Pokud jste sháněli levné bydlení v Praze a váhali jste až doposud, svou šanci jste s největší pravděpodobností promarnili. Zlevňování je konec, u některých z bytů se cena navýšila až o několik set tisíc korun. Jednou z hlavních příčin je vysoká poptávka, a to i po bytech v panelácích.
Už během roku 2014 byl zaznamenán růst cen bytů v Praze řádově v jednotkách procent. Přibližně před rokem touto dobou, tedy počátkem roku 2014, ceny bytů obecně klesaly a ti, co investovali peníze do koupi bytu ještě před poklesem cen, jen se zoufalstvím pozorovali, jak jim jejich investice mizí před očima. Jenže…
Pokles cen bytů v Praze se zastavil a díky zájmu o nové bydlení ceny za pražské nemovitosti opět rostou. Všichni, kterým se podařilo koupit si byt v Praze ještě loni, ušetřili možná i několik stovek tisíc korun.
Kupovali-li byste začátkem roku 2014 byt v Praze 4 o dispozici 3+1, dali byste za něj podle statistik asi 5,5 milionů korun. V druhé polovině roku už byste za ten samý byt zaplatili víc jak 6 milionů korun.
Jistěže vždy záleží na konkrétní nabídce, na jakou sami narazíte, ovšem obecně platí, že poptávka po bytech ožívá nejenom v Praze a ceny bytů tudíž rostou. Kromě toho také pomalu dorůstá generace, pro kterou jsou prioritní větší byty místo menších a svou roli hrají také nízké úrokové sazby.
Zájem stoupá i o byty v panelácích
Po dlouhých letech údajně stoupá také poptávka po bytech v panelácích, které doposud stály spíše v ústraní. Kvalita bydlení zde sice není na vysoké úrovni, ale zato cena je víc jak lákavá. Za panelový byt výměře 80 m2 zaplatíte mnohdy i míň než 2,5 milionů korun.
Kdo o byty v panelácích obvykle má největší zájem? Především rodiny s dětmi a nebo páry, které plánují založit rodinu a hledají větší prostor než jim nabízí mládežnické byty.
Panelová sídliště byla dlouho zavrhována coby symboly éry socialismu a nevzhledné kvádrové bloky hyzdící krajinu. Povšimněte si ale, že ve srovnání s luxusními novými byty mohou nabídnout nejednu přednost: nízkou cenu za pořízení bytu, občanskou vybavenost – školy, školky, obchody, úřady v dosahu, dopravní dostupnost.
I zde je třeba na věc nahlížet obecně. U Kunratického lesa v Praze je například poptávka vysoká. Na druhou stranu existují lokality, kde o panelákové byty není až tak velký zájem.
Růst cen bytů v Praze se podobá předkrizovému tempu
Vývoj trhu s byty se mezi Prahou a zbytkem republiky značně liší. Ceny bytů v Praze pozvolna rostou už od roku 2012, zatímco zbytek republiky zaznamenal naopak mírnější pokles.
Nabídkové ceny bytů v Praze dokonce dosahují dynamiky, jež by se dala srovnat s rokem 2006. Meziroční nárůst je asi 5,5 % a realizované prodejní ceny za byty v Praze stagnují, zatímco ve zbytku republiky poklesly, což znamená, že dynamika realizovaných cen za byty v Praze nenásleduje dynamiku nabídkových cen.
Statistiky dokazují, že o byty v Praze je nyní větší zájem a zároveň ukazují na opatrnost kupujících, kteří hodlají do nemovitosti investovat.
Oživení realitního trhu zapříčinilo shromažďování poptávek během krizového období, kdy ceny nemovitostí klesaly a trh byl značně přibržděn. Svou roli sehrály také rekordně nejnižší úrokové sazby hypoték.
Jak Praha reaguje na zvyšující se poptávku?
Největší počet prodejů je realizován v nízkém a středním cenovém segmentu, na které reaguje také bytová výstavba v Praze. Pokud je projekt cenově dobře dostupný, prodají se nové byty v Praze ještě před svým dokončením a kolaudací. Díky výstavbě nových stanic metra se lokality, které dříve byly špatně dostupné, stávají více atraktivní.
Maarko
18.2.2015 at 16.24
Ceny jdou nahoru? Pro lidi, kterí chtěji prodat svůj byt je to dobá zpráva, ale pro lidi, kterí si chtěji zakoupit nemovitost je to trošku drahší.