Je vaše zahrádka nebo terasa pořád prázdná, ale každý den obdivujete květiny svých sousedů? Pusťte se také do zahradničení! Ukážeme vám, jaké květiny se pro městské pěstování hodí, jak je sázet a také jak o ně během léta pečovat.
Rozkvetlý balkon nebo městská předzahrádka u bytu potřebují péči. Především rostliny musíte pravidelně zalévat, přihnojovat a plít. V péči o květinovou zahrádku ale můžete najít smysluplný odpočinek.
Záleží také na tom, jak náročné rostliny si pro svoji letní zahrádku vyberete a jakému stylu dáte přednost. Oblíbené jsou terasy osázené ve stylu Provence, kdy do velkých terakotových hrnců vysadíte trsy levandule nebo středomořských bylinek. Přednost ale můžete dát eleganci, střídmým tvarům i barvám.
Vyberte truhlíky pro svoji terasu
Pokud plánujete osázet terasu květinami, vyplatí se sáhnout po samozavlažovacích truhlících. Oceníte je zejména v případech, kdy často trávíte dny mimo domov. Zásobíte je vodou a rostliny ji budou kořeny postupně odčerpávat. Pokud budete vysazovat trvalky, zvolte nepromrzavé nádoby.
Truhlíky si pořiďte přiměřeně velké. Některé rostliny se budou rozrůstat. Myslete na to, že s těžšími nádobami, zvlášť když je naplníte zeminou, se vám bude hůře manipulovat – v takovém případě oceníte pojízdný podstavec. Naopak drobný plastový květináč zase může snadno nabrat vichr. Myslete proto i na bezpečnost, zvlášť když chcete truhlíky zavěšovat na balkonové zábradlí, dobře je připevněte.
Rostliny podle světových stran
Balkonové rostliny nebo rostliny do městské zahrádky můžete vysazovat v podstatě od jara do podzimu. Každé roční období má své květiny – na jaře to jsou například krokusy, petrklíče nebo sedmikrásky, na podzim zase chryzantémy, vřesy nebo astry.
O tom, jakými květinami a rostlinami terasu osázet, rozhoduje orientace. Zatímco na jižní straně, kam celý den praží slunce, se bude dařit levanduli, ve stínu na severní a chladné straně bude skomírat. A naopak, jsou rostliny, například okrasné kapradí, které na výžehu prostě růst nebudou. Krom slunce sledujte i proudění vzduchu. Pokud totiž chcete balkon osadit stálezelenými rostlinami, některým se nemusí dařit kvůli ledovému vichru.
Kombinujte rostliny harmonicky
Aby vaše květinová terasa působila udržovaným a promyšleným dojmem, kombinujte nejlépe kvetoucí a stálezelené rostliny. Sáhněte například po praktických bylinkách – ve stínu se bude dařit mátě, na plném slunci levanduli, v polostínu dobře poroste dobromysl nebo tymián.
Kombinujte letničky s trvalkami, například zmiňovanými bylinkami, které můžete na zimu přenést do bytu a postavit je na parapet. Zvolte i rostliny různé velikosti. Nejlépe si pořiďte jednu dominantní rostlinu a doplňte ji menšími květinami.
Balkonové květiny podle světových stran
- Na slunných terasách se bude dařit petúniím a pelargoniím.
- Ve stínu dobře pokvetou begonie nebo fuchsie.
7 krásných květiny pro vaši terasu i zahradu
- Levandule – libuje si na slunném místě. Pod slunečními paprsky nádherně voní. Květy si můžete nastříhat a usušit na zimu. Z levandule můžete mít i jiný užitek – například z ní vyrobit limonádu. Levandule není náročná na zálivku. Vyžaduje ale propustnou půdu, proto zvolte vhodný substrát. Po odkvětu levandulový keřík zastřihněte. Na zimu přeneste levanduli raději z terasy do bytu. Na záhonu ji zakryjte chvojím.
- Fuchsie – naopak, pokud máte balkon na sever a ve stínu, sáhněte po fuchsii. Tyto krásné květiny, které můžete mít i v převislé variantě, si libují ve stínu a polostínu. Jsou vhodné na severní nebo východní strany terasy. Dopřát si můžete různé barvy fuchsií. Vydatně je zalévejte a občas jim dopřejte také hnojivo.
- Begonie – tyto krásné květiny potřebují dostatek světla, ale nesnáší, pokud na ně svítí celý den slunce. Vhodné jsou proto na východní nebo severní stranu balkonu. Vybrat si můžete jednoleté rostliny i trvalky. Zalévejte je odstátou vodou, kterou lijte přímo ke kořenům, nikoli na listy.
- Lobelky – drobné romantické květy, nejčastěji modré, ale i bílé či růžové, vám budou dělat radost celé léto. Vybrat si můžete i lobelky převislé, které se hodí například do truhlíků na balkonové zábradlí. Těmto vděčným květinám se bude dařit téměř všude, snesou stín, stejně jako horko.
- Chryzantémy – ani na podzim se nemusíte vzdávat pestrého balkonu! Letničky už budou odkvétat, ale chryzantémy budou hýřit barevností. Ačkoli je máte možná spojené se hřbitovy a dušičkami, v Japonsku jsou symbolem dlouhověkosti a štěstí. Vybírat můžete z různých druhů a barev chryzantém a vyhnout se tak nastupující podzimní šedi. Dostupné jsou také letní chryzantémy (známé také jako pařížské kopretiny). Ty potřebují slunné stanoviště a vydatnou zálivku.
- Sedmikráska – pokud milujete drobné květy sedmikrásek, neváhejte je vysadit i na balkon. K pěstování v truhlíkách je určená sedmikráska ponponková. Tuto dvouletou rostlinu můžete mít v bílé, růžové nebo červené barvě. Libovat si bude na slunečném místě.
- Macešky – okaté a nenáročné rostliny vás budou bavit celé léto. Vysazovat je můžete hned na jaře, stejně jako na podzim. Kvetou dlouho a bohatě. Vyhovovat jim bude světlo, ale ne přímé slunce. Mají rády propustnou a dobře živenou půdu. Pamatujte také na pravidelnou zálivku.