Není snad nikdo, kdo by na své dovolené neprožil okamžik, kdy si říkal „tady bych chtěl bydlet“. Romantické městečko s křivolakými uličkami a dům s okenicemi nebo naopak chalupa na svazích hor nám natolik utkví v paměti a obohatí naši mysl příjemnými vzpomínkami, že na to místo nemůžeme zapomenout. Jaké by to asi bylo vlastnit tady nemovitost? Možná to řadu z vás překvapí, ale nákup nemovitosti v zahraničí opravdu není nic složitého. To, co zájemce obvykle odradí, jsou náročnější byrokratické nezbytnosti a vyšší cena nemovitosti, což je obvykle mylný dojem. Byrokracie v zahraničí není o nic složitější než u nás a ceny nemovitostí tam jsou mnohdy levější než v České republice.
Možná si myslíte, že na realizaci svého snu nedisponujete dostatkem finančních prostředků, ovšem i to je překážka, kterou lze snadno překonat. Jestliže splníte veškeré podmínky, poskytne vám banka v ČR hypotéku na nemovitost v zahraničí bez problémů. Neméně příznivým faktem je to, že ceny zahraničních nemovitostí jsou v současné době obecně nižší než u nás.
Nemovitosti v zahraničí a jejich ceny
Jestliže sledujete vývoj cen v ČR, pak jistě víte, že v poslední době hodně poklesly, a stejně tomu je i u nemovitostí v zahraničí. Některé země dokonce mají nemovitosti levnější než my a někde byl dokonce zaznamenán pokles až o 5,6%. Jedná se například o Rumunsko, Litvu, Polsko, Maďarsko nebo Slovinsko. O něco méně už ceny nemovitostí poklesly na Slovensku, v Lotyšsku nebo Portugalsku.
Z těchto faktů jasně vyplývá, že doby, kdy byste za nemovitost v zahraničí zaplatili vysokou částku, už jsou dávno minulostí. Dle odborníků ceny nemovitostí během dalších let mírně porostou a stejná situace s největší pravděpodobností nastane i u zahraničních nemovitostí. Jestliže proto uvažujete o koupi nemovitosti v zahraničí jako o investici do budoucna, je právě nyní ta nejpříhodnější doba pro koupi. Například vyhledávaná letní destinace vám kdykoli poskytne zázemí na vaší dovolené a v době, kdy zde zrovna nebudete, je možné ji pronajímat.
Hypotéka na nemovitost v zahraničí
Jak jsme již nastínili v úvodu, udělení hypotéky na nemovitost v zahraničí nemusí představovat žádný problém, splníte-li určité podmínky. Především se jedná o zástavu nemovitosti v České republice, což je podmínka ze všech nejzásadnější. Jestliže ji splňujete, bude patrně následovat určitá čekací doba, obvykle o něco delší než s jakou jste se mohli setkat u úvěru na tuzemskou nemovitost, a to především proto, že banka musí prověřit rozsáhlejší dokumentaci.
Připravte se také na to, že možná na nemovitost v zahraničí dostanete vyšší úrok než na nemovitost tuzemskou. Veškeré náležitosti je proto určitě potřeba si zjistit předem a následně požádat o hypotéku banku, která nabízí nejvýhodnější podmínky.
Každá banka také stanovuje jinou výši minimálního vkladu. Úvěry jsou obvykle poskytovány až do 70% odhadní ceny nemovitosti. Hypotéky v eurech jsou ve většině případů vázané na EURIBOR, tedy The Euro Interbank Offered Rate, index u zahraničních hypoték v eurech. Většina bank v ČR však tento index nebere v potaz a nastavuje si vlastní sazby.
Dalšími faktory, které ovlivňují udělení hypotéky, jsou například požadovaná částka, konkrétní země, ve které se nemovitost nachází a také délka úvěru. Vždy je výhodnější požádat o úvěr banku, která má v konkrétní zemi svou pobočku.
Výběr nemovitosti
Pokud si nemovitost nevyberete přímo sami, například na dovolené, můžete si ji vyhledat na webových stránkách zahraničních realitních kanceláří, nebo realitních kanceláří v ČR, které se prodejem zahraničních nemovitostí zabývají. Existují také specializované servery s nemovitostmi v zahraničí.
Požádejte o pomoc odborníky
Jestliže nejste v podobných transakcích příliš zběhlí, rozhodě požádejte o pomoc odborníky, realitní kanceláře. Pokud se ohledně koupě nemovitosti dostanete do problémů v ČR, máte vždy jistotu, že se svého práva domůžete, ale v zahraničí bude pro vás řešení jakéhokoli problému mnohem složitější, třeba jen vzhledem k jazykové bariéře. Všechny dokumenty jsou totiž sepsány v cizím jazyce, a proto, pokud čemukoli nerozumíte, rozhodně nic nepodepisujte a dokument si nechte přeložit. Specializovaná kancelář vás sice bude stát větší výdaje, než kdybyste vše vyřizovali na vlastní pěst, ale zase budete mít jistotu, že koupě proběhne tak, jak má.