Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Rezervační poplatek u realitní kanceláře: Důvod k obavám?

Konečně jste našli svůj vysněný nový byt. Běžnou praxí je, že vám realitní kancelář nemovitost rezervuje až po zaplacení zálohy. Jak to ale s rezervačním poplatkem je? Vrátí vám ho kancelář, když nakonec byt nekoupíte? Na co si dát pozor?

Koupě nového bytu je spojena s celou řadou běhání a vyřizování – nejprve chodíte na prohlídky, pak je třeba sejít se s hypotečním poradcem a zajistit si rozumné financování. Aby vám během této doby, vysněný byt nikdo nevyfoukl, sepíše s vámi realitní kancelář tzv. rezervační smlouvu.

Až poté, co je tato smlouva mezi vámi a realitní kanceláři uzavřena, přestane se byt objevovat v inzerátech. Vy tak máte jistotu, že ostatní zájemci mají smůlu, protože o byt máte vážný zájem vy. Realitní kancelář má zase jistotu, že si koupi přes noc nerozmyslíte a její práce nepřijde na zmar. Až potud se zdá být vše v pořádku.

Kolik je rezervační poplatek?

  • Rezervační poplatek činí zpravidla kolem 10 % z ceny nemovitosti. Například pokud kupujete byt v hodnotě 2 miliony korun, bude rezervační poplatek kolem 200 tisíc korun. Nicméně záleží na konkrétní realitní kanceláři (rezervační poplatek může být i nižší, např. kolem 5 % z ceny).
  • Záloha v podobě rezervačního poplatku se poté odečítá od kupní ceny nemovitosti. To by mělo být uvedeno v rezervační smlouvě.
  • Pokud se nakonec rozhodnete nemovitost nekoupit, měla by vám realitní kancelář rezervační poplatek vrátit, nicméně nemusí to být v plné výši. Záleží na konkrétním nastavení smlouvy. Realitní kancelář má totiž s přípravou kupních smluv některé výdaje, které mohou být pokryty právě z rezervačního poplatku.

Na co si dát pozor při rezervačním poplatku

Celá řada právníků a právních poraden před rezervačním poplatkem a uzavíráním rezervačních smluv varuje, protože mohou být nevýhodně nastavené z hlediska kupujícího. Někdy dochází i k situaci, kdy je nemovitost prodána i přes zaplacení rezervačního poplatku. A to zejména v případě, kdy vlastník bytu realizuje prodej nemovitosti přes více realitních kanceláří nebo dokonce svépomocí přes různé servery apod. Rezervační smlouva je totiž uzavírána mezi zájemcem a realitkou, takže vlastník nemovitosti nemusí o zaplacení rezervačního poplatku vlastně vůbec vědět. A bohužel v takovém případě, kdy nakonec k prodeji bytu jinému zájemci i přes rezervaci dojde, může být u méně férových společností problém získat poplatek zpět.

Problém je i v tom, že rezervační smlouvu neupravuje žádný zákon – jde fakticky jen o písemnou dohodu dvou smluvních stran. Méně seriózní kanceláře mohou i zneužívat neznalosti a neopatrnosti klientů, takže rezervační smlouvu nastaví tak nevýhodně, že z ní vyplývají zejména závazky a povinnosti pro kupujícího, zatímco pro realitní kancelář nikoli. Není proto na škodu vše si řádně přečíst a využít i konzultace právníka, ať už placené, nebo v některé z bezplatných poraden.

A na co si dát konkrétně pozor? Čtěte pozorně zejména ustanovení o podmínkách platby a případného vrácení rezervačního poplatku, sledujte ustanovení o pokutách či sankcích. Před podpisem byste si měli být jisti tím, kdy a jak budete realitce rezervační poplatek platit a co se stane v případě, že ke koupi nemovitosti nakonec nedojde (např. nedostanete hypotéku apod.).

Férově napsaná rezervační smlouva na koupi bytu nebo jiné nemovitosti vám ušetří čas i nervy, protože se budete moci plně věnovat vyřizování úvěru i dalším záležitostem souvisejícím s pořizováním nového bydlení. I proto se nevyplatí šetřit na případné konzultaci s právníkem, pokud máte o seriózním jednání realitní kanceláře nebo makléře samotného pochybnosti.

TIP: Co místo rezervační smlouvy a poplatku

Jestliže je pro vás tzv. rezervační smlouva a poplatek z nějakého důvodu nemyslitelný (např. nemáte dostatečnou hotovost na jeho zaplacení nebo máte prostě jen obavy), zkuste se s realitním makléřem dohodnout na uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní, popřípadě kupní smlouvy s odloženou účinností.

Benkova Rezidence

Komentáře (3):

  1. Lukas

    10.9.2013 v 7.19

    „Někdy dochází i k situaci, kdy je nemovitost prodána i přes zaplacení rezervačního poplatku. A to zejména v případě, kdy vlastník bytu realizuje prodej nemovitosti přes více realitních kanceláří nebo dokonce svépomocí přes různé servery apod. „…
    Realitní transakce musí být především bezpečná a to vyžaduje zkušenosti a znalost zákonných úprav. Bohužel si stále zhruba polovina majitelů nemovitostí myslí, jak je prodej nemovitosti banální transakce a že jsou dost chytří, aby nemuseli platit odborníka.

  2. Pavel Hála

    13.9.2013 v 11.06

    Dnes je už situace jiná, ale před x lety byl u některých realitek rezervační poplatek sázkou do loterie. Obecně nemám s realitními kancelářemi dobrou zkušenost. Výjimka je třeba RealSpektrum.

  3. Ivo

    27.1.2014 v 8.56

    Když si vyberete ověřenou realitku ( nejlépe dle zkušenosti známých) tak se většinou nemusíte bát. Stále ale platí „dvakrát měř a jednou řež“

Komentování je uzamčeno.

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development