Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Na co si dát pozor při převzetí bytu?

Splnil se vám sen a konečně jste našli byt, který odpovídá vašim představám. Brzy se budete stěhovat. Ještě než definitivně převezmete klíče a podepíšete předávací protokol, pořádně si nemovitost zkontrolujte. Spory o to, kdo poškrábal podlahu nebo rozbil umyvadlo vám mohou stěhování totiž značně znepříjemnit. Lze se jim přitom vyhnout. Jak na to? Na co při předání bytu nezapomenout a co vše zkontrolovat?

Je jedno, zda byt kupujete nebo si ho pronajímáte. Kontrola nemovitosti při předání od původního vlastníka nebo pronajímatele je nutností. Vyhnete se tak řadě nepříjemných situací a dohadům. I když si říkáte, že zbrusu nový byt musí být v pořádku, není to vždy pravda. U nemovitostí je to podobné jako s jinými věcmi – i zde se mohou objevit nesrovnalosti, které bude například nutné reklamovat. I s tím pomáhá správně sepsaný předávací protokol.

Smlouva o prodeji a pronájmu bytu

Vůbec prvním krokem k vlastnímu bydlení je kupní smlouva nebo nájemní smlouva. „Pokud ji uzavíráte před samotným převzetím bytu, je zapotřebí ve smlouvě den odevzdání bytu přesně označit, aby nevznikaly pochybnosti o tom, kdy má nájemce na nastěhování do bytu právo,“ uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Současně se ujistěte, že vám byt předává oprávněná osoba. Často se totiž v praxi stává, že byt předává nájemci nebo kupci do užívání někdo jiný, kdo není jeho vlastníkem nebo k tomu nemá ani pověření, resp. souhlas majitele.

Předávací protokol je nutností

Možná vám přijde zvláštní při předání ještě jednou kontrolovat byt, který jste už navštívili. Zkušenosti ale hovoří jasně – vyplatí se to. Co když původní majitel při stěhování poškodil podlahu? Co když nefungují spotřebiče, které řemeslníci chybně nainstalovali? Co když z bytu „náhodou“ zmizí vybavení, které je uvedeno v kupní smlouvě? Pokud předávací protokol podepíšete bez řádné kontroly skutečného stavu, horko těžko se vám bude později nesrovnalosti reklamovat.

Převzetí bytu by tedy vždy mělo být potvrzeno písemným předávacím protokolem. Platí to i v případě, kdy si byt kupujete nebo pronajímáte od známého nebo dokonce od příbuzného. Než předávací protokol podepíšete, měli byste si byt důkladně prohlédnout a seznámit se s jeho stavem, vybavením a vyzkoušet si i ovládání zařízení – například funkčnost sprchy, spotřebičů, otevírání oken apod.

Čtěte také: Proč si vzít na převzetí bytu odborníka?

Jakmile narazíte na vady, které by vám bránily řádnému užívání bytu, je nutné je vlastníkovi bytu vytknout, a to nejlépe hned v předávacím protokolu. Neváhejte vady řádně zaznamenat, a pokud je to možné, také je fotograficky zdokumentovat. S vlastníkem se písemně dohodněte na termínu odstranění těchto vad.

Zkontrolujte i další prostory v domě

Řádná kontrola bytu je při jeho předání nutností. Nezapomínejte ale na to, že většinou k němu náleží i další prostory – například sklep. Seznámit byste se rozhodně měli i se stavem společných prostor v bytovém domě. Nájemní nebo kupní smlouva by měla určitě obsahovat i popis společných částí domů, do nichž bude mít nový vlastník nebo nájemce přístup. Jde třeba o prádelnu, kočárkárnu, sušárnu, zahradu apod.

Důležité je zajímat se o i uzávěry plynu, elektrické energie nebo vody. Při předání bytu je nezbytné zapsat si stavy měřidel. S koupí bytu a převodem vlastnických práv, resp. s dlouhodobým pronájme se pojí i přepis odběrných míst (elektřina, zemní plyn, voda, teplo).

Některé bytové domy mají stanovený tzv. bytový řád, s nímž by se měl nový vlastník nebo nájemník rovněž seznámit. V případě pronájmu bytu je vhodné dohodnout se na pravidlech údržby i užívání bytu. „Pronajímatel by měl písemně upozornit budoucí uživatele bytu na případná rizika spojená s užíváním vybavení bytu a na povinnost provádět pravidelnou údržbu a případné povinné kontroly vybavení bytu. Platí zde doporučení: čím podrobněji, tím lépe. Nájemce a pronajímatel se tak do budoucna vyhnou sporům o případné závady nebo dokonce způsobenou škodu,“ doporučil Lukáš Zelený.

Co zahrnout do předávacího protokolu

  • Označení účastníků a jejich zástupců. Prohlášení pronajímatele/majitele, že byt odevzdává do užívání nájemci/nového vlastníka, a prohlášení nájemce/nového vlastníka, že byt přijímá do užívání.
  • Seznam a popis vybavení bytu, které je nájemce oprávněn užívat spolu s bytem.
  • Popis stavu bytu, zjištěných závad (např. nefunkční elektrická trouba) a poškození (např. prasklé umyvadlo).
  • Seznam a počet předávaných klíčů od bytu a společných prostor v domě.
  • Stav, sériové číslo a umístění měřících zařízení pro odečet stavu odebrané vody, tepla, plynu a elektřiny, je-li byt takovými zařízeními vybaven.
  • Výčet dokumentace předávané nájemci spolu s vybavením bytu (např. návod k obsluze plynového kotle či elektrických přístrojů).
Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development