Léto přeje stěhování i rekonstrukcím. Jestli jste si zrovna přinesli krabice s věcmi do svého nového bytu nebo si chcete bydlení zútulnit své stávající bydlení, aby se vám lépe žilo, máme pro vás několik jednoduchých tipů a triků. Jsou levné a používají je bytoví designéři i interiéroví architekti. Snadno je zvládnete i s minimálním rozpočtem a zkušenostmi.
Bydlet se má spokojeně a hezky. Dobře to vědí například Seveřané, od nichž se proslulý koncept hygge rozšířil do celého světa. Není přitom postaven na bůhvíjak převratných objevech nebo nesmyslně vysokých částkách. Spíše ukazuje, že stačí málo, aby se vám lépe žilo. Někdy stačí v bytě provést několik jednoduchých úprav, abyste naplnili požadavek po útulném bydlení a cítili se ve svém obydlí jako doma.
Vyberte si svůj styl bydlení
Někdo se rád obklopuje věcmi, jiný preferuje minimalismus, ostatním se líbí retro styl nebo naprostá moderna. Naštěstí trendy jsou nyní tak rozvolněné, že si vybere každý. Důležité je, abyste se pro svůj styl rozhodli ještě před tím, než se budete v novém či zrekonstruovaném bytě zařizovat. Lépe se vám pak bude ladit výmalba, nábytek a doplňky.
Pokud se stěhujete do nového, podívejte se nejdříve, co můžete použít z původního vybavení bytu. Případně vytřiďte, co už nepoužijete. Někdy stačí dát stolu nový nátěr, aby prokoukl. A retro křeslo s novým potahem může šikovný čalouník proměnit v originální solitér a designový kousek, který vám budou návštěvy závidět. Je to jednoduché – styl je vlastně o nápaditosti.
Výmalba je na místě
Když se stěhujete do bytu, v němž před vámi někdo bydlel, dejte si práci s očistou. Vymalujte. Vydrhněte podlahy. Vydezinfikujte WC a toaletu. Detailně si při práci prohlédněte, co je třeba přiopravit, opatřit novým nátěrem atd. Ušetříte si tím do budoucna práci a co si budeme povídat, nová výmalba je dobrým začátkem pro další zabydlování.
Možná máte svoji oblíbenou barvu, ale pokud ji teprve hledáte, dejte přednost neutrálním tónům – bílé, barvě cappuccina, světlounce šedé, okrové. S neutrálními barvami se lépe ladí barevné doplňky. A závěsy nebo potahy na polštáře vyměníte snadněji a rychleji než výmalbu v kuchyni. Využít můžete také tapety, které slaví velký comeback. Nebojte se ani nátěrů okenic, parapetů, futer nebo jiných detailů.
Základní nábytek a to ostatní
Říká se, že bydlí ten, kdo má židli. Toto přísloví odkazuje k základnímu nábytku a vybavení každého bytu. K židlím přidejte ještě stůl a postel. Hodit se bude i pohovka, police a skříně. Do základního vybavení investujte. Kvalita vám ušetří peníze. Kromě obchodů s novým nábytkem se nevyhýbejte ani frcům. Třeba k novému stolu můžete pořídit dřevěné židle za stovku z bazaru – s novým nátěrem budou dělat parádu.
Ve frcech pak kolikrát seženete retro skříně, třeba z doby první republiky nebo ze šedesátých let, které mají nadčasový design a jsou bytelnější než nové kousky stloukané rychlým kladivem a vyráběné jako rychloobrátkové zboží.
Při zařizování vždy berte v úvahu rozlohu bytu! Možná najdete krásnou skříň, ale pokud je rozložitá, může v malém bytě působit humpolácky. Pamatujte také, že kompletní nábytkové sady jsou dozvukem minulosti. Nebojte se spojovat různé kousky, ale s citem. Udejte si barevný tón nebo jejich kombinace.
Textilie do bytu patří
Každý byt zútulní textilie: závěsy, záclony, koberečky, potahy, prostírání, polštářky. Ač je úvodem zmíněný severský styl ve své podstatě jednoduchý a skromný, pracuje s textiliemi. Ty propůjčují domovu teplo a pocit bezpečí, který je pro nás všechny důležitý.
K bytovému textilu přidejte i zrcadla, která zesílí v interiéru světlo. Hodí se zejména do malých bytů, protože je opticky zvětší a rozšíří. Nebojte se zavěsit zrcadla i tam, kde byste je primárně nečekali.
Maličkosti a stylové doplňky
Zútulňujte také tam, kde se čeká hlavně funkce a praktičnost. Například v koupelně nebo v kuchyni. Použijte svíčky, koberečky, stylové dózy nebo úložné boxy a krabice. Žádoucí je také zeleň. Pokojové rostliny můžete mít nejen v obýváku, ale třeba právě i v koupelně – tam zvolte druhy, které mají rády teplo a vlhko a nepotřebují tolik světla.
Pohrajte si v bytě se světlem. Spíše než jedno centrální osvětlení (které by vám ale stejně chybět nemělo), vsaďte na menší svítidla. Umístěte je do koutů a tmavých míst, kde navodí tu správnou atmosféru.
Pořizujte si knihy. Je prokázáno, že zútulňují a oduševňují bydlení. Můžete je umístit na police nebo je jen tak rozestavit kolem křesla. Vyberte jim designové skříňky nebo stojany. Ke čtecímu křeslu pak rozhodně patří i stylová lampa.
Dřevo je žádoucí
Dřevo a dřevěné prvky zútulní každou místnost. Je jedno, že právě teď nemáte peníze na stylovou dřevěnou podlahu. Pořiďte si pár dřevěných drobností – například dřevěnou mísu, která nadělá parádu v kuchyni, dřevěné věšáky do předsíně nebo dřevěné police do koupelny. Ano, i tam dřevo patří, i když má své nároky na ošetření a údržbu.
Jak jste si svůj byt zútulnili vy? Podělte se v komentářích o své tipy