Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Zelený a jedlý balkon: Jak pěstovat bylinky a zeleninu ve městě?

Zeleň městu sluší a svědčí. Z balkonů pomalu mizí harampádí a přestávají sloužit jako skladiště. Místo toho se proměňují v malou městskou zahrádku, na které si můžete utrhnout ředkvičky, salát, rukolu nebo hrst voňavých bylinek. Jestli jste se poslední dobou také nadchli pro pěstování zeleniny, osázejte letos svůj balkon. Jak na to?

Pěstovat zeleninu na balkoně rozhodně není nic neobvyklého nebo novátorského. Naše doba je kouzelná v tom, že znovu objevujeme zapomenuté. A pěstování zeleniny ve městě k tomuto trendu rozhodně patří. Na balkoně pohodlně vypěstujete rajčata, papriky, ředkvičky, různé druhy salátů. Někdo se dokonce pouští do pěstování brambory nebo mrkve. Vše záleží jen na tom, kolik času chcete pěstování vlastní zeleniny věnovat a jak velký prostor máte.

Vhodné místo pro pěstování zeleniny ve městě

Čím větší je balkon nebo terasa, tím víc zeleniny a bylinek si můžete ve městě vypěstovat. Když je váš byt docela malý a máte k dispozici jen parapety, ozdobte je alespoň truhlíky s bylinkami nebo s rukolou. Mít čerstvé „zelené“ vždy po ruce je totiž k nezaplacení.

  • Optimální podmínky pro pěstování ve městě přináší balkony nebo terasy orientované na jih, jihovýchod nebo jihozápad. Většina rostlin potřebuje slunce a ve stínu se daří jen vybraným druhům (z bylin například mátě nebo meduňce).
  • Balkon přímo otevřený slunci, do kterého se opírají po celý den sluneční paprsky, může přinést i problémy. Především během slunného léta mohou rostliny trpět, proto je vhodné vyřešit zastínění nebo je ve „slunečné špičce“ raději přenést dovnitř.
  • Rostliny vystavené na balkoně musí odolávat také proměnlivým povětrnostním vlivům – silnému větru, prudkému dešti apod.
  • Počet pěstovaných rostlin a velikost úrody ovlivňují rozměry balkonu nebo terasy. Ještě než se do pěstování a osazování truhlíků pustíte, zvažte, jaké jsou možnosti vašeho prostoru.
  • Výhodou je, že se prodávají různé závěsné truhlíky a květináče určené pro vertikální pěstování bylinek i zeleniny. Vhodné jsou nádoby, které lze zavěsit na zábradlí balkonu. Využít můžete i různé poličky, stoličky apod.

balkon bylinky

Plán pěstování zeleniny a bylinek na balkoně

Ještě než nakoupíte truhlíky, substrát, semínka nebo sazenice, vezměte tužku a papír a nakreslete si plánek svého jedlého balkonu. Sepište si seznam plodin, které byste rádi pěstovali – vhodné je vybrat pochopitelně takové, které máte rádi a v kuchyni je využijete.

Myslete přitom na to, že například rajčata potřebují větší kbelík, zatímco ředkvičky vypěstujete v obyčejném truhlíku podobně jako rukolu. Bylinky si vystačí s různými květníky, třeba i vyřazeným kameninovými nádobami, hrnci apod. Při rozmístění rostlin na balkoně můžete postupovat tak, že na okraji balkonu budou stát menší rostliny – třeba středomořské bylinky, které potřebují hodně slunce, za ně postavíte rostliny větší například tyčková rajčata.

Myslete také na místo pro konev na zalévání, případně na menší kbelík nebo barel s vodou, protože rostliny mají raději vodu odstátou, nikoli čerstvě napuštěnou. Hodit se vám bude i menší nádoba na kompost, kam můžete vyhazovat uvadlé listy i rostlinný kuchyňský odpad a připravit si tak skvělé živiny pro další rok pěstování.

Kbelíky, substrát a další vybavení pro balkonové pěstování

Protože pěstování zeleniny a bylin je trendy, můžete narazit na různé vychytávky pro balkonové pěstování. Některé z nich vám opravdu usnadní práci. Bez jiných se obejdete. Pokud často odjíždíte pryč, oceníte například samozavlažovací truhlíky. Začátek vašeho pěstování se určitě neobejde bez vstupní investice. Váš základní seznam by měl obsahovat následující.

  • Truhlíky, květníky, nádoby – využít můžete například i vyřazené nádoby z domácnosti. Velikosti vybírejte podle typu pěstované zeleniny.
  • Substrát – v zahradnictví najdete speciální substrát určený pro pěstování zeleniny, bylinek, ale třeba také jahod, jimž se na balkonech také daří.
  • Konev – zalévání je klíčové a praktickou kvalitní konev určitě oceníte.
  • Zahradnické nůžky – potřebovat je budete pro péči o bylinky.
  • Smeták a lopatka – při osazování balkonu chtě nechtě naděláte.
  • Kompostovací nádoba – není nutností, ale rozhodně má svůj smysl.

pěstování

Zelenina pro pěstování na balkoně

  • Ředkvičky – tuhle jarní zeleninu si pohodlně vypěstujete v truhlíku na balkoně i parapetu. Semínka ředkviček zasejte zhruba 5 až 8 cm od sebe. Postavte na slunné místo a pravidelně zalévejte.
  • Rukola nebo polníček – výborná listová zelenina je velmi snadná na pěstování na balkoně. Potřebujete jen truhlík se zeminou. Vhodné je slunné nebo polostinné místo a pravidelná zálivka.
  • Rajčata – tyčková, keříčková nebo cherry rajčata jsou jako stvořená pro balkonové pěstování. Zakoupené sazenice vysazujte do větších nádob (kbelíků) a na balkon postavte až po zmrzlých mužích v druhé polovině května. Rajčata potřebují slunce a každodenní zálivku.
  • Papriky – stejně jako rajčata je vysazujte do větších nádob. Potřebují slunné místo a dostatečnou zálivku.
  • Listový salát – křupavý listový salát zvládnete pěstovat také na balkoně. Nevýhodou je, že potřebuje větší prostor, aby se rozrostl. Vystačí si ale s tenčí vrstvou zeminy. Pozor na přímé a ostré sluneční paprsky. Salát potřebuje vydatnou zálivku.
  • Mrkev nebo petržel – také kořenovou zeleninu můžete vypěstovat na balkoně. Budete ale potřebovat hlubší vrstvu zeminy (zhruba 60 až 80 cm). Vysévejte hustě a poté protrhejte na vzdálenost rostlin asi 10 až 15 cm.

Zelenina pro pěstování na balkoně

Většina bylinek si vystačí s mnohem menším prostorem. Stačí vám tedy běžné květníky nebo truhlíky. Pokud sáhnete po hezké vintage nádobě, budou bylinky nejen užitečné, ale promění se i v nádhernou a voňavou výzdobu balkonu.

Bylinky jsou méně náročné na podmínky. Středomořským bylinkám, jako je tymián, rozmarýn nebo levandule svědčí slunce a potřebují minimum zálivky. Bazalka také miluje slunce, ale potřebuje větší množství zálivky. Na balkoně se bude dařit i pažitce, petrželce, koriandru, majoránce nebo dobromyslu. Mátu, která vám zpříjemní horké dny, pěstujte spíše ve stínu a hojně ji zalévejte.

Pěstujete svoji zeleninu a bylinky na balkoně? Jak jsou vaše zkušenosti a úspěchy?

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development