Najít dokonalý pozemek pro stavbu rodinného domu je stále těžší. Volných pozemků pomalu ubývá, navíc zdražují. Lidé proto často slevují ze svých požadavků a domy staví na menších nebo atypických pozemcích, což ale může prodražit stavbu. V mnoha žádaných lokalitách, například v dojezdové vzdálenosti od velkých měst, už volné stavební plochy téměř nejsou.
Vyřešit vlastní bydlení je v posledních letech stále těžší. Nejenže rostou ceny bytů ve městech, a to v nové i starší zástavbě, ale navíc ubývá i vhodných pozemků pro výstavbu rodinných domů. Právě ke snu postavit si vlastní bydlení se díky drahým nemovitostem ve městech uchyluje stále více lidí.
Pozemek za pár milionů
Pozemků výrazně ubylo hlavně kolem velkých měst. Tento pomyslný žebříček vede Praha a její okolí. Pokud už se tady volný pozemek pro stavbu domu najde, není laciný. „V širším centru metropole se sice ještě dají najít parcely na prodej, vznikají například dělením původně velikých zahrad či stojí pod ruinami, ale ceny za ně se mohou pohybovat až okolo 10 milionů korun při rozloze pouhých 500 metrů čtverečních,“ uvádí realitní makléř Jan Martina.
Během letošního roku podle něho vzrostly ceny pozemků v metropoli zhruba o 8 procent, samozřejmě v závislosti na konkrétní lokalitě. Nárůst cen je patrný jak uvnitř města, tak i na jeho okrajích. Vlivem omezené nabídky ale rostou ceny o něco výrazněji v širším centru než na úplné hranici metropole.
Zdražují i rodinné domy
Ruku v ruce s pozemky zdražují i rodinné domy, do jejichž výstavby se na okraji Prahy pustili někteří developeři. Pro příklad není třeba chodit daleko. Například řadový dům v Pitkovicích na jihovýchodním okraji hlavního města o dispozici 5+kk a velikosti pozemku 300 metrů čtverečních bylo možné před čtyřmi lety pořídit za 5,5 milionů korun.
Od té doby ale ceny značně poskočily. „V roce 2017 už srovnatelné novostavby stály 8,5 milionu a vloni 10,5 milionu. V současné době se cena těchto nemovitostí pohybuje okolo 11,5 milionu a v secondhandu se je majitelé snaží prodat za 13,5 milionu korun,“ dodává Jan Martina.
Dálnice a železnice zvyšují cenu
Kolik lidé za pozemek nebo za nový dům zaplatí, záleží na řadě proměnných. Důležitá je pochopitelně dopravní dostupnost. V místech, kam vede dálnice nebo železnice, rostou už nějakou dobu ceny nemovitostí. Železnice je přitom stále žádanější, protože vlak sice může mít zpoždění, ale na trati se netvoří kolony. Obce, které mají přístup k dálnici i železniční stanici, jsou mezi lidmi velmi žádané.
Nabídka volných parcel je v nich ale skromná. „Takových stavebních pozemků jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozorňuje Jan Bareš z pobočky společnosti M&M Reality v Říčanech u Prahy. Průměrná cena tamních stavebních parcel se podle něho pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční. Solventní klienti se ale nebojí připlácet. A za pozemek zaplatí i 10 tisíc korun za metr čtvereční.
Brno je jen krok za Prahou
Omezená nabídka pozemků nebo jejich vysoká cena netrápí jen Prahu a její okolí. Podobná je situace i v širším okolí Brna, jak upozornil realitní makléř Petr Furch, který pracuje v Ivančicích.
„Lidé nemají ani tak zájem o starší rodinné domy, i když ty také kupují, chtěli by ale především stavět nové na vlastních pozemcích. Těch je ale ve městě a přilehlých obcích zoufalý nedostatek,“ dodává.
Od roku 2015 podle něho ceny bytů i domů v Ivančicích, sousedních Oslavanech a dalších obcích v okolí Brna neustále rostly, a to až do léta 2018, kdy tempo růstu začalo zpomalovat, ceny některých rodinných domů dokonce mírně klesly a následně stagnovaly i během roku 2019.
„Třeba rodinný dům z padesátých let v Oslavanech, po částečné rekonstrukci, o rozloze 112 metrů čtverečních, s plochou pozemku 140 metrů čtverečních, který jsme na podzim 2019 prodali za cenu 2,4 milionu korun, by před třemi lety byl zhruba o půl milionu levnější,“ konstatuje realitní makléř.
Ceny volných pozemků v okolí Brna rostou od roku 2015 zhruba o 10 procent ročně, což platí i pro rok 2019. Zájem o ně převyšuje nabídku. Žádanými lokalitami jsou kromě Ivančic či Oslavan také Syrovice, Přízřenice nebo Pohořelice, které poptávce přizpůsobily své územní plány, povolily další výstavbu a rozrůstají se.
Oproti tomu přímo Brno stále ještě nemá schválený nový územní plán, volné pozemky ve městě v podstatě nejsou, případně se jejich ceny vyšplhaly až na 14 tisíc korun za čtvereční metr. „Napříč městem se během letošního roku jedná o navýšení cen v rozmezí od 3 do 8 procent v závislosti na konkrétní lokalitě. Tato cenová hladina, je dle mého názoru na samé hraně koupěschopnosti klientů,“ doplňuje realitní makléřka Jarmila Odehnalová.
Zdražují i ostravské pozemky
Ani další velké město, Ostrava, nezůstává pozadu. Pozemky tady meziročně podražily o 10 procent. Pokud porovnáme rok 2018 a rok 2017, tak v tomto období ceny parcel narůstaly výrazněji, a to zhruba o 15 procent. Průměrná cena zasíťovaných pozemků přímo ve městě se pohybuje okolo 2 500 korun za čtvereční metr, v oblasti 15 kilometrů od Ostravy je průměr zhruba 1 400 korun za metr čtvereční.
Také menší krajská města registrují rostoucí poptávku po stavebních parcelách ve svém okolí. Například zhruba patnáctikilometrový prstenec okolo Plzně se dostal na průměrnou cenu zasíťovaných pozemků okolo 3 tisíc korun za metr čtvereční, což je zhruba dvojnásobek oproti roku 2015. Draho je rovněž v okolí Olomouce, kde se ceny zasíťovaných stavebních pozemků pohybují v rozmezí od 3 do 4 tisíc korun. Přímo ve městě už jde v průměru o 5 tisíc korun za čtvereční metr.
A výhled do roku 2020 není v oblasti vývoj cen realit pozitivní. Realitní makléři se shodují, že sice domy, pozemky a byty nebudou zdražovat tak rychle jako dosud, ale žádný propad cen nečekají.
Jak situaci s pozemky vnímáte vy?