývají tenké příčky a v obou případech to znamená problém.
K odhlučnění bytu pomohou pouze stavební úpravy, které budou vyžadovat další investice. Částečným řešením problému s hlukem může být pořízení koberců a vybavení, díky kterému se pak hluk místnostmi nese v menší míře.