Moderní interiérový design, jehož smyslem je kombinace stylistických prvků nejrůznějších zemí a kultur – tak by se dal jednoduše vysvětlit styl FUSION. Načerpává do sebe nejrůznější motivy a prvky odlišných kultur a je jedním z pozitivních výsledků globalizace. Obohacuje navzájem různé tradice a přispívá k jejich smísení.
Lidé díky svým cestám za poznáním, díky načerpávání nových poznatků a poznávání různých stylů, nashromáždili nesmírné množství věcí, které k sobě na první pohled nepoutá žádná sourodost. V tom nejhorším případě pak takové bydlení působí jako skládka. Styl fusion se právě tomuto snaží zabránit a sladit všechny prvky tak, aby tvořily soulad.
Styl fusion nemá žádné jasně definované zákony. Je založen víceméně na vkusu a myšlení svého tvůrce. Jednotlivé objekty, které styl fusion vytváří, nemají vyloženě funkční vztah, ale emocionálně by měly být pro svého tvůrce na vysoké úrovni. Fusion se totiž neřadí mezi designové, natož pak mezi architektonické styly.
Pokud vstoupíte do bytu, zařízeného ve stylu fusion, měli byste vnímat luxus a jednoduchost zároveň. Především pak nádech bohémského života – ten je pro tento styl hodně důležitý.
Styl fusion není pro každého. Seděl by právě vám?
Pokud nemáte vyhraněný styl a líbí se vám jich víc, je pro vás těžké se rozhodnout pro jeden konkrétní směr, fusion by vám pravděpodobně seděl. Pokud vás na jednu stranu dokáží nadchnout ekologické a přírodní materiály, ale na druhé straně si libujete v designových kouscích, styl fusion vás s největší pravděpodobností zaujme. Uchvacuje vás čistota hi-tech stylu a zároveň jste našli zálibu v benátském skle? Milujete starožitnosti, ale zároveň vám dokáže vyrazit dech moderní umění? Pak styl fusion rozhodně zvažte, protože teoreticky by měl sedět právě vám!
Styl fusion naopak nesedne lidem, kteří nemají rádi rozháranost, nesourodost. Vyznavači jednotného stylu fusion rozhodně nenadchne.
Základní principy pro vytvoření bydlení ve stylu fusion
Podle dosavadního popisu by se vám mohlo zdát, že pro bydlení ve stylu fusion stačí domů navézt a nahodile rozmístit předměty a nábytek v různém stylu, což je omyl. Pak by váš byt právě působil dojmem skládky.
Vytvořit si doma fusion styl je poměrně dost náročné a rozhodně pracné a tvůrčí. Nezbytností je cit a vkus. Výsledek se velmi snadno může zvrhnout v katastrofu a směs všeho možného. Originalita a nevkus stojí vedle sebe tak blízko, že je velmi složité nepropadnout se na tu špatnou stranu.
Odmítněte designérský stereotyp! V použití barev máte naprosto volnu ruku a kombinovat lze prakticky cokoli, co se vám líbí, k čemu máte vztah a co vám k sobě sedí.
DŮLEŽITÉ PRAVIDLO: Fusion neznamená chaos, ale styl a řád. Vše musí mít svůj systém. Znamená sice různorodost, ale spojuje podobné jednotlivosti. Zařizování je pak jako meditace, nikoli zbrklost.
Kombinace všeho
Fusion vám umožňuje kombinovat a vytvářet tak nekonečné množství sestav. Základem je kombinace textur a materiálů: kovu s plastem a kamene se dřevem, hladkých předmětů se strukturovanými, a měkkých s tvrdými. Strop i podlaha může mít několik úrovní a jeden obytný prostor několik propojených místností.
Kombinovat můžete také účel jednotlivých pokojů: například kuchyň lze využívat jako obývák a ložnici coby knihovnu. Kombinovat lze i styly v jednotlivých místnostech, například kuchyň zkuste zařídit v retro stylu, jídelnu v hi-tech, kde moderní stůl skombinujete s retro židlemi. Tento prostor může volně navázat na obývací pokoj, vybavený v nordic stylu.
Kombinujte také zařízení! Použijte například klasickou vyřezávanou pohovku, ale doplňte ji ultra moderními křesly. Tapisérie doplňte moderními svítidly a na historický kobereček položte hi-tech konferenční stůl.
Světlo a barvy
Nejideálnějším osvětlením pro interiér ve stylu fusion jsou bodová světla, která zvýrazní vždy konkrétní bod nebo předmět v interiéru, vytvoří divadelní scénu a zvláštní atmosféru.
Co se týče barev, ve stylu fusion by neměly převládat pastelové odstíny, ale spíše ty neutrální, doplněné sem tam nějakou z výraznějších barev.
Fusion kontra eklekticismus
Tyto dva styly by se daly snadno zaměnit, a přesto je mezi nimi zásadní rozdíl. Pokud si byt zařizujete ve stylu eklekticismu, budete se snažit o jakousi soudržnost a celkovou harmonii kompozice i prostoru. V tom tkví zásadní rozdíl. Fusion totiž vyzdvihuje každý předmět zvlášť. Důležité jsou jednotlivosti, nikoli celek.
PRAKTICKÉ RADY:
- neopakujte víckrát jednotlivé objekty a předměty
- nepřehánějte to s těžkým masivním nábytkem
- nepřeplňte prostor objekty předměty různých kultur
- extravagantní kousky by neměly působit vyzývavě ani dráždivě
- kombinujte a vytvářejte kontrasty
- zapomeňte na špatný vkus, důležitá je originalita