Loni se v Praze prodalo přes 5 000 nových bytů. Podle developerů je pražský rezidenční trh „živý“ a měl by se nadále rozvíjet. O tom, kolik bytů se postaví, resp. prodá, rozhoduje ekonomický rozvoj a také výše hypotečních sazeb.
Ekonomická recese je na ústupu, což se může pozitivně projevit i ve stavebním sektoru. Již loni zaznamenaly developerské společnosti v Praze zájem o nové byty. České stavebnictví a rezidennční sektor se pomalu probouzí, ačkoli letošní rok ještě nemusí nutně znamenat růst.
Developeři očekávají stagnaci
Podle Kvartální analýzy českého stavebnictví pro první čtvrtletí letošního roku byl ale rok 2013 již pátým rokem v pořadí, ve kterém české stavebnictví zaznamenalo pokles oproti vrcholu v roce 2008. Podle predikce ředitelů developerských a stavebních firem by ani letošní rok nebude ještě rokem růstu, spíše se ve stavebnictví očekává stagnace. „První velice mírný růst by měl přijít až v roce 2015, a to za předpokladu, že vláda zrealizuje avizovanou proinvestiční politiku a zároveň dojde ke zlepšení vývoje ekonomiky,“ uvádí analýza.
„Pokud se vládě podaří nastartovat plánovanou proinvestiční politiku, české stavebnictví by již v tomto roce mohlo najít své dno. Rok 2014 bude ale také rokem konsolidace a tvrdého konkurenčního boje mezi firmami o udržení se na trhu. Část firem tento tlak již nevydrží a trh opustí,“ uvedl Jiří Vacek, ředitel CEEC Research, s.r.o.
Pražský rezidenční trh již krizi překonal
Růst nabídky projektů pro letošní i příští rok očekávají podle Kvartální analýzy českého stavebnictví developeři v Praze, kteří se zaměřují na rezidenční sektor. Klíčovými aspekty, které budou ovlivňovat vývoj nabídky a poptávky přitom zůstávají úrokové sazby a ekonomický vývoj.
Už rok 2013 by podle hodnocení developerů z hlediska prodeje nových bytů na pražském rezidenčním trhu rekordním. Oproti roku 2012 narostly prodeje bytů v Praze asi o 10 procent. „Prahu je možné v současné době považovat skutečně za živý rezidenční trh. Očekáváme, že počet prodejů bytů poroste i v letošním roce,“ uvedla Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se zabývá výstavbou nových bytů v Praze.
Počet volných bytů v Praze klesá
V současné době jsou v Praze volné byty zhruba za 25,4 miliardy korun. Zásoba volných bytů v pražském rezidenčním sektoru se aktuálně zmenšuje, což je dané tím, že na trh nejsou uváděny významné nové projekty. Například loni byl zahájen prodej 52 nových projektů od šestatřiceti developerů.
K tradičně oblíbeným lokalitám pro bydlení je považována například Praha 4, Praha 10, Praha 5 nebo Praha 9. „Například v případě projektu Zelený Botič na Praze 10 jsou byty již téměř vyprodány. V ostatních našich projektech, jako je například Liberty Building v Nuslích na Praze 4 zbývá ještě několik volných bytů,“ dodala Kuncová.
Cena pražských bytů může narůst
Vzhledem k tomu, že se pražský rezidenční trh uzdravuje a příznaky krize ve stavebnictví odeznívají, je možné očekávat v souvislosti s oživením trhu i mírným nárůst ceny bytů. Aktuálně se metr čtvereční nového bytu v Praze prodává za cca 61 280 korun. U oblíbených lokalit může cena vyskočit až o několik tisíc navíc.
Je třeba dodat, že průměrnou cenu volných bytů ovlivňují tzv. ležáky, tedy byty, které byly kolaudovány před více než dvěma lety a jejich průměrná cena se pohybuje kolem 67 000 korun. Naopak pod celkovou průměrnou cenou (57 458 Kč s DPH /m2) se nachází skupina volných bytů, které byly uvedeny na trh v roce 2013.
Typický byt na počátku roku o velikosti 2+kk a s výměrou 55 metrů čtverečních se prodával za cenu 3,3 miliony korun. Byt o velikosti 3+kk s téměř 82 metry čtverečními stál 5,2 milionu korun. Právě byty o těchto velikostech tvoří největší počet. Dalšími nejčastějšími dispozicemi jsou pak byty o velikosti 1+kk a 4+kk.
Zdroj dat: Kvartální analýza českého stavebnictví Q.1