Váháte, zda je ten správný čas koupit byt, usadit se a vzít si na krk hypotéku? Ceny nemovitostí, především bytů ve velkých městech, pomalu začínají růst. Hypotéky ale pravděpodobně dosáhly svého dna a budou stagnovat. Zdá se proto, že na nákup bytu jsou zatím stále příhodné podmínky.
Pořízení vlastní nemovitosti je zásadní rozhodnutí. O tom, jak výhodně nový byt nebo dům pořídíte, rozhoduje řada parametrů. Patří k nim cena bytu a cena hypotéky. Zatímco ceny nemovitostí se odrazily od svého dna a rostou, hypotéky stále klesají. Experti upozorňují, že takto výhodný stav nemusí trvat už příliš dlouho.
Hypotéky v květnu zase na dně
Úrokové sazby hypoték dosáhly v dubnu nového historického minima. Podle expertů se tak může opakovat situace z loňského května, kdy hypoteční sazby klesly na své dno. Klesající trend ukázaly v minulém měsíci snad všechny hypotéky od velkých poskytovatelů. Výraznější pokles mají za sebou dokonce i hypotéky do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti.
Fixní sazby půjdou podle expertů pravděpodobně na čas zase k ledu. Na mezibankovním trhu totiž došlo v březnu k obratu. Středně a dlouhodobé úrokové swapy, za které si samy banky půjčují, začaly růst. A to se opakovalo i v dubnu. „Na základě těchto čísel usuzujeme, že zlevňování hypoték s fixací na 3 a 5 let v průběhu května skončí, a pokud banky přijdou s nějakou akcí či výraznějším snížením sazeb, jejich pozornost se zaměří na úvěry s delší než pětiletou fixací,“ sdělil Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.
Graf: Vývoj ceny hypotéky
Zdroj: Golem Finance
Zajímavostí je, že právě loňský květen přinesl historické dno úrokových sazeb, které odolávalo až do závěru roku, další zlom a pokles sazeb nastal až začátkem letošního roku. „Jsme toho názoru, že by se situace v letošním roce mohla opakovat. S tím rozdílem, že další budoucí pokles sazeb je s velkým otazníkem a stává se stále více nereálným. Ve hře je nová legislativa a také pokles ceny zdrojů, kde se prostor zužuje na minimum. Je tedy velmi pravděpodobné, že dlouhodobé úrokové dno se letos stane realitou,“ dodal Libor Ostatek.
Novinky na hypotečním trhu
Banky vycházejí zájemcům o bydlení vstříc i novými produkty. Výraznou změnu přináší produkt Pěkná hypotéka od Hypoteční banky, která slibuje úrok 1,89 procent s fixací až na 10 let. „Úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou na setrvale nízké úrovni. A Pěkná hypotéka umožňuje našim klientům využít příznivé ekonomické situace a zafixovat si svou hypotéku s jedinečnou sazbou až na deset let,“ vysvětlila Kateřina Krásová, ředitelka marketingu Hypoteční banky.
Podle Krásové je Pěkná hypotéka ideálním nástrojem pro vyřešení vlastního bydlení i pro efektivní zhodnocení volných finančních prostředků právě v době, kdy ceny rezidenčních nemovitostí začínají opět růst. Lze jen očekávat, jak na tuto nabídku zareagují další banky na trhu a zda i ony nabídnou svým klientům dlouhodobou fixaci nízkého úroku.
Levným bytům zvoní hrana
Zatímco z ceny extrémně levných hypoték se kupující může radovat, ohledně ceny nemovitostí už tolik radosti nebude. Levným novým bytům zvoní hrana a jejich pomalu rostou už dva roky po sobě. V roce 2015 vzrostla meziročně průměrná cena nových bytů v Praze zhruba o 6 procent.
Zvyšování ceny nových bytů ovlivňuje hned několik faktorů. Je to především zvýšená poptávka po nemovitostech. Právě s ohledem na nízké ceny hypoték jsou lidé ochotni investovat – kupují si vlastní bydlení nebo investiční byty, které posléze pronajímají. Současně stavební firmy zdražily stavební práce, což se rovněž na výsledné ceně bytů podepisuje.
V Praze je možné nový byt pořídit v průměru za 3,5 milionu korun. „Podle statistik Central Group rostly ceny srovnatelných bytů o šest procent, celková cenová hladina nových bytů se však zvedla asi o 14 procent, a to vzhledem k zařazení mnohem většího počtu luxusnějších projektů blíže centru Prahy do prodeje,“ uvedl Dušan Kunovský z Central Group.
Z velkých měst do okolních okresů
Rostoucí ceny bytů ve velkých metropolích, především v Praze by mohly ještě více podnítit stěhování lidí do okolních okresů. Tento trend je patrný především v posledních pěti letech, kdy přibylo procentuálně nejvíce obyvatel v okresech Praha-východ, Praha-západ, Beroun, Brno-venkov a Nymburk. Je to dáno hlavně stěhováním. V absolutním počtu ale získala nejvíce obyvatel Praha.
„Přestože se lidé ve velké míře vystěhovávají z měst do okolních okresů, za posledních pět let v absolutním vyjádření nejvíce vzrostl počet obyvatel Hlavního města Prahy. Mezi začátky let 2011 a 2016 se navýšil o 33 tisíc. Díky stěhování zde přibylo 23 tisíc lidí, určující přitom bylo stěhování zahraniční,“ upřesnila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Počet obyvatel jednotlivých okresů se mění primárně vlivem stěhování. Například na Berounsku byl růst počtu obyvatel za posledních pět let způsoben migrací z 92 %, na Nymbursku z 90 %. „Výrazné přírůstky počtu obyvatel v jednotlivých obcích bývají převážně důsledkem nové výstavby. Počet obyvatel tak prvotně roste díky stěhování, případně následně i zvýšením počtu narozených dětí,“ dodala Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.
Přemýšlíte nad vlastním bydlením? Přijdou vám sazby hypoték výhodné? A budete raději bydlet v centru Prahy, nebo na okraji?