Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Méně nových bytů, více rekonstrukcí

Nových bytů a domů vhodných pro rodinné bydlení za dobrou cenu je na realitním trhu poskrovnu. Do karet lidí, kteří si pořizují vlastní nemovitost, nehrají ani vysoké ceny, především ve velkých městech a v jejich okolí. I proto roste v poslední době zájem o rekonstrukce starších bytů a domů.

Koronavirová krize zasáhla do segmentu nemovitostí, ačkoli jinak než experti před rokem odhadovali. Loni byly slyšet hlasy, že by ceny realit mohly klesnout. To se – prozatím – nestalo. Ve stavebnictví je ale viditelný propad, protože se zatím nevzpamatovalo z omezení způsobených pandemií.

Staví se méně bytů i domů

Po loňském celoročním propadu pokračoval ve stejném trendu i první letošní měsíc. Stavební produkce v lednu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla meziročně o 5,2 procenta. Méně se začaly stavět také nové byty – stavební firmy jich během ledna v celém Česku zahájily 2 629, což představuje meziroční pokles o 11,3 procenta. Naopak dařilo se dokončovat byty, jejichž stavba začala už dříve.

Nejvíce firmy na začátku roku dokončovaly stavbu bytových domů, kde vzniklo meziročně o 36,5 procenta bytů více. Naopak v rodinných domech došlo k poklesu dokončených bytů v porovnání s loňským lednem o 29,8 procenta. Nejvíce dokončených bytů eviduje ČSÚ ve Středočeském kraji, kde jich firmy v rámci nové výstavby dokončily 497. Následuje Praha se 431 dokončenými byty a s větším odstupem trochu překvapivě Moravskoslezský kraj (310 dokončených bytů).

„Stavebnictví sice funguje dál i přes komplikace způsobené protikoronavirovými opatřeními, přesto ho omezení výrazně zasáhla. Kromě problémů se zahraničními dělníky, na kterých je české stavebnictví závislé, se sektor dlouhodobě potýká se zkostnatělou legislativou. Kvůli ní je povolování nových staveb proces na dlouhé roky, což v konečném důsledku všechny stavby zdražuje. Například nové byty kvůli průtahům stojí průměrně o deset procent více,“ komentuje situaci na stavebním a realitním trhu Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

Změna by podle Korce mohla nastat až po přijetí nového stavebního zákona, kterým se nyní zabývá poslanecká sněmovna. „Podpořená verze hospodářského výboru konečně řeší léta přehlížený problém systémové podjatosti, kdy stavební úřady fakticky podléhají vůli místních samospráv. Nově by měly stavební úřady spadat přímo pod stát. Snad se to podaří schválit, protože nic české stavebnictví nepotřebuje víc než jednoduchou legislativu odbourávající zdlouhavou administrativu,“ dodává.

Nadhodnocené ceny realit

Česká národní banka ve své zprávě vydané v listopadu loňského roku uvádí, že ceny nemovitostí jsou nadhodnocené o 17 %, v lukrativních lokalitách dokonce až 25 %. Týká se to například Prahy a jejího okolí nebo některých krajských měst. Ceny realit šponují chybějící nemovitosti a vysoká poptávka po vlastním bydlení. Odborníci se shodují, že dostupnost domů a bytů je nedostatečná. Jen v Praze chybí asi 20 tisíc bytů, v ostatních krajských městech je situace podobná. Ceny realit se v hlavním městě vyšplhaly na průměrných 110 tisíc korun za metr čtvereční, poptávka vysoko převyšuje nabídku.

Podle Tomáše Kadeřábka, ředitele Asociace developerů ČR, však vysoká cena bytů není ovlivněna jen lokalitou, ale také požadavky na životní prostředí, a tedy užívání šetrných stavebních materiálů. „Lidé chtějí, aby bylo jejich bydlení zdravější, splňovalo požadavky na energetickou úspornost, akustiku a podobně. My právě takové materiály máme, protože v dnešní době si nemůžeme dovolit nebýt připraveni tyto požadavky splnit,“ potvrzuje Miloš Hutník z divize Weber Skupiny Saint-Gobain.

Zvyšující se nároky Čechů na bydlení přitom stavebníci i developeři vnímají u všech forem. „Ne všichni lidé však dosáhnou na hypoteční úvěr na vlastní bydlení, nebo se chtějí zadlužit na celý život, ti pak volí bydlení nájemní,“ doplňuje Miloš Hutník z divize Weber Skupiny Saint-Gobain. Ve vlastním přesto žije až 70 % Čechů, zhruba 20 % v nájemním bytě a 10 % připadá na byty družstevní.

Přibývá zájemců o renovaci bydlení

Kvůli nedostatku nových bytů a domů přichází na pořad dne rekonstrukce. Všímají si toho i banky a spořitelny, protože roste poptávka po úvěrech na rekonstrukci. Například podle posledního průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny se lidé úprav a rekonstrukcí svého bydlení nebojí, právě naopak.

„Právě teď, kdy doma trávíme více času, je ideální čas pro plánování a vylepšování našich domovů. Může se objevit potřeba zrekonstruovat dětem pokojíček, aby v něm lépe zvládaly distanční výuku, a dospělí potřebují vhodný prostor pro práci z domova víc než kdy dřív,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Rekonstrukce bytu se slušností

Každý, kdo se do rekonstrukce pouští v bytovém domě, by měl vzít ohledy na své sousedy, a to zejména kvůli případnému hluku a prachu. „Oznámit rekonstrukci v domě, je slušnost, stejně tak jako dodržování nočního klidu. Při menších úpravách nic víc hlásit nemusíte. Žádné povolení nepotřebujete v případě, když nezasáhnete do dispozice bytu, úpravy nebudou mít vliv na životní prostředí nebo bezpečnost a použité běžné materiály. Nejčastěji se momentálně rekonstruuje kuchyňská linka, koupelna nebo vestavěné skříně,“ vysvětluje Kamila Houšková z realitního portálu RealityPro.eu.

„I když máte v plánu drobnější práce, které nezaberou tolik času, raději na případný hluk sousedy upozorněte a dobu rekonstrukce na oznámení prodlužte pro jistotu o pár dní,“ dodává Houšková. Rekonstrukce totiž většinou neprobíhají přesně podle plánu a mohou se protáhnout, aniž byste to plánovali.

Pozor si dejte také na to, abyste své sousedy neomezovali ve společných prostorách, jako je chodba, schodiště, výtah, balkony atd.  S prodlouženým lockdownem nervozita všech rapidně stoupá. Proto, co by běžně sousedům nevadilo, teď může vyvolat konflikty.

„Stavební povolení pro rekonstrukci je potřeba tehdy, když se rozhodnete zasáhnout do nosných zdí nebo úpravou změníte vzhled domu. V takovém případě budete potřebovat ještě posouzení statika a souhlas sousedů, protože jich se takto významná rekonstrukce bude také významně týkat,“ uzavírá Kamila Houšková.

Chystáte se letos rekonstruovat, nebo bydlíte v novém?

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development