Během posledních let zažily tapety svou renesanci. Někteří z vás určitě ještě pamatují jejich velkou slávu v dobách minulého režimu, jejich následný úpadek, kdy byly nahrazeny sytou výmalbou, a pak velký comeback. Přestože už se začínají šířit zprávy o tom, že tapety pomalu zase vychází z módy, praxe je poměrně jiná. Tapety jsou stále velmi oblíbené.
Vytváří doma příjemnou atmosféru, vyrábí se v až neskutečném množství vzorů a z různých druhů materiálu. Vydrží poměrně dlouho a když nás přestanou bavit, lze je jednoduše vyměnit za jiné. Některé z tapet lze dokonce čistit a mýt, řada z nich je plastická nebo přetíratelná.
Druhy tapet a jejich výběr
Výběru tapety by mělo předcházet důkladné změření pokoje nebo tapetované stěny, abychom pak mohli zvolit správný počet rolí. Tapeta by měla ladit s kobercem (parketami, plovoucí podlahou,…), s barevným laděním interiéru, s doplňky.
Tapetovaná stěna musí být očištěna od původních tapet nebo výmalby. Nové tapety se nikdy na ty staré nelepí, vícevrstvou malbu je třeba oškrábat a u novostaveb by se měla zeď před tapetováním natřít penetrací (i pokud děláme nové omítky v bytě).
- Papírové tapety – klasické tapety z papíru, které jsou oblíbené především pro svou nízkou cenu. Manipulace je s nimi ale horší než třeba s vliesovými. Lepí se tak, že pás tapety natřeme lepidlem a čekáme, až nabobtná. Následně se přikládá na zeď.
- Vliesové tapety – vyrábí se z netkané textilie, vyráběné česáním polyesterových a celulózových vláken, která jsou vzájemně svázána pojivem. Vliesové tapety jsou dražší než papírové, ale je s nimi snadnější manipulace. Zachovávají si své rozměry, a tak se lepidlo nanáší přímo na stěnu a tapety se pak lepí nasucho. Většina z nich jde pak stáhnout za sucha ze stěny.
- Vinylové tapety – vyrábí se z umělé hmoty a mají nosnou vrstvu buď z papíru nebo vliesu. Jsou omyvatelné, takže se hodí i pro tapetování kuchyně nebo koupelny. Jejich lepení záleží právě na nosné vrstvě. Pokud je z papíru, natíráme lepidlo na tapetu a následně přikládáme na zeď. Jestliže je z vliesu, natíráme lepidlem jenom zeď, na kterou suchou tapetu přiložíme.
- Textilní tapety – z obou stran tapety je vinylový potah, takže textilie nepřijde do kontaktu s lepidlem. Lepidlo se nanáší přímo na zeď. Textilní tapety jsou mimořádně estetické a obvykle také dražší než předchozí 3 druhy.
- Hedvábné tapety – u většiny hedvábných tapet neplatí, že by byly z hedvábí, ale pouze vytváří hedvábný dojem. Obvykle se vyrábí z vinylu se zadní stranou papírovou nebo vliesovou, přičemž způsob lepení záleží na nosné vrstvě.
- Tapety ze skleněných vláken – i přes vysokou cenu je tento druh tapety velmi populární. Dají se omývat, přemalovat, zachovávají si svou barvu i rozměr.
Druhy lepidel
Lepidlo je při tapetování dosti podstatnou složkou, protože právě ono zásadně ovlivňuje výsledek. Lepidla na tapety rozlišujeme především podle způsobu aplikace na:
- Lepidlo na tapetu – je určeno pro tapety, které si nezachovávají své rozměry, například papírové. Lepidlo na nanášíme na zadní stranu a papír následně jeho vlivem nabobtná a šířka tapety se může zvětšit až o 1 – 1,5 cm. Jestliže tapetu na zeď nalepíme před dokončením bobtnání, můžou na tapetě vzniknout neestetické bubliny a záhyby.
- Lepidlo na stěnu – lepidlo se nanáší přímo na stěnu pomocí válečku nebo kruhového štětce.
- Lepidlo na stěnu i tapetu – lepidlo na stěnu i na tapetu se nanáší tehdy, má-li tapeta na zadní straně vlisované vzory, které spotřebu lepidla podstatně zvyšují.
Zásady pro tapetování
Během doby, kdy se bude lepidlo rozpouštět ve vodě, si můžete nastříhat pásy tapety. Je třeba naměřit si výšku tapetování, tak, aby odstřihnutý pás byl delší cca o 5-10 cm kvůli případným úpravám.
Pokud lepíte tapety s výrazným vzorem, je třeba počítat s určitým prostřihem, aby vzor lícoval. Jistou možnost představuje práce se dvěma kotouči, díky čemuž se prostřih sníží.
Jestli tapety lepíte překládáním, začněte od okna – ze strany světla, aby nenaráželo do spojů.