Byt v metropoli, nebo domek za Prahou? Blízkost zeleně, nebo společenského života? To je dilema, které řeší čím dál více lidí. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Která je vhodná pro vás? Podívejte se na porovnání.
Koupě ideální nemovitosti je hlavně otázka financí. V době zdražování nemovitostí a omezování dostupnosti hypoték je toto kritérium čím dál významnější. Pochopitelně rozhodují i další parametry: obliba lokality, dopravní dostupnost, občanská vybavenost. Řada rodin touží po domku na předměstí nebo ve starší městské zástavbě – do centra je to relativně blízko, mají kousek zeleně, svoji vlastní zahradu. Na takový luxus ale dosáhne jen málokdo. Potom je nutné se rozhodnout: dům za Prahou, nebo byt v Praze?
Body a mínusy pro dům za Prahou
Začněme v zeleni. V menší obci za Prahou. Na metropoli není úplně přilepená, je ale v rozumné dojezdové vzdálenosti (pokud nejsou kolony). Nachází se v některé z aktuálně oblíbených lokality za Prahou. Domek tady pořídíte za cenu pražského bytu. Když budete mít štěstí, tak dokonce i levněji. Bonusem je klid, okolní lesy, cyklostezky. Už se vidíte, jak v podvečer vysedáváte na terase se sklenkou vína a obdivujete svoji zahrádku, kde se to zelená a zabarvuje květinami.
Ráno si ale budete muset přivstat. Abyste se na devátou dostali na jednání do centra, počítejte raději se dvěma hodinami. Zácpy bývají ráno velké. Auto samozřejmě můžete vyměnit za vlak, pokud do obce vede železnice a má dobré dopravní spojení na hlavní nebo smíchovské nádraží. Předtím budete muset pravděpodobně rozvézt děti do školek a škol. Samozřejmě, i ty mohou být v obci – a někdy dokonce dobré. Odpoledne budou chtít děti na kroužky. V určité životní etapě si můžete proto připadat jako taxikář.
Čtěte také: Zdražují byty i hypotéky. Lidé přesto do bydlení investují
Dopravní dostupnost bývá největším mínusem bydlení za Prahou. Doprava do města ze vsi prostě trvá delší dobu, než když nasednete do metra jen několik kroků od domu. Vše je otázkou priorit. Možná, že jste zvyklí celý život dojíždět a jste ochotní venkovský klid vyměnit za několik hodin strávených na cestách. Potom je vše v pořádku.
Měli byste si také zodpovědět otázku, zda jste stvoření pro život v přírodě. Léto vypadá romanticky všude. Když přijde zima, může se zkomplikovat dopravní dostupnost. Možná, že vám časem bude chybět městský život: kina, kavárny, nákupní centra, pocit, že toto vše je blízko, že jste i vy středobodem dění.
Jistě, můžete si za vším dojet, máte auto. Jenže ne náhodou psychologové hovoří o takzvaném fenoménu zelených vdov. Ženy zůstávají na mateřské s dětmi v domku na venkově, zatímco muži odjíždějí za prací do centra metropole. Neplatí to vždy, ale otců zůstávajících na rodičovské je pořád ještě poskrovnu.
Podle psychologů záleží hlavně na pocitu z vlastního života a schopnosti uspořádat si rodinný život. Stejně osaměle si může připadat i žena (nebo muž) žijící na okraji Prahy v paneláku, zatímco protějšek je v práci. Rozhodující je společenský život (a jeho potřeba).
Stejně dobře si můžete najít přátele na venkově, jako ve městě. Platí také, že lidé, kteří se rozhodnou pro koupi domu na venkově za Prahou, dávají přednost zeleni, tichu a klidu. Blízkost kultury, kin, divadel, kaváren nebo nákupních center je pro ně druhořadá záležitost. Zároveň vědí, že se za nimi mohou kdykoli dopravit autem.
Klady a zápory bytu v Praze
Pokud tíhnete spíš ke kultuře než k přírodě, musíte si alespoň jednou týdně zajít na kávu, máte předplatné do divadla a velkou partu známých, asi se vám nebude chtít opouštět město. Důležitá pro vás může být i doprava: třeba máte náročnou práci. Pracujete na směny, ve firmě trávíte dlouhé hodiny a dojíždění je pro vás nereálné.
Když si koupíte byt na druhé straně Prahy, než je vaše práce, budete i tak trávit desítky minut denně dopravou. Metro bývá rychlejší než automobil. Lokalita, kde vybíráte byt, by měla být ideálně blízko metra nebo nedaleko metra (například tři zastávky autobusem nebo tramvají). Zvažte, zda vám nebude vadit kodrcat se domů autobusem, který jezdí jednou za půl hodiny. Co když vám ujede těsně před nosem? Doma máte pejska, který na vás trpělivě čeká? I tak může vypadat doprava v metropoli.
Zajímejte se: Kupujete byt? Na co si dát pozor?
Pokud investujete do nového nebo zrekonstruované bytu, je pravděpodobné, že dlouhá léta na něho nemusíte „sáhnout“. Přispíváte do fondu oprav bytového domu, ale nemusíte se starat o opravy, které dříve či později přijdou v každém domě. Jednou se může rozbít čerpadlo, podruhé vjezdová brána, potřetí odpadne kus omítky. I to je kritérium, které byste měli zvážit: pobíhání kolem domu a zahrady stojí také nějaký čas.
Při pátrání po vhodné lokalitě se rozhlédněte pořádně kolem sebe. Trendem jsou nyní místa, která jsou blízko zeleně. A taková jsou i v Praze. Bytové domy, které mají blízko park, les, cyklostezky nebo vodu, jsou velmi žádané. Pokud právě teď hledáte bydlení v Praze, podívejte se, kde vznikají nové developerské projekty.
Je to fifty fifty?
Byt v Praze | Dům za Prahou |
Lepší dopravní dostupnost za prací a do školy | Blízkost zeleně, ticho, klid |
Hluk, doprava, městský ruch (dle lokality) | Náročnější dojíždění za prací či do školy |
Dražší byty v žádaných lokalitách | Dražší domy v žádaných lokalitách |
Blízkost kultury, lepší infrastruktura | Sportovní vyžití, zahradničení |
Zácpy, zejména v centru hodně lidí | Možné pocity opuštěnosti |
Je to fifty fifty. Jako každá volba je i rozhodnutí ohledně koupě nemovitosti otázkou priorit. Pokud jste zrovna nevyhráli ve sportce.