Celá řada z nás už někdy řešila problém s koupí bytu, popřípadě s jeho prodejem či pronájmem, ale málokdy je při jejich výběru přikládána větší váha způsobu vlastnictví, přesto, že se rozhodně nejedná o hledisko zanedbatelné. To, zda je byt družstevní či v osobním vlastnictví obvykle předčí „důležitější“ hlediska, jako například dispozice, poloha bytu vůči domu i obci a v neposlední řadě samozřejmě také cena, která mnohdy se způsobem vlastnictví také souvisí. Rozdíly mezi družstevním bytem a bytem v osobním vlastnictví jsou někdy dosti podstatné a chybou je, že si je neuvědomujeme už při koupi bytu.
Jestliže způsob vlastnictví bytu považujete za okrajové hledisko, je zcela jisté, že vaší neuvážené volby budete časem litovat, ať už z jakéhokoli důvodu, protože je možné, že se setkáte s problémem, který s tímto kritériem úzce souvisí. Na jaké konkrétní nástrahy spojené s vlastnictvím bytu můžete narazit?
Co vlastně vlastním?
Nejzásadnějším problémem zmiňovaného tématu je samozřejmě vlastnictví jako takové, přičemž je třeba si uvědomit ten nejzásadnější problém mezi družstevním bytem a bytem v osobním vlastnictví. U druhého z případů jste vlastníky bytové jednotky, vaše údaje jsou zapsány také v katastru nemovitostí. Nic takového ovšem neplatí u družstevního bytu, kdy jste vlastníky „pouze“ podílu v družstvu. Vlastníkem bytu je tedy bytové družstvo a vy jste jenom nájemce.
Rozdílný způsob financování
Právě financování bytu by mohl být jeden z problémů, na který lze při neuváženém výběru narazit, a to konkrétně v případě, kdy si na kupovaný byt hodláte vzít hypotéku, protože nemáte dostatek prostředků na jeho okamžité zaplacení. Složitější situace je v případě družstevního bytu, kdy si nekupujete byt jako takový, ale pouze podíl v družstvu, a tím pádem s největší pravděpodobností nesplníte požadavky většiny bank na udělení hypotéky. Samozřejmě se dnes poskytují hypotéky i na koupi družstevního bytu, nicméně podmínky jsou o něco náročnější a celý proces složitější. Některé banky si například kladou podmínku převodu do osobního vlastnictví do určitého termínu apod.
Jak je to s prodejem bytu?
Také u prodeje těchto dvou typů bytů jsou jisté rozdílnosti. Zde jsou ve výhodě spíše družstevní byty, u kterých není nutností pořízení odhadu ceny nemovitosti a tudíž ani byrokratické nezbytnosti na katastrálním úřadě. Navíc vy osobně nemusíte platit žádné poplatky za převod bytu (platí bytové družstvo) a vše se v podstatě vyřídí pomocí formuláře.
Ceny bytů
Jak již bylo naznačeno, rozdíl spočívá také v cenách za byty. I v tomto případě jsou družstevní byty ve výhodě oproti bytům v osobním vlastnictví, které zpravidla vyjdou až od 10% dráž.
Byt v osobním vlastnictví
Zcela jednoduše řečeno, byt v osobním vlastnictví dává větší možnosti a svobodu v nakládání s bytem. Lze ho například pronajímat, ve financování máte daleko širší možnosti, můžete jím ručit při žádosti u hypotéku a katastr nemovitostí vás vede coby vlastníka. Na druhou stranu lze coby nevýhodu uvést nutnost placení daně z převodu nemovitosti, která mnohdy není doslova zanedbatelná.
Družstevní byt
Za největší přednost družstevních bytů lze považovat například jejich nízké pořizovací náklady oproti bytům v osobním vlastnictví. Na druhou stranu je nižší cenou vykoupena jistá nesvoboda a omezené možnosti v podobě zmíněných problémů s hypotékou. V případě družstevního bytu nejste nikdy v katastru nemovitostí veden jako vlastník.