Ve stavebnictví má dřevo roli přímo nezastupitelnou. Coby přírodní matriál je mimořádně oblíbený, využívá se jak v interiéru, tak exteriéru. Dřevěné obložení fasády dodá celé stavbě specifické kouzlo, moderní vzhled s jiskrou nadčasovosti a navíc díky svým skvělým tepelně-izolačním vlastnostem neplní jen funkci estetického prvku. Mezi nekvalitnější dřeviny pro obložení fasády patří například sibiřský modřín nebo západní červený cedr.
Kdy zvolit dřevěné obložení?
Jestliže dřevěné obložení domu zvažujete, mělo by být zaneseno už do samotného projektu domu, protože se řadí mezi podklady důležité pro udělení stavebního povolení. Jestliže je ale dřevěné obložení fasády rozhodnutím až na poslední chvíli, musíte jej tak jako tak ohlásit na stavebním úřadě, stejně jako při rekonstrukci staršího domu.
Dřevěné obložení fasády se hodí pro všechny domy, u kterých chcete vylepšit jejich design, dát jim nový vzhled a moderní formu. Zároveň má dřevo tepelně – izolační vlastnosti, takže dům bude navíc chránit před deštěm a zimou. Náklady na opravy a údržbu dřeva jsou přitom nízké, jedná se o materiál s dlouhou životností, který je už léty prověřený.
Umístění dřevěného obložení fasády
Dřevěné obložení fasády se hodí nejen pro novostavby, u kterých chceme vylepšit estetický vzhled a izolační vlastnosti, ale samozřejmě také pro starší stavby, u kterých chceme zakrýt nedostatky stávající fasády. Pro obnovu krásy starších staveb je právě dřevo jedním z nejideálnějších materiálů.
Obložení dřevem se naopak nedoporučuje u staveb, které jsou náchylné na vznik požáru. Jedná se především o průmyslové podniky nebo výrobní haly, ale u rodinných domků je tento faktor snad jen výjimečný. Hořlavost dřeva by se v těchto případech dala považovat za nevýhodu, ovšem na druhou stranu dnes již existuje celá řada speciálních přípravků, které u dřeva protipožární odolnost dokáží zvýšit.
Důvody pro dřevěné obložení fasády
Předností, kterými se může dřevěná fasáda chlubit, je celá řada. Narozdíl od jiných materiálů (například silikonové omítky) není dřevěná fasáda neprodyšná, takže zdivo domu může dýchat. Na druhou stranu ale dřevěná fasáda stavbu skvěle izoluje, takže šetří náklady na vytápění stavby. Rozhodně můžeme říci, že finance, které vynaložíte na pořízení dřevěné fasády, se vám po čase vrátí v úspoře za vytápění. Mezi další výhody patří:
- Protihluková izolace
- Trvanlivost
- Odolnost vůči poškození a mikroorganismům
- Estetický dojem
- Prodyšnost stavby
- Ochrana interiéru stavby před vysokými teplotami
- Jednoduchá montáž
Jaké dřevo zvolit?
Současný trh disponuje nejrůznějšími designy dřev s různými texturami, strukturou i kresbou. Během výroby palubovek jsou využívány nejmodernější technologické postupy. V kurzu jsou klasická dřeva jako borovice, smrk, modřín nebo buk, stejně tak jako exotická dřeva, tedy teak, wenge nebo merbau. Díky severským oblastem, kde exotické dřevo roste, má pak skvělé vlastnosti. Je odolné, pevné a perfektně se vypořádává s klimatickými podmínkami. Jeho textura je navíc velmi originální.
Nejideálnější dřeviny pro obložení fasády:
- Sibiřský modřín – světlé dřevo s hustou kresbou a suky, má žluto hnědou až červeno hnědou barvu s jedinečným vzhledem. Je pevný a odolný.
- Severský smrk – dřevo se světle okrovou barvou a nevýraznou kresbou. Ve srovnání s tuzemským smrkem má méně suků, je měkčí a hustší.
- Topol osika – dřevo s větší strukturou, cenově výhodné a méně husté.
- Západní červený cedr – jedno z nejkvalitnějších dřev na světě, mimořádně odolné, houževnaté, má nízkou hmotnost a rozměrově je stabilní. K dispozici je v celé řadě barevných odstínů.
Jak je to s povrchovou úpravou?
Pokud se rozhodneme dřevěné obložení fasády nijak neupravovat, vydrží nám i tak až čtvrt století, což vůbec není krátká doba. Bez povrchové úpravy si postupem let dřevo získá specifickou šedo stříbrnou patinu, která by se dala přirovnat k teakovému dřevu.
Lepší volbou je však povrchová úprava, díky které je pak dřevo odolnější proti dřevokazným houbám, škůdcům i nepříznivému počasí. Jistou prevenci představuje například olejový nátěr.