Po kousku přírody a čerstvém vzduchu přirozeně toužíme i ve velkoměstě. Moderní byty jsou prosvětlené a pamatují na venkovní prostory, jako jsou rozsáhlé terasy, balkony nebo předzahrádky. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Bydlení v bytě ve velkoměstě je bezesporu pohodlné a do jisté míry i bezstarostné. Trendy dnes zároveň směřují k tomu, aby bylo také estetické a uspokojilo naše potřeby po kousku přírody. Lidé se stále častěji poohlížejí po bytech v novostavbách, které jsou umístěné blízko zeleně, ať už to jsou parky nebo městské lesíky, jež jim poskytnou prostor pro venkovní aktivity. Kromě toho získávají na oblibě byty, které jsou vybavené prostornou terasou nebo vlastní zahrádkou.
Byt s předzahrádkou: Šalamounské řešení?
Než investujeme do vlastního bydlení, zpravidla váháme mezi bytem a domem. Jakmile se pro byt rozhodneme, je třeba rozmyslet se, jestli svoji touhu po kousku vlastní zahrady ukojíme alespoň malou předzahrádkou. Přízemní byty s přímým vstupem na malou zahrádku jsou v posledních letech trendem. Názory na ně se ale liší. A jak už to tak bývá, vše je především o lidech.
Na první pohled skýtá byt s předzahrádkou nebo zahradou spoustu výhod. Kdo by si také nechtěl po náročném pracovním dni odpočinout na vlastní zahrádce obklopenou zelení, která vás alespoň opticky odděluje od rušného města? Tato představa je rozhodně lákavá. Stejně jako to, že na takovou zahrádku, i když bude mít jen pár metrů čtverečních, se vejde aspoň malý záhon, kde budete relaxovat při zahradnické práci. Získáte také prostor navíc – většinou se na zahradu u bytu vejde i nějaký ten dřevěný domeček, ve kterém uskladníte venkovní křesla, pracovní náčiní nebo dětské hračky. A co si budeme povídat, v létě se budete těšit na grilování, rodinná posezení a párty. Nespornou výhodu mají byty se zahrádkou i pro rodiny s malými dětmi, které si mohou kdykoli vyběhnout ven. Získáte tak vlastně dva v jednom – pohodlí městského bytu i zázemí vlastní zahrady.
Ve skutečnosti to ale tak růžové vůbec být nemusí. Zahrádky u přízemních bytů totiž skrývají i svá úskalí. Nepřekvapí přitom, že zdrojem nepříjemností bude v tomto případě hlavně lidský faktor. Konkrétně sousedé. Smířit se musíte s tím, že vaše zahrádka neujde zraku sousedů v patrech, kteří na ni budou mít pohodlný výhled. Z otevřeného okna nebo balkonu vás mohou nestydatě pozorovat, pokřikovat na vás a občas (pochopitelně „omylem“) na vás vyprášit koberec nebo shodit víčko od piva. Na rozdíl od zahrady u rodinného domu vám prostě předzahrádka u bytu neposkytne úplné soukromí. Nutné je poukázat i na to, že byty v přízemí se spíše stávají terčem zlodějů, protože jsou prostě snadněji dostupné. S těmito nevýhodami se můžete buď smířit, nebo investovat raději do bytu s balkonem nebo rozlehlejší terasou.
Raději terasa nebo balkón?
Byt s předzahrádkou má řadu výhod, stejně jako nevýhod. Každý z nás je přitom bude vnímat jinak. Někdo se dokáže se zvědavými a uštěpačnými sousedy v horních patrech vypořádat snadno a v klidu. Jinému posezení na zahrádce natolik znepříjemní, že ji raději přestane využívat. Těžko se také odhaduje, zda nad vámi budou bydlet slušní lidé nebo naopak hrubí a závistiví jedinci.
Pokud ale chcete mít jistotu, že se podobným potížím vyhnete, je ideálním řešením investice do bytu v horním patře s vlastní terasou nebo balkónem. Poskytnou vám přístup na slunce a vzduch i zázemí alespoň pro drobné zahradničení. Terasu je možné zastínit (například markýzou), kterou lze regulovat sluneční paprsky. Terasy a balkony v nejvyšších patrech domů zastínění rozhodně potřebují.
Rozdíl mezi balkonem a terasou
- Balkony většinou nenabízejí příliš prostoru pro „venkovní aktivity“ jsou spíše ozdobou domu.
- Lodžie, které většinou najdeme na panelových domech, jsou už prostornější, a tak se na ně kromě menšího posezení vejde i nějaký ten květináč s muškáty nebo truhlík se špenátem.
- Terasa je mnohem větší a vlastně rozšiřuje byt a stává se jeho další obytnou součástí. Je zde prostor pro pěstování větších rostlin, pro pohodlné stolování, opalování nebo dokonce i cvičení.
Pokud zůstaneme u terasy, stejně jako předzahrádka má své výhody i nevýhody. Ačkoli si ji osázíte rostlinami, zahradu zde nikdy nevytvoříte. Přesto dokáže poskytnout příjemné zázemí pro relaxaci. Výhodou je, že údržba vám nezabere tolik času (zahradu je přece jen třeba například sekat, na podzim shrabat listí apod.). Terasa, která je umístěna v nižších patrech, se ale bude potýkat s podobnými „potížemi“ jako předzahrádka – sousedé mohou zvědavě nahlížet nebo komentovat vaše stolování a grilování. Maximální soukromí vám poskytne terasa v nejvyšším patře, kde nad vámi není žádný zvědavý soused, jen nebe. Poslední byty se ale musí vypořádat s tím, že v horkých dnech v nich může být opravdu velké teplo. To lze ale řešit zastíněním a klimatizací.
Ceny bytů s předzahrádkou a terasou
Developeři jsou si dobře vědomi toho, že i ve městě toužíme po soukromí. Obecně jsou dražší byty v nejvyšším patře s terasou. V některých případech se ale prodávají za stejnou cenu jako byty s předzahrádkou. Navýšení ceny proti bytům v nižších podlažích se pohybuje v řádu několika set tisíc korun.
Cena bytu se zahradou záleží také na způsobu prodeje – pokud je k bytu prodáván přímo i pozemek, řídí se ceny cenovou mapou v dané lokalitě. V některých případech se ale cena předzahrádky do celkové ceny bytu promítnout vůbec nemusí a dražší jsou naopak byty ve vyšších patrech. Vždy záleží na konkrétním místě, projektu i developerské společnosti.
Dali byste přednost bytu s předzahrádkou nebo terasou? A proč?