Podle řady odborníků je koupě nového bytu jednou z nejlepších možných investic. Neplatíte nájemné, ale v rámci hypotečního nebo jiného úvěru splácíte vlastní nemovitost. Navíc je možné v rámci daňového přiznání uplatnit odečet úroků z hypotéky na nový byt a ušetřit tak na daních. Podívejte se, jak to celé funguje a jaká jsou pravidla pro rok 2014/2015.
Možná, že hypotéku vnímáte jako přítěž – splácíte několik tisíc korun měsíčně a na splátky prostě musíte vydělat, ať se děje, co se děje. Na druhou stranu, platíte za nemovitost, která je vaše – po splacení úvěru vám zůstane, na rozdíl od nájemního bytu. Dobrou zprávou je, že stejně jako za loňský rok, tak i za ten letošní bude možné uplatnit tzv. odečet úroků hypotéky z daní.
Odečíst si můžete až 300 000 korun
Lidé, kteří splácí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření si mohou v rámci jedné domácnosti odečíst úroky z daní, resp. daňový základ snížit o zaplacené úroky – tedy nikoli o celkovou výši měsíčních splátek.
Pro daňové přiznání za rok 2013, které lidé podávali letos na jaře, bylo možné odečíst si až 300 000 korun za rok, maximálně však 25 000 korun za jeden měsíc. Zpět bylo možné získat až 45 000 korun. Příští rok by se ale situace mohla díky nové legislativě změnit – pravděpodobně si tak budou domácnosti moct odečíst pouze 80 000 korun a získat zpět jen cca 15 000 korun.
Jde o reformu, kterou prosadila minulá vláda a která se dotkne zákona 485/2011 Sb., o změně zákonů souvisejících se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů, jenž má nabýt účinnosti k 1. lednu 2015.
Jak velkou výši si bude moct domácnost skutečně při přípravě daňového přiznání na jaře 2015 odečíst, se ale ještě může změnit, pokud by současná vláda přijala v souvislosti se zmiňovanou legislativou nějaké změny.
Podmínky a principy odečtu úroků
- Odečet úroků je možné uplatnit vždy v rámci jedné domácnosti – v daňovém přiznání ho tedy může nárokovat jen jeden její člen.
- Je podmínkou, aby osoba, která nárok na odečet úroků uplatňuje, byla tzv. účastníkem úvěru.
- Daňový základ je možné snížit jen o zaplacené úroky, nikoli tedy o celkovou částku měsíčních splátek.
- Potvrzení o výši zaplacených úroků vydává banka či jiná instituce (např. spořitelna), u které úvěr čerpáte, a to zpravidla na začátku roku.
- Odečet úroků je možné uplatnit jen u úvěru, který je využíván na bytové potřeby, jako je například koupě nového bytu, rekonstrukce nebo výstavba domu.
- Podmínkou je, že odečet lze uplatnit jen u nemovitosti určené k trvalému bydlení, tj. nevztahuje se například na rekreační chalupy, chaty apod.
- Odečet úroků ze základu daně je možné využít i při refinancování hypotéky.
Kdo může odečet úroků z hypotéky uplatnit?
Není nutné, aby osoba, která bude odečet úroků z hypotéky nárokovat, byla podnikatelem, resp. osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Daňové přiznání může podat také zaměstnanec. V obou případech je třeba splnit určité podmínky.
V případě zaměstnanců je nutné, aby během roku odváděli na dani z příjmu více, než je měsíční sleva na poplatníka (ze hry jsou tedy např. zaměstnanci, kteří pobírají minimální mzdu). V případě OSVČ je zase nutné, že musí zaplatit daně, tedy vykázat takový zisk, který povede k daňové povinnosti.
Jakou roli hraje výše hypotéky a úrokové sazby?
Do uplatnění odečtu se promítá také výše hypotečního úvěru, doba splatnosti, resp. úroková sazba hypoték. Například lidé, kteří mají vyšší hypotéku ve výši 3 milionů korun, zaplatí při průměrné úrokové sazbě 3 % při splatnosti 20 let na úrocích více než 90 000 korun – nicméně podle nové legislativy by si mohli odečíst maximálně 80 000 korun. Je však třeba podotknout, že průměrná výše hypotéky se pohybuje kolem 1,6 milionů korun a banky odhadují, že plánované legislativní úpravy by se měly dotknout jen menší části jejich klientů.