Botníků není nikdy dost, stejně jako bot…jsou poházené všude možně po předsíni a my už si nevíme rady s tím, jak je skladovat. Nabídka botníků je ale neomezená, a tak si stačí jen vybrat a především správně zauvažovat nad tím, jaký typ by se hodil zrovna nám a kam ho umístíme. Botníky samozřejmě bývají umístěny v předsíni z praktického hlediska, ovšem každé bydlení nedisponuje dostatečným prostorem pro jejich umístění. Co si pak s haldami bot počít a kam je uskladnit?
Ideální botník
Ideální botník je umístěn v předsíni, aby boty byly při odchodu stále po ruce. Měl by být větraný a měl by mít alespoň menší přihrádku na různé krémy, kartáče, impregnace a další věci, které s botami souvisí. Neměl by zabírat moc místa a zároveň pojmout co nejvíc bot. Pokud se však podíváme na širokou nabídku botníků, musíme si uvědomit, že jen málokterý splňuje požadavky našeho ideálu. Do klasického botníku se totiž vejde přibližně 30 – 40 párů bot, což je pro vícečlennou rodinu opravdu trochu málo.
Kam s nimi?
Pokud máte předsíň příliš malou na to, abyste do ní umístili obří botník nebo několik botníků, je nejlepším řešením nechat si zde uložené pouze boty, které zrovna nosíte, tj. sezónní, a zbytek uklidit. Kam? Nejlépe do regálů např. ve sklepě či komoře. Takto lze řešit umístění bot především u malometrážních bytů 1+kk. Není určitě vhodné ukládat je do uzavřených skříní společně s kabáty a jiným oblečením. Klasický regál vás vyjde maximálně na 1000,-Kč a skýtá skutečně nepraktičtější řešení, kam boty uložit.
Druhy botníků
Botník se sedátkem bývá asi nejoblíbenějším českým řešením. Velmi výhodné je navíc kombinovat vyšší botník s přízemním, na který se dá zároveň i sednout a pohodlně se obout. Výklopný botník vás vyjde na něco kolem 2000,-Kč a výš, a menší přízemní pak přibližně na polovinu.
Zmíněné vyklápěcí botníky patří u nás k těm oblíbenějším vzhledem k praktičnosti. Dají se totiž zavěsit i na zeď a různě kombinovat. Jejich nevýhodou je nemožnost umístění vyšších bot, jako např. kozaček. Vyklápěcí botníky jsou totiž uzpůsobeny především na nižší typy bot. Při jejich výběru si dávejte pozor také na dostatečnou hloubku!
Moderním řešením je teleskopická tyč, připevněná ke stropu, kolem níž se boty zavěšují. Nevýhodou je neuzavřenost a tedy zápach z bot, ale naproti tomu tento druh botníku může pojmout až 50 párů bot.
Policový botník je osvědčená klasika. Police je možné si nastavit do potřebné výšky a bez problémů pak do botníku umístit třeba i vysoké kozačky. Nabízí se též řešení pojezdových mechanismů s „bodlinami“, na které se boty zavěšují. Důležitým faktorem je větrání a nejlepším řešením pak botníky bez zad nebo s děrovanými zády, kterými dobře proudí vzduch.