Z hlediska hygieny, technických a bezpečnostních norem, celá polovina českých bytů nesplňuje současné nároky na bydlení. Jejich bytový fond je zastaralý, renovace a stavební údržby se mnohde neprováděly přes půl století a množství konstrukčních prvků už má z hlediska životnosti dávno odslouženo. Problém se netýká jen starších bytů, ale dokonce i novostaveb, u nichž se ve snaze ušetřit během výstavby co nejvíc nákladů, chybuje dokonce tím způsobem, že byty pak nesplňují ani technické normy.
Nekvalita bytů v České republice a potenciální rizika
Analýzu, která toto zjištění odhalila, prováděli odborníci z oboru stavebnictví a Asociace výrobců minerální izolace. Pravdou je, že zjištění je nelichotivé, nicméně pravdivé a zároveň zdrcující. Analýza hodnotila stav bytů v závislosti na jejich stáří, hodnotila kondici od doby, kdy byly vystavěny, až po poslední rekonstrukci. Zdrojem pro analýzu byly také informace s posledního sčítání lidu, informací ČSÚ, které uvádí, že budovy jsou staré průměrně 50 let. Potenciálních rizik je hned několik a možná ani netušíte, že do řady nevyhovujících bytů patří i ten váš.
Kde je situace nejhorší?
Odborníky, kteří analýzu prováděli, bylo hodnoceno stáří nerenovovaných budov a způsob, jakým se odráží v konstrukčních vadách budov a bytů, stejně tak jako hygienických podmínkách, v jakých lidé žijí.
Nejhůře dopadl Karlovarský, Olomoucký, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Jedná se o kraje, ve kterých je největší zastoupení budov, které jsou staré víc jak 50, ale i 60 let, a které neprošly rekonstrukcí. Konkrétními problémy jsou výskyt plísně, vysoké riziko požáru, otravy oxidem uhelnatým a samozřejmě vlhkost.
Problémy výše zmíněné jsou způsobeny špatným opláštěním budov, které je už nefunkční, nevyhovujícím vytápěním, špatnou cirkulací vzduchu, nekvalitní izolací a špatným zateplením budov. V celé řadě budov jsou navíc ještě stará okna, která špatně izolují, jsou zde staré rozvody elektřiny a nevyhovující plynové spotřebiče.
Špatné bydlení = příčina častých onemocnění
Nevyhovující podmínky pro bydlení mají přirozeně za následek celou řadu onemocnění a negativní dopad na zdraví lidí, kteří v takových bytech bydlí. Podle prohlášení Státního zdravotního ústavu je až polovina onemocnění způsobena právě špatnými podmínkami bydlení. Například díky špatnému větrání se uvnitř více koncentrují chemické látky, především oxid uhličitý, který způsobuje únavu a v krajních případech i bolest hlavy. V nevyhovujících bytech se více drží vlhkost, která zase způsobuje vznik plísně, působících celou řadu zdravotních komplikací, například záněty očí, dýchacích cest a především alergií, astmatu, kožních onemocnění a revmatu. Slabší imunitu mají především malé děti a staří lidé, kteří v těchto podmínkách trpí nejvíc.
Řešení? Rekonstrukce, zateplení, opravy
Ideálním východiskem z této situace je přirozeně celková rekonstrukce, ovšem existují i méně nákladnější řešení. Protože většina budov je vlhká především díky nedostatečnému vytápění, je potřeba topit a větrat ve všech místnostech. Je-li to z finančního hlediska možné, ideální je také výměna oken a zateplení domu, které zajistí akustický i tepelný standard, sníží náklady na bydlení a prodlouží životnost budovy.
maros
9.7.2014 v 20.10
Je to pravda, nekvalitní bydlení má velký vliv na zdraví. Měli jsme dřív byt, kde byla sice nová okna, ale tvořily se kvůli špatné montáži velké tepelné mosty. V jednom pokoji se zase dělala plíseň, i když se větralo skoro pořád. Teď jsme na novém, teplém bytě, okna máme nová od Sulka a žádné problémy neregistrujeme. I fyzicky se cítíme lépe a tolik už nás netrápí problémy s imunitou. 🙂