Hypotéky zatím nezdražují tak skokově, jak se obávali někteří odborníci. Nejsou ale zdaleka tak levné jako v minulých letech. Současně rostou i ceny bytů. Přesto si Češi na bydlení dál ochotně půjčují.
Ještě koncem roku se zdálo, že to na hypotečním trhu bude vypadat všelijak: zdražování, nedostatek nemovitostí k prodeji, růst hypotečních sazeb. Zdá se ale, že nakonec nebude tak zle. Češi jsou stále ochotní si na pořízení nemovitosti půjčovat. Výše poskytnutých hypoték dokonce mírně roste.
Hypotéky za téměř 217 miliard korun
Hypoteční trh má nyní přísnější pravidla, ale to nezastavilo investory, aby si na nemovitosti půjčovali. Loni banky rozpůjčovaly na nemovitosti téměř 217 miliard korun. Celkově bylo sjednáno 119 618 hypotečních úvěrů. Loňská čísla tak ukazují, že hypoteční trh nezažil výrazné oslabení, ale na rekordní rok 2016, kdy si lidé půjčili přes 218 miliardy korun, přesto neměl.
„Zájem o financování hypotečním úvěrem byl opět vysoký, k čemuž přispěly stále velmi příznivé úrokové sazby. V celém roce 2017 byla také zřetelná snaha regulátora hypoteční trh brzdit. Nicméně v tomto ohledu spíše působil nedostatek nemovitostí na trhu, které by bylo možné nakoupit,“ sdělil Josef Rajdla ze společnosti Fincentrum.
O tom, že byty jsou aktuálně poměrně drahé, jsme vás už informovali. Důvodem je hlavně nedostatečná developerská výstavba – povolovací procesy jsou zdlouhavé. Svou roli hrají i další faktory, například v centru Prahy, kde je poptávka po bydlení veliká, se nedostává nezastavěných ploch vhodných k výstavbě bytových domů.
Pod vlivem nedostatečné nabídky a velké poptávky rostou ceny nemovitostí v celé České republice, především v hlavním městě. Uvedla to i Česká národní banka ve své zprávě vydané na začátku letošního roku. „Nabídka nových bytů zůstává omezená, což při silné dynamice úvěrů na bydlení vede k tlaku na růst cen nemovitostí. V posledních čtvrtletích již nicméně dochází ke zvyšování počtu zahájených bytů, což by mělo podporovat růst investic domácností do budoucna,“ domnívá se regulátor.
Čtěte také: Podívejte se, kde se v Praze aktuálně staví nové byty
Zdá se, že lidé se i přes narůstající hypoteční sazby nezalekli úvěrů na bydlení, naopak jejich průměrná výše narůstá. Důvodem ale mohou být i zdražující byty – lidé si prostě musí půjčit na byt 2+kk nebo 3+kk více než před několika lety. Loni si podle údajů Fincentrum Hypoindexu v průměru půjčovali 2 153 542 korun. Na dvoumilionové hranici se hypotéky drží už od listopadu 2016. V roce 2015 byla průměrná výše hypotéky 1 957 413 korun.
Do hypotečního a potažmo i realitního trhu zasáhla regulace ze strany České národní banky. Ta nejprve doporučila, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 % LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zastavěné nemovitosti). Banky také přísněji posuzují hypotéky s výší LTV nad 80 %.
Letošní rok by měl být podle expertů ve znamení zdražování hypoték. V listopadu ČNB zdražila základní úrokovou sazbu podruhé, což se naplno projeví po novém roce. Podle odhadů by tak hypotéky mohly 2018 zdražit o dalších 0,25 %.
Podle všeho ale není navyšování základních sazeb centrální bankou u konce. I letos by mělo docházet k nárůstům. Podle některých členů stávající bankovní rady by základní sazby ČNB mohly vyšplhat až k 3 %.
Čtěte také: Jak dostupné bude bydlení v roce 2018?
Byty v Česku zdražují
Zdražování nemovitostí, především v pražské metropoli, řadí Českou republiku k západním zemím. Za cenu pražského bytu si můžete koupit srovnatelný byt například v italských Benátkách nebo v Janově. Trh s nemovitostmi v Itálii se totiž pořád ještě nevzpamatoval z finanční krize.
Na rozdíl od portugalských a španělských nemovitostí, které na konci září zdražily o 10,4 a 6,7 procenta, ceny nemovitostí v Itálii klesly téměř o procento. V Česku rostly ceny nemovitostí nejrychleji v Evropské unii, a to o 12,3 %. I proto přibývá lidí, kteří si kromě bytu v České republice pořizují i nemovitost v zahraničí.
Dostupnost bydlení se zhoršuje
Vyšší ceny nemovitostí a dražší hypotéky logicky snižují dostupnost bydlení, zejména pro lidi s nižšími příjmy. Průměrný roční plat nyní vystačí jen na 6 metrů čtverečních, což odpovídá koupelně v nově vystavěném bytě v Praze. Za malou garsonku lidé zaplatí stejně jako dříve za 2+kk. Zatímco průměrná cena pražského bytu byla v roce 2015 kolem 5 milionů korun, loni už to bylo 6, 6 milionů korun. To odpovídá navýšení o 32 %.
Nejdražší byty jsou v centru Prahy, kde jsou nemovitosti až 2,5krát dražší než je průměr. Nejdostupnější jsou v hlavním městě byty na Praze 4 a v Praze 9. Zatímco za garsonku v novostavbě v Praze 9 pořídíte za 2 miliony korun, na Praze 1 si musíte připravit 13,9 milionů korun.
Ani prognózy na letošní rok neslibují zlevnění, podle odhadů by se ceny bytů mohly v Praze vyšplhat na 100 tisíc korun za metr čtvereční.
Jak vnímáte dění na realitním trhu? Vyčkáváte s koupí nemovitosti?