Mnozí z vás už o nich možná slyšeli, jiní se o nich dozvídají poprvé a někteří s nimi snad mají i zkušenosti. V každém případě jsou světlovody velmi moderní a oblíbenou variantou k umělému osvětlení, a to nejen ve světě, ale i u nás v České republice. Světlovody nejen, že šetří elektřinu, ale zároveň jsou zdraví prospěšné a využít je lze jak u novostavby, tak u rekonstruovaného bytu, domu nebo firmy. Jejich výhody jsou o to více znatelné, využijeme-li je ve velkých společnostech. Samozřejmě značně snižují náklady na elektřinu, ale krom toho také zlepšují náladu a tím pádem i výkonnost zaměstnanců.
Co jsou to světlovody a jaké je jejich využití?
Světlovody jsou zařízení, díky nimž je do místností bez oken přiváděno denní světlo. Skvěle se proto hodí do místností uprostřed domu či bytu, do kanceláří bez oken, chodeb, koupelen, šaten apod. Dají se však samozřejmě využít i pro jiné místnosti, které sice okna mají, ale přirozeného osvětlení je zde nedostatek, ať už to jsou obývací pokoje, dětské pokoje nebo ložnice. Světlovody se též skvěle hodí k osvětlení velkoplošných skladů a obchodních domů. Charakter světla, které světlovody poskytují, je denní, které oproti tomu umělému bezesporu zlepšuje náladu a na lidský organismus má pozitivní vliv. Umožňují užívat si denního světla i v místnostech bez oken.
Tím ovšem pozitiva světlovodů nekončí… výhody totiž mají i ve srovnání s klasickými okny. Jsou totiž umístěny na stropě, takže tolik neoslňují, jako přímé denní světlo, a ve srovnání se střešními okny zase do místnosti dostávají mnohem více světla.
Jak vybrat světlovody?
Trh přirozeně nabízí světlovody různých kvalit i cen. Princip fungování světlovodu tkví ve sběru denního světla kopulí, jeho vedení pomocí tubusu do stropního difuzéru, kterým je pak rovnoměrně rozptýlen po místnosti. Funkčnost světlovodů je ovlivněna především technickým zpracováním a kvalitou materiálu. Právě toto jsou hlavní faktory, ovlivňující jejich životnost i funkčnost.
Tubusy se vyrábí buď pevné nebo měkké, přičemž vyšší výkonností zpravidla disponují tubusy pevnější. Výkonnost lze zvýšit také pomocí odrazivé plochy tubusu a je zvyšována také díky správnému výběru kopule a difuzéru. S kvalitními materiály se obvykle výkonnost světlovodů projeví ve větším množství dopraveného světla do místnosti a delší životnosti, která může být prodloužena až na 50 let. Kvalitní materiály přirozeně cenu světlovodů navyšují.
Důležitý je také průměr světlovodu, přičemž větší průměr propouští více světla. Neméně důležitým faktorem je vzdálenost střechy od místnosti, do které má světlo proudit. Čím je tato vzdálenost větší, tím delší tubus je potřeba a v takovém případě je vhodnější využít tubus se širším průměrem. Kopule se na střeše neumísťuje jen tak náhodně, ale nejlépe na nejvíce osvětlenou část.
Jak si světlovody opatřit?
Prodejem světlovodů se zabývá řada specializovaných firem, které je v některých případech také přímo vyrábí. Právě výrobci nebo prodejci vám také poradí se správným výběrem světlovodu, který bude nejlépe vyhovovat právě vám. Pokud nejste přímo specialisty, rozhodně zvolte také odbornou montáž světlovodů.