Snad každý, kdo prodává nebo naopak kupuje nemovitost, si klade otázku, zda celou transakci svěří do rukou realitních makléřů nebo si vše zařídí sám. Pro někoho je toto dilema vcelku složité především proto, že se domnívá, že realitní kanceláře si účtují nesmyslně vysokou provizi, což je ovšem ve většině případu pouhý mýtus. Jak vysoká je tedy provize realitních kanceláří a jak se její výše liší v závislosti na jednotlivých krajích?
O tom, zač si realitní kanceláře účtují provizi jsme si pověděli v jednom z předchozích článků, nicméně připomeňme si, že prodej prostřednictvím RK není dražší, ale že provize má pokrýt náklady na práci a čas realitního makléře, na finance vložené zprostředkovatelem do prodeje nemovitosti, spadá sem také úhrada za zhotovení smluv, znalecké posudky nebo inzerce.
Obecně platí pravidlo, že čím více prodejí nemovitostí se uskuteční prostřednictvím RK, tím menší jsou provize. Každá RK má totiž určité měsíční náklady, které jsou mnohdy poměrně vysoké. V případě více sjednaných obchodů si makléř může své náklady lépe rozložit.
Výše provize RK je v České republice nesmírně odlišná
Z ekonomického a sociálního hlediska se podle analýzy Českého statistického úřadu v rámci České republiky drží na přední pozici už dlouhodobě hlavní město Praha. Pravidelně zde jednak narůstá počet obyvatel (přibližně o 0,3 %), narůstá zde také výše hrubé mzdy (která je aktuálně 32 948 Kč). S těmito hledisky přirozeně souvisí také trh s nemovitostmi.
Ve srovnání se zbytkem republiky v Praze najdeme nejen dražší nemovitosti, ale i vyšší provize RK, jak ukazují analýzy POLSKI REAL, společnosti, která se zabývá právě analýzou výše provizí realitních kanceláří. Statistika, která se zabývala přibližně 3 700 nabídkami, ukazuje, že si realitní makléři v Praze účtují 98 100 Kč (ve střední hodnotě).
Překvapující pravděpodobně nebude ani druhá nejdražší pozice: Jihomoravský kraj, kde si účtují provizi ve výši 81 200 Kč. Zmiňme v této souvislosti ještě jednu drobnou odlišnost: celá řada RK v Brně uvádí cenu nemovitosti bez provize. Ta se pak účtuje kupujícímu nad rámec částky, která se objevuje v inzerci. Kupující má tedy jasný přehled o tom, kolik si RK účtuje coby provizi za své služby.
Se 70 100 Kč se na třetí příčce umístil Středočeský kraj a je tak třetím nejdražším krajem v ČR, co se týče výše provize RK. Hned po něm následuje Plzeňský, Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Moravskoslezský, Pardubický a Jihočeský kraj. Nejnižší provize RK v rámci České republiky jsou ve Zlínském kraji, na Vysočině a v Olomouckém kraji.
Jak je to s provizí za pronájem nemovitosti?
Nemovitost se samozřejmě nemusí pouze prodávat nebo kupovat, ale samozřejmě také pronajímat. Tuto možnost řeší především ti, kteří si vlastní bydlení nemohou dovolit nebo otázka koupě bytu pro ně zatím ještě není aktuální.
Také v případě pronájmu nemovitosti si RK účtuje jistou provizi za služby makléře. Provize se pak odvíjí od ceny za pronájem za měsíc, zahrnuje vyhotovení nájemní smlouvy, práci s veškerou dokumentací, která je spojená s přepisem energií a další služby.
Opřeme-li se opět o analýzu POLSI REAL, zjistíme, že nejdražší provize za pronájem nemovitosti jsou v Karlovarském kraji, v Praze a ve Středočeském kraji:
Karlovarský kraj 16 850 Kč
Praha 9 560 Kč
Středočeský kraj 8 790 Kč
U dalších devíti krajů v ČR se výše provize pohybuje v rozmezí od 6 500 do 8 687 Kč. Nejlevněji je v Olomouckém a Ústeckém kraji.
Vybrat si RK podle výše provize?
Na závěr je určitě dobré říci, že není vždy ideální vybírat realitní kancelář v závislosti na výši provize, kterou si účtuje. Nízká provize rozhodně není zárukou toho, že prodej (nákup) nemovitosti proběhne tak, jak má.