Mezi módní trendy v oblasti bydlení patří již nějakou dobu propojení kuchyně s obývacím pokojem. Vzniká tak jedna velká místnost, jejíž součástí je také jídelna nebo bar. Celý prostor působí velmi vzdušně, moderně a elegantně.
Zájem o to, mít kuchyni oddělenou, spíše upadá. Důvodem je prosvětlení prostoru, volnější ruka pro zařizování a design, nebo též to, že ten, kdo vaří, není od zbytku rodiny izolovaný.
Řešení pro menší byty
Spojení těchto dvou místností mohou využít zvláště ti, kdo bydlí v menším bytě – startovací bydlení. Ten se probouráním příčky mezi oběma pokoji příjemně prosvětlí a dokonce vám dovolí užít ve velké místnosti i jiný odstín barev, než světlý. Krom toho si pak můžete dovolit umístit jídelní stůl poblíž kuchyně. V menších bytech musel být jídelní stůl často umístěn v obýváku, což je spíše nepraktické kvůli přenášení jídla.
Výhody obývací kuchyně
Velkou výhodou tohoto řešení je, že budete vždy s návštěvou, která k vám přijde. Dezert a kávu tak můžete chystat, aniž byste od hostů odbíhali. Můžete si s nimi povídat a zároveň chystat pohoštění. Někdy se však tato výhoda může snadno změnit v nevýhodu, jak se dočtete níže.
Nevýhody propojení obýváku s kuchyní
Toto řešení má samozřejmě své nevýhody. Pozvete-li si k vám domů návštěvu, usadíte ji samozřejmě právě do obývacího pokoje. Mezitím, co budete připravovat večeři, budete zřejmě pod stálým dohledem vašich hostů. Ti mohou být nechtěnými svědky nejen připečeného kuřete, ale i výparů z pečení. Mimo to pro vaše hosty nebude asi zrovna příjemný pohled na zátiší se špinavými hrnci a talíři od večeře.
Další nevýhodou propojení kuchyně s obývákem jsou právě zmíněné výpary. Většina kuchyní už sice má digestoř, ale i přesto se vůně z vaření, libé i nelibé, budou linout po celé místnosti.
Problém také může nastat zvláště u malých bytů, kde ve vašem obýváku občas uložíte k přespání někoho z vašich přátel či příbuzných. Pokud je obývák oddělený, host má vždy svoje soukromí. U propojených místností vzniká nesoukromý prostor, ve kterém si třeba vzájemně budete lézt na nervy.
Jak postupovat při zařizování?
Problém může nastat také během zařizování obývací kuchyně. Oba prostory je nutné šikovně zařídit tak, aby spolu jednotlivé prvky a nábytek ladil. To se týká vhodného výběru dekorací, ale třeba i kuchyňské linky, jejíž dřevo (či barva) by měla ladit s nábytkem v obýváku apod.
Volit bychom měli i stejné nebo podobné osvětlení celé místnosti. Není příliš dobré volit jiný druh osvětlení pro kuchyň, jiný pro obývák a jiný zase do jídelny.
Optické oddělení
Kuchyně by měla být vždy od obývacího prostoru nějakým způsobem alespoň opticky oddělena. Za tímto účelem bývá budován např. bar nebo snížený strop ze sádrokartonu s bodovkami.
Pravdou je, že propojení obývací místnosti s kuchyní je stále in. Není však nutné být „in“ za každou cenu. Vždy je důležité zvážit vaší individuální situaci a zvolit pak to nejideálnější řešení.
Vojta
5.3.2013 v 16.24
zajímavý článek, pro mě osobně nevýhody propojení naprosto převažují. na první pohled to může vypadat jako dobrá volba, ale z dlouhodobého hlediska je to jeden z největších omylů co lze udělat