Je to klíčové rozhodnutí vašeho života. Koupě bytu nebo domu v místě, které neznáte, rozhodne o kvalitě vašeho života. Vybrat lokalitu pro bydlení není jednoduché. Připravili jsme pro vás několik tipů, na co si dát pozor. Co vám pomůže v rozhodování? Co byste měli při výběru místa pro bydlení zohlednit?
Představa, že investujete kolem dvou milionů korun do bytu, který se zdá na první pohled pěkný, stejně jako lokalita, v níž se nachází, a později zjistíte, že to nebylo dobré rozhodnutí, je děsivá. Koupě vlastní nemovitosti, kterou většinou financujeme přes úvěr, je třeba proto dobře rozmyslet. Dnes se zaměříme na výběr místa pro bydlení.
Když je lokalita žádaná…
Inzeráty realitních kanceláří často lákají na tzv. žádanou lokalitu. Může jít o novou i starší část výstavby, která je v daném městě populární. Jenže ne vždy platí, že „žádaná lokalita“ je také bezpečná a splňuje nároky, které na bydlení máte.
„Kvůli práci jsme se stěhovali přes půlku republiky do neznámého města. Protože jsme se zde chtěli usadit a přišlo nám nesmyslné utrácet za nájem, když můžeme místo toho splácet hypotéku, koupili jsme byt. Podle inzerátu realitní kanceláře byl v atraktivní lokalitě. Jenže nám tak trochu nedošlo, že je blízko fotbalového stadionu,“ svěřila se pětatřicetiletá Marcela O.
Mladému páru nejprve halasné projevy fanoušků nevadily, jenže pak přišlo první dítě. „Až nyní si uvědomujeme, že bychom v některých dnech uvítali trochu víc klidu, než nám rozdovádění fotbaloví fanoušci dopřávají. Mrzí nás, že jsme si o místě, kde byt kupujeme, nezjistili víc,“ dodává mladá žena.
O lokalitě přemýšlejte, než začnete hledat byt
Ještě než si začnete prohlížet nabídky realitních kanceláří, přemýšlejte o tom, co od života čekáte, jaké jsou vaše priority. Vezměte přitom v potaz, že v místě, kde byt kupujete, budete pravděpodobně zakládat také rodinu a možná zde strávíte i stáří.
„Je pochopitelné, že jiné nároky na lokalitu pro bydlení má nezadaný člověk nebo mladý pár. Těm často vyhovuje bydlení v centru města blízko restaurací, klubů a zábavy. Preference se ale časem mění. Rodina s malými dětmi zase upřednostňuje byty v klidnější části blízko přírody nebo parků,“ uvedla Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se zabývá výstavbou nových bytů v Praze.
Časem se proměňují také požadavky na občanskou vybavenost v místě bydlení – mladá rodina uvítá, když je blízko školka, škola, dětské hřiště. Senioři zase zpravidla potřebují mít snadný přístup k lékařské péči, oceňují blízkost lékárny nebo obchodu s potravinami.
- TIP: Při výběru vhodné lokality pro bydlení neuškodí, pokud si vezmete tužku a papír a sepíšete si vše, co od místa pro bydlení požadujete. Někdo je zaměřený více společensky, proto bude důležitá snadná dostupnost za zábavou. Sportovně založenému člověku by zase při životě v samém centru města mohla scházet blízkost přírody… Každý z nás je prostě individuální a má jiné požadavky na bydlení i lokalitu.
Co vše vědět o místě, kde kupujete byt?
Lokalitu (město, obec), ve které budeme, žít bychom měli vybírat racionálně, ale také kusem srdce. Důležité je, aby se nám v místě dobře žilo, měli k němu vztah, cítili jsme se v něm pohodlně. Někoho okouzlí výhled na zeleň, jiného starobylé uličky. V tomto směru je to na zcela na vás, vybrali jsme pro ale několik parametrů, které je při racionální volbě místa pro bydlení dobré zohlednit.
- Práce – možná toužíte po tom, žít blízko lesa, v horách, v zapadlé vesničce. Jenže romantika je často v takovém případě vykoupena vyšší nezaměstnaností. Často proto o volbě místa pro bydlení rozhoduje i to, zda někde poblíž najdeme uplatnění ve svém oboru.
- Dopravní dostupnost – můžou přijít okamžiky, kdy z různého důvodu nebudete moct použít auto. I proto se vyplatí zjistit, zda do místa pravidelně jezdí vlaky, autobusy, MHD… To oceníte i v případě, až přijdou děti.
- Bezpečnost – pokud se stěhujete do většího města, vybírejte čtvrť pro bydlení i podle bezpečnosti. Města většinou mají statistiky kriminality v jednotlivých částech. Bydlení nebývá příliš bezpečné a příjemné v oblastech s vyšší koncentrací heren, nonstop barů apod.
- Občanská vybavenost – škola, školka, obchod s potravinami, lékárna, pošta… To jsou základní zařízení, které v určité fázi života využije každý z nás. K pohodlnému bydlení prostě patří.
- Sousedé – zkuste zjistit, kdo v domě, kde chcete kupovat byt, bydlí. Slušní sousedé jsou k nezaplacení. Stačí, pokud se budete třeba chvíli procházet před domem a sledovat, kdo přichází a odchází. Prohlédněte si okolí a zjistěte, zda je čisté a udržované.