Ceny bytů v posledních měsících rostou. Některé nemovitosti zdražily až o stovky tisíc korun. Záleží na regionu, velikosti nebo dispozici bytu. Vyplatí se hledat a realitní trh sledovat, protože rozdíly v ceně můžou být zásadní. Úrokové sazby hypoték se naopak stále drží na minimu. Proto se podle expertů pořád vyplatí kupovat investiční byty.
Ceny bytů překonaly letos na jaře sedmileté maximum z roku 2009. A od té doby se drží nad touto úrovní. Průměrný byt se letos v červenci prodával za 2,14 milionů korun, což oproti loňsku představuje zdražení o 6 procent, jak ukazují data realitního portálu RealityČechy.cz. Ještě více zdražily větší byty o dispozici 3+1 a 4+1, které meziročně zdražily až o 200 tisíc korun.
Zdražují byty v regionech i v Praze
Zajímavé je, že ceny bytů v Praze nerostou tak rychle jako v regionech. Meziroční srovnání ukazuje, že nejvíce byty zdražovaly v Karlovarském kraji a na Vysočině. Ceny bytů rostly také v Plzeňském, Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Středočeském a Ústeckém kraji, a to zhruba o 10 procent.
Průměrná cena bytu v Praze narostla v druhém čtvrtletí letošního roku na 65 922 korun za metr čtvereční, zatímco v prvním čtvrtletí se metr čtvereční prodával za 60 069 korun. Ukazuje na to analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Ještě výraznější navýšení je zřejmé z meziročního srovnání: před rokem totiž tato cena činila 55 555 korun za metr čtvereční.
Méně nových bytů
Co stojí za zdržováním bytů? Je to především vysoká poptávka po nemovitostech, která převyšuje nabídku, a také nízké sazby úroků u hypoték. Počet dostupných bytů v Praze se například meziročně snížil o více než 2 tisíce (ze 7 tisíc na současných 4 650 bytů). Výstavba nových bytů v Praze podle developerů spíše stagnuje a zaostává za ostatními evropskými metropolemi. Více než s výstavbou bytových komplexů na zelené louce se počítá se zahušťováním zástavby.
Poptávka po bytech v Praze je přitom tradičně vysoká. Jen za druhé čtvrtletí se v metropoli prodalo 1750 bytů. Velký počet bytů se tradičně prodává také v Brně, kde se během druhého čtvrtletí prodalo na 545 nových bytů. Za metr čtvereční nového bytu lidé v Brně zaplatí v průměru kolem 56 363 korun.
Dobrá dosažitelnost bytů
I přes nárůst cen bytů je dosažitelnost nového bydlení stále lepší než před sedmi lety, kdy se průměrná cena bytu pohybovala kolem 2,12 milionů korun. V roce 2009 museli lidé na pořízení bytu vynaložit šestinásobek čistých ročních příjmů, nyní to je zhruba 5,5 násobek, a to především z důvodu navýšení příjmů českých domácností.
Zajímavé je i porovnání indexu dostupnosti bydlení, který ukazuje, jak velký díl čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru. Zatímco v roce 2009 lidé vynaložili na splátku hypotéky více než polovinu svého ročního příjmu, letos míra zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátku dosahuje necelých 34 procent.
„V krátkodobém výhledu bude dostupnost bydlení velmi dobrá, v dlouhodobém výhledu pak bude docházet k postupnému zhoršování. Jednak porostou ceny nemovitostí a v příštích letech je reálný růst úrokových sazeb,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.
Byt jako investice se pořád vyplatí
A jak se nárůst cen bytů promítl do nákupu nemovitosti jako investice? O návratnosti investice rozhoduje více než v roce 2015 cena nemovitosti, ale s ohledem na přetrvávající nízké úrokové sazby hypoték je pořád vhodná doba pro pořízení bytu. Nejvhodnější nemovitostí k nákupu na investici pořád zůstává menší byt v dobré lokalitě se snadnou dostupností do centra.
„Sazby hypoték se i v roce 2016 drží na historickém minimu. V průběhu roku 2015 a především pak v první polovině letošního roku došlo k výraznému růstu cen optimálních investičních bytů ve větších městech a jejich okolí. Stále však platí, že pokud se podaří nalézt vhodnou nemovitost za příznivou cenu, jedná se o optimální investiční alternativu, která do budoucna přinese zajímavý výnos a bezpečně zhodnotí vložené peníze,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).
I přes zdražení bytů je pořád ještě možné najít na trhu nemovitost, kterou lze pronajmout a z příjmu z nájemného splácet hypotéku. „Vlastník ale musí počítat s tím, že v prvopočátku bude třeba vynaložit jisté finanční prostředky na základní vybavení nemovitosti a administrativní úkony spojené s nákupem nemovitosti. Stejně tak musí do budoucna počítat s určitou rezervou na průběžnou údržbu nemovitosti, možné výpadky v nájemném a v neposlední řadě i řádné placení daně,“ upozorňuje Martin Němeček.
Požadavky na investiční byt jsou trochu jiné než při pořizování běžného bydlení. Dobře se pronajímají především menší byty o dispozici 2+kk. Svoji roli hraje i lokalita, dopravní dostupnost, občanská vybavenost, provozní náklady nebo vybavení bytu – například kuchyňská linka, vestavěné skříně, pračka nebo lednice.
Zvažujete investici do bytu? Kolik jste ochotni (nebo kolik můžete) za nový byt zaplatit?