Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Toužíte po šatně v bytě? Udělejte si ji!

Oblečení končí v českých domácnostech stále ještě přinejlepším ve velkých šatních skříních, které se umístí tam, kde je zrovna místo. V ložnici, v předsíni, v obývacím pokoji. Mít vlastní šatnu přitom není nedostupné, a to ani v případě, že máte malý byt.

Vzpomeňte si na filmovou Carry Bradshaw ze slavného Sexu ve městě. Žila v malinkém bytě v New Yorku, ale přesto se v něm našlo místo na celkem velkou šatnu. Jistě, tato postava měla velkou slabost pro nákupy nového oblečení a život je vždy otázkou priorit. Chtěli jsme tím říct jen jedno, pokud se pro šatnu v bytě rozhodnete, jistě najdete způsoby, jak ji vytvořit. Tady je několik tipů.

Proč uvažovat o šatně v bytě?

Jestli zatím pochybujete a jste na vážkách, zda šatnu v bytě potřebujete, možná neuškodí říct si, co vlastně od takového „zlepšováku“ můžete čekat. Možná máte oblečení rozložené tu a tam po bytě – něco ve skříni v obýváku, něco v ložnici. Šatna vám vytvoří prostor pro uskladnění oblečení na jednom místě. Nebudete pobíhat z jedné místnosti do druhé a hledat to či ono oblíbené tričko.

„Šatna je pohodlným a přehledným řešením úložných prostorů. Díky šatně nemusíme obytný prostor zahlcovat skříněmi a vše máme uloženo na jednom místě,“ popisuje výhody šatny bytová designérka Zuzana Wiesnerová a dodává: „Pokud jste ve fázi, kdy plánujete dispozice bytu, je vhodné myslet na praktickou stránku, tedy i na úložné prostory, kterých není nikdy dostatek.“

Vytvořte si šatnu v bytě

Nastěhovali jste se do bytu, který už prošel určitou úpravou dispozic? Po šatně ale toužíte a lámete si hlavu s tím, kde byste ji mohli umístit? Nemusíte jí vyčleňovat speciální místnost. Rozhlédněte se po svém bytě a hledejte prostory, které byste mohli využít – nepůjde jednoduchou příčkou oddělit šatnu z části obýváku, ložnice nebo chodby? Až budete chodit po bytě, rozmýšlet a měřit, mějte na paměti následující.

„Minimální ideální prostory pro šatnu jsou: délka od přibližně 150 cm, šířka asi 200 cm, kdy počítáme 60 cm (šířka na ramínka) na jednu stranu, 40 cm (hloubka polic na druhou stranu) a 100 cm na uličku. Větší prostory pochopitelně nabízí větší komfort a přehlednost. Ideální umístění šatny v bytě je pak mezi koupelnou a ložnicí,“ doporučuje Zuzana Wiesnerová.

Když jste našli vhodný prostor pro šatnu, je třeba popřemýšlet o tom, jak a z čeho ji vytvořit. Nemusí jít o příliš náročné práce nebo stavební úpravy. Funkční šatnu můžete vytvořit například z dřevotřísky, kdy jednoduchou přepážkou oddělíte část pro šatnu od dalšího prostoru v bytě. Dveře do šatny zvolte posuvné – zaberou méně místa. Na desky z dřevotřísky můžete snadno aplikovat různé tapety a šatnu tak proměnit v zajímavý doplněk vašeho bytu.

Zapomenout rozhodně nesmíte na osvětlení v šatně. Zpravidla šatnu vytvoříte v té části bytu, kam nepřijde denní světlo (šatna je bez okna). O to větší péči věnujte výběru umělého osvětlení. Aby šatna plnila dobře svoji funkci, je třeba dostatek světla (přehrabovat se v pološeru v oblečení a hledat oblíbený kousek není zrovna příjemné). V šatně určitě umístěte jedno hlavní svítidlo, vhodná je také instalace bodových LED diod například nad poličkami.

Trendy a uspořádání šatny

Až budete mít šatnu vytvořenou, nadchází další kreativní část – zařizování. Myslete na to, že šatna je především funkční prvek v bytě. Přesto se nebojte popustit uzdu fantazii. „K aktuálním trendům v šatnách patří například nastavitelné police, zásuvky, organizéry. V moderních šatnách se objevují stylová svítidla, měkké čalouněné lavice nebo podnožky. Takové šatny pak často připomínají luxusní butiky,“ popisuje Zuzana Wiesnerová.

Vydejte se tedy do obchodů a nakupte dostatek polic, věšáků, organizérů. Velmi užitečným prvkem jsou výsuvné či výklopné tyče, na které uložíte kabáty, večerní šaty, obleky, košile apod. Nezapomeňte na boxy a krabice, do nichž složíte sezónní oblečení. Pokud máte v šatně místo, investujte i do nákupu botníku, ve kterém přehledně uložíte obuv. Na jednu stěnu šatny připevněte zrcadlo. Určitě se vám bude hodit.

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development