Máte rádi rajská jablíčka? A když jste loni ochutnali od známých jejich vlastní výpěstky, zjistili jste, že domácí rajčata jsou mnohem lahodnější a chutnější než ta z obchodu? Pěstujte je doma, i když bydlíte v bytě. Rajčata totiž prospívají i na městském balkoně. A pořád ještě není pozdě!
Pěstovat zeleninu je aktuálně velmi módní záležitostí. Nemusíte přitom mít vůbec zahrádku. Jak jsme vám již ukázali v minulém článku, některé druhy zeleniny je možné pohodlně pěstovat také na balkóně! Jde například o papriky, okurky nebo rajčata. Právě na rajská jablíčka se zaměříme dnes.
Sazenice rajčat stále k dostání!
Zima se trochu protáhla a zelenina je proto opožděná. V zahradnictví stále narazíte na pěkné sazenice rajčat. Jsou už dostatečně vzrostlé, pěkně zelené a touží po tom, abyste si je přinesli domů a zasadili je. Vybírejte si zdravé a silné rostlinky, které mají zelené listy. Pozor si dejte na zažloutlé lístky, které mohou odkazovat na rostlinku, jež by hůře prospívala. A to se vám jako začínajícímu pěstiteli rajčat příliš nehodí.
Přesazení rajčat
Rajčata se ven vysazují koncem května nebo počátkem června. Řada zahrádkářů ovšem termín posunula kvůli nepříznivému počasí. Na záhon se vysazují cca 40 cm od sebe, aby měla dostatečný prostor. Jestliže ale bydlíte v bytě, pořiďte si kbelíky nebo speciální foliové pytle na rajčata, do kterých rostlinky přesadíte.
Rovnou nakupte také vhodný substrát nebo si zeminu přivezte od známého z venkova. Při přesazování buďte opatrní na kořínky rajčat, abyste je nepoškodili. Opatrně zeminu nahrňte přes kořeny rostliny ke stonku.
Připravte si také tyčky, které k rajčatům zabodnete. Ať jsou dostatečně vysoké – rajčata narostou až do výšky cca 1 metru. Tyčka by měla být vždy vyšší než je rostlinka. Pod posledním listem rajčete připevněte stonek k tyčce.
Zálivka a péče o rajčata
Rajčata zalévejte raději pravidelně a střídmě. Potřebují vodu, ale jsou náchylné k plísním, takže nemají moc rádi vysokou vlhkost. Potřebují vzduch, proto otevírejte lodžii, když ji máte zasklenou. V případě chladného počasí nebo mrazíků můžete rostlinky, jež jsou na balkoně nechráněné, obalit igelitem.
Pozor na kypření půdy – kořeny rajčat jsou mělko pod půdou a citlivé. Ideální je, pokud si opatříte trochu posekané trávy (třeba až se bude sekat kolem vašeho paneláku) a tou přikryjete půdu kolem rajčat. Zůstane kyprá a pro rajčata příjemná.
Až rostlinka povyroste (koncem června / poč. července), odstraňte u každého rajčete spodní dva nebo tři listy, právě na nich totiž začíná plíseň, která by se pak rozšířila na zbytek rostliny.
Sklizeň rajčat
Když se objeví první květy, budete mít radost a budete se těšit na první rajčátko. První plody lze očekávat podle počasí koncem července nebo počátkem srpna. Takže se těšte na skvělý rajčatový salát. Rostlinky se vám za vaši péči zcela určitě odmění.