Menší byt obvykle znamená nižší náklady a jestliže bydlíme sami nebo s partnerem, malometrážní byt nám jednoduše stačí. Snad nikdo ale nemůže říct, že by se v něm alespoň občas nepotýkal s nedostatkem prostoru. Jak malý byt zvětšit? Jeho nafouknutí je pouhou nerealizovatelnou teorií, a tak je ideálním řešením zvětšení optické, které lze provést i bez toho, aniž byste museli jakkoli zasáhnout do kompozice bytu. Některé rady pro vás možná budou známé, jiné nové, všechny však bezesporu užitečné.
Zásada číslo 1: Světlá výmalba
Přestože bílá výmalba v současné době není až tak v módě, jako třeba levandulová, tyrkysová nebo fuchsiová, do malých prostor je nejideálnější. V optickém zvětšení prostoru nemá konkurenci, působí elegantně a lze ji ladit prakticky s jakoukoli další barvou. Pokud se ale rozhodně barev v interiéru nehodláte vzdát, pak tak jako tak volte raději světlejší odstíny. U tmavších barev je dobré vymalovat jí pouze jednu stěnu, nejlépe tu, která v místnosti nedominuje.
Přesvětlení bytu je žádoucí
Přesvětlit malý byt je dalším ze způsobů, jak jeho prostor opticky zvětšit. Zatímco u větších bytů nemusí přesvětlení vypadat příliš dobře, u malých prostor to není na škodu. Ideální jsou doplňková světla a osvětlení určitých zón, například obrazů, knihovny, zajímavého zákoutí a míst, která jsou pýchou bytu.
Pro jednotlivé příčky v bytě lze využít luxfery, které jsou v současné době opět v módě, a jejichž instalaci člověk zvládne i sám. Navíc plní funkci příček a zároveň propouští dostatek světla.
A protože i světlo něco stojí, rozhodně nezapomeňte na úsporné žárovky!
Na tapety a obklady zapomeňte!
Tapety jsou sice momentálně „in“, ovšem v malých prostorách je dobré se jim spíš vyvarovat, stejně jako dřevěnému obložení, které, stejně jako tapety, prostor zmenšují, což rozhodně není naším záměrem. Pokud jste ale přece propadli jejich kouzlu, volte raději jemnější vzory a světlé barvy tapet. Neměly by být na všech zdech, ale jen na jedné, popřípadě na částech zdí, například jen u jídelního koutu apod.
Rozšiřte prostor zrcadly
O užití zrcadel coby zvětšovačů prostoru už slyšel asi každý a samozřejmě se jedná o osvědčenou a prověřenou zkušenost. Dají se umístit na zeď, na dveře skříní i jako solitéry do prostoru místnosti. Vyvarujte se však umístění zrcadla přímo proti dveřím, zejm. proto, že pak budí dojem dezorientovanosti.
Sjednocení podlahy
Podlaha by v malém bytě měla být jednotná. Jiná podlahová krytina v koupelně, jiná v kuchyni a jiná v ložnici prostor ještě více zmenšuje. Malý interiér není třeba oddělovat, ale sjednotit.
Co nejméně věcí v bytě
Právě tento bod bude nejspíš představovat problém, ale v malém bytě by skutečně mělo být co nejméně věcí, tzn. žádné vázičky ani police s upomínkovými předměty. Veškeré nezbytnosti by měly být umístěny ve skříních, úložných prostorech apod.
Co je pro malý byt takřka nepřípustné?
- Tmavé barvy
- Dřevěné obklady
- Centrální osvětlení (jeden lustr na celou místnost prostor ještě více zmenšuje a je proto lepší volit více lokálních světel)
- V koupelně by nemělo být obložení až ke stropu, ale ideálně jen do 3/4 výšky zdí
anastazia
14.8.2014 v 20.52
bytové doplnky nemusia opticky zmanšovat byt staci len spravne kupit