S přicházejícím jarem přirozeně toužíme po svěžesti. Interiér si říká o světlo a provětrání. Spolu rozkvétající přírodou ale často přichází i jarní únava. Myslete proto na svoji ložnici. Ukážeme vám, jak v několika jednoduchých krocích proměnit interiér, aby se vám lépe spalo.
Jaro přináší každý rok do našich životů novou naději, že bude lépe. Jakmile vysvitne slunce a ze světa mizí ponurost, řada z nás má najednou dostatek elánu a motivace zvelebit interiér bytu. Na ložnici ale většinou nemyslíme tolik jako na obývací pokoj nebo kuchyni, kde se najednou objevují vázy s květinami, květníky s bylinkami a jarní dekorace. Ložnice by měla projít podobnou proměnou. Bude se vám v ní lépe dýchat a hlavně spát.
Pryč se zaprášeným a starým
Zatemnit. Utemovat. Přečkat zimu v klidu a v teple. Všímáte si, že zimní ložnice má docela jinou energii než ložnice jarní? Možná je na čase vyprat těžké tmavé závěsy a pořídit místo nich světlejší a vzdušnější závěsy. Nahromadily se vám na nočním stolku knihy, které jste přes zimu nestihli přečíst? Zbavte je prachu a vraťte je do knihovny. Odneste z ložnice všechny předměty, které slouží jen jako lapače prachu. Zkuste vymyslet, jestli se žehlící prkno přece jen nevmáčkne někam do předsíně. Ať je vaše ložnice vzdušná.
Investujte do nové matrace
Možná je vaše matrace už proleželá a nepohodlná. Že je čas ji vyměnit poznáte, pokud má na sobě viditelné známky opotřebení, je uprostřed prohlubeň nebo při převalování vrže. Ideální doba na výměnu matrace je podle odborníků sedm let. Při výběru nové matrace myslete nejen na její tvrdost, respektive měkkost, ale také na prodyšnost a materiály, z nichž je vyrobená. Prodyšná matrace dobře odvádí vlhko a přebytečné teplo, lépe se vám pak spí. Co se týká materiálu, osvědčily se například matrace z paměťové pěny.
Matraci pak zvolte i na s ohledem na věk spáče. „Děti potřebují pro svůj zdravý růst a kvalitní vývoj spíše pevnější matrace, ideální jsou matrace pěnové. Proto máme i speciální nabídku matrací pro děti. Mladí lidí mají největší zájem o tužší spaní, ale čím člověk stárne, upřednostní spíše lůžko měkčí a elastičtější. Matrace by měla být rovněž kombinována s lamelovým roštem,“ vysvětluje výrobce matrací Marek Grossmann.
Pořiďte si jarní přikrývky
Spíte celý rok pod jednou přikrývkou? Pro větší komfort je lepší mít zimní a jarní (letní) peřinu. Rozdíl u sezónních přikrývek spočívá v plošné hmotnosti neboli gramáži. „Na léto doporučujeme vybírat 150 g/m2. Pro pohodlný spánek je důležité také prošití přikrývek, nám se osvědčila kombinace podélného a příčného prošití, díky kterému se rouno uvnitř tkaniny nepohybuje. Nejvíce rozšířeným povrchovým materiálem používaným pro výrobu přikrývek je tkanina z polyesterového mikrovlákna. Ideální volbou je tedy termicky pojené duté vlákno uvnitř a polyesterové mikrovlákno zvenku,“ radí odborník Josef Handrejch a dodává, že nejoblíbenějším materiálem přikrývek je nyní termicky pojené duté vlákno, které má dobré termoregulační vlastnosti i dlouhou výdrž.
Vyberte si jarní povlečení
Zatímco pro zimní spánek se hodí bavlněné nebo flanelové povlečení v tmavších barvách nebo třeba s vánočními motivy, na jaře se nechte zlákat pastelovými barvami a květinovými motivy. Pokud máte interiér laděný rustikálně, možná vás zaujmou i klasické proužky. Spíše než tmavší dekor ale zvolte světlejší odstíny.
Dejte přednost přírodním materiálům, přece jen povlečení přichází do styku s vaší pokožkou. „Stoprocentní bavlna dobře saje a je prodyšná, dnešní bavlněné materiály se navíc vyrábějí z jemnějších přízí a jsou tak velmi příjemné na omak. I bavlna má různé úpravy, v zimě je příjemný flanel, na léto zase můžeme doporučit ložní povlečení z bavlněného saténu. Jeho omak se přibližuje až k hedvábnému díky použití velmi jemných přízí, a to až o polovinu oproti standardním bavlněným přízím. Nesmíme zapomenout ani na prostěradla, pro horké letní noci jsou nejvhodnější ta z jersey pleteniny nebo opět z bavlněného saténu,“ vysvětluje Josef Handrejch.
Jarní dekorace do ložnice
Stejně jako měníte během roku dekorace v obývacím pokoji, můžete se zaměřit i na ložnici. Nakupte svíčky v pastelových barvách. Pořiďte si průhlednou vázu, kterou naplníte narcisy nebo tulipány. Do jiné vázy pak můžete vsadit větvičky, které jste si přinesly z procházky (samozřejmě, pokud nejste alergici). Vítanou výzdobou v ložnici je i zrcadlo, nejenže je praktické, ale může opticky zvětšit prostor nebo přidat světlo. Oblíbená stále zůstávají různá světýlka, ať už jde o řetězy nebo důmyslně zvolené lampy či bodovky. Do ložnice si můžete pořídit také přírodní osvěžovač vzduchu nebo sprej na polštář, který voní třeba po rozkvetlé louce.
Nezapomeňte také často větrat. Svěží vzduch je tím nejlepším pro vaši ložnici. Pokud bydlíte u rušné třídy, zkuste čističku vzduchu.