Zamilovali jste si pohled do živého ohně? Postrádáte ve svém městském bytě krb nebo krbová kamna? Plápolajících plamenů si můžete užít i bez vynášení popelu, štípání dříví nebo napojení krbu na komín. Útulnou atmosféru v bytě vytvoří krby na biolíh nebo elektrické krby. Jak fungují a jsou bezpečné?
Oheň k podzimní a zimní pohodě patří. Interiér s hořícím krbem je příjemný a pomáhá nám překonat dlouhé večery nebo chmury, které se s nastupujícím podzimem objevují. I když bydlíte v panelovém bytě nebo v novostavbě, která nemá komín, můžete si pohled do plamenů náležitě užívat.
Už několik let jsou populární tzv. bio krb, které jsou nenáročné na provoz a údržbu, nedělají nepořádek a nemusíte se bát prachu ani špíny. Snadno je zapojíte a oceníte jejich pořizovací cenu i relativně nízké provozní náklady. Mají vůbec nějaké nevýhody? Ano. Při spalování biolíhu byste měli například pravidelně větrat a při jejich provozu být obezřetní. Podívejme se na krby vhodné do bytů podrobněji.
Bio krb je tak trochu náhražka
Pravdou je, že krb na biolíh je a zůstane náhražkou skutečného ohně, který vzniká spalováním dřeva. Ten je neopakovatelný. Na druhou stranu, i biokrby do našeho interiéru můžou vnést jistou poetiku. Výhodné je, že je můžete umístit doslova kamkoli. Ať už to bude obývací stěna (třeba místo televize), prostředek místnosti, terasa nebo balkon.
Vybírat si můžete z celé řady provedení a designů. Vyrábí se biokrby zcela moderní, které sednou do interiérů zařízených podle poslední módy. Některé biokrby se zase co nejvíce podobají těm skutečným. A to včetně rekvizit. Do krbu si totiž můžete pořídit imitaci dřevěných polen, takže vzniká jakýsi efekt „hořícího dřeva“. Co se týká materiálu, biokrby se vyrábí z kamene, skla, ušlechtilé oceli i keramiky. Je to mimo jiné právě materiál, který rozhoduje o ceně biokrbu.
Typy biokrbů
- Volně stojící biokrby
- Nástěnné biokrby
- Vestavné krby
- Krby zavěšené v prostoru
Polena pro biokrby jsou většinou vyrobená z keramiky, ve skutečnosti tedy nehoří. V biokrbu je spalovaný tzv. biolíh. Je to ekologické palivo, které při hoření vytváří plameny. Při spalování biolíhu vzniká jen vodní pára a oxid uhličitý. Krb do bytu tedy nevypouští žádné škodlivé kouřové spaliny. Nevznikají ani saze, proto se obejde bez napojení na komín. Protože se ale při spalování do vzduchu uvolňuje oxid uhličitý, je nutné čas od času místnost vyvětrat.
Biokrby jsou dekorativní, příliš nevytopí
S biokrbem si přitopíte, dokonce i na přijatelnou teplotu, ale na žádné pravidelné a velké vytápění to není. I biokrby můžete vybírat podle výkonu. Například zařízení o výkonu kolem 4,5 kW vytopí místnost o velikosti 40 metrů čtverečních na příjemných 23°C.
Za litr biolíhu zaplatíte kolem 100 korun a vydrží hořet 2 až 6 hodin (podle výkonu krbu). Je důležité podotknout, že biolíh se nikdy nedoplňuje do hořícího zásobníku, vždy je nutné počkat, až zásobník vychladne. Doba hoření biokrbů se odvíjí od velikosti jejich zásobníku na biolíh, většinou je to kolem dvou až pěti hodin. Zhruba po čtyřech hodinách spalování biolíhu doporučuje většina výrobců biokrbů místnost vyvětrat kvůli nárůstu oxidu uhličitého v místnosti.
Elektrické krby vytváří iluzi plamenů
Další variantou krbů, které nepotřebují komín ani dřevo, a přesto vytváří iluzi hoření, jsou elektrické krby. Ty se velmi snadno instalují a nepotřebujete k nim nic víc než zásuvku. Iluzi ohně nebo spíš světla v těchto krbech vytvářejí žárovky, většinou o výkonu od nějakých 25 do 60 wattů.
Existují dvě základní varianty těchto krbů: vybrat si můžete buď krb, od kterého očekáváte pouze imitaci ohně, nebo krb, který je zároveň i přímotopem a místnost tedy vytápí. Výkon elektrických krbů má své limity a zpravidla vytopí místnost do 50 metrů čtverečních. Kromě toho je třeba počítat s náročností spotřeby těchto elektrických krbů. Pokud máte standardní sazbu elektřiny (D02d) a nevyužíváte noční proud, můžete se takové topení prodražit.
Jsou krby do bytu nebezpečné?
Stojí pohled do fiktivních plamenů za tu námahu a investici? Na to si musí každý odpovědět sám. Pořízení biokrbu na líh nebo elektrického krbu není finančně nákladné – podobná zařízení stojí několik tisíc korun. Začínají na ceně kolem 2 500 korun a dosáhnout můžou až několik desítek korun. Záleží hlavně na designu, funkcích nebo výkonu.
Především při provozu biokrbu je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny od výrobců. Zejména při dolévání biolíhu je třeba nechat krb nejdříve vychladnout, jinak zvyšujete riziko požáru. Důležité je také zdůraznit, že při spalování biolíhu v biokrbu nevzniká žádný popel ani žádné saze. Lišit se ale může kvalita biolíhu, která u různých výrobců kolísá – rozhodně by při hoření neměl zapáchat.
Bezpečný biokrb by měl být vybavený regulovatelným hořákem i odvody tepla. Důležité je, aby umožňoval snadné a rychlé zhasnutí krbu, což je většinou řešeno pomocí regulační tyčky, která přivře lištu hořáku a krb zhasne. Krb byste měli vždy zhášet, než z domova odejdete.
Líbí se vám myšlenka biokrbů v bytě? Nebo dáváte přednost raději klasice – praskajícímu dřevu?