Ceny bytů podléhají výkyvům. Již několik let se ceny nemovitostí drží při zemi a vývoj cen na realitním trhu spíše stagnuje. Je nyní výhodná doba na pořízení vlastního bydlení? Jak jsou na tom ceny bytů v Praze i v dalších částech ČR?
Pořízení vlastního bydlení je zásadní investicí v životě každého z nás. Zpravidla se s tím pojí i úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka. Podle expertů je stále výhodné investovat do nákupu nemovitosti. Jejich ceny se totiž drží dlouhodobě nízko (to se týká zejména městských bytů) a výhodné jsou také hypotéky. Podívejme se podrobněji na to, jak se ceny bytů vyvíjí a zda je výhodné zvažovat koupi bytu v Praze nebo v jiné části České republiky.
Jak ceny bytů srazila ekonomická recese…
Všichni si určitě dobře pamatujeme rok 2008/2009, kdy se začalo hovořit o ekonomické krizi. Ceny bytů i ostatních nemovitostí začaly v této době klesat. V průběhu dalších pěti let se snížily ceny bytů až o 30 %.
Zájemci o bydlení vyhledávají zejména byty o velikosti 3+1. U těchto bytů poklesly ceny o jednu třetinu. „Ještě v roce 2007 jsem zvažoval, že prodám panelový byt 3+1 v Plzni. Tehdy se ceny v této lokalitě pohybovaly kolem 2,2 milionů. S prodejem jsem zaváhal a již o dva roky později cena bytů výrazně poklesla, takže jsem se nakonec rozhodl byt ponechat a pronajmout ho,“ uvedl Vladimír K. z Plzně.
Co není výhodné pro majitele větších bytů, přichází vhod zájemcům o nové bydlení. Ceny bytů se totiž aktuálně drží stále na minimu, respektive stagnují. „Jarní stagnace cen realit se přesunula i do druhé poloviny letošního roku. Pobídky bank a lepšící se situace v české ekonomice dovedly do realitních kanceláří více zájemců než ve stejném období loňského roku. Ceny nemovitostí díky tomu přestaly klesat,“ sdělil Michal Pich, provozovatel realitních serverů realitycechy.cz a realitymorava.cz, který se vývoji cen nemovitostí v České republice dlouhodobě věnuje.
Byt pořídíte levně i v Praze
Podle statistik realitních serverů realitycechy.cz a realitymorava.cz se cena průměrného bytu 3+1 pohybuje kolem 1 440 000 korun. To znamená meziroční nárůst asi o více než 4 %. Ceny menších bytů, o něž projevují zájem především investoři, naopak poklesly. V roce 2012 bylo možné koupit byt 1+1 za necelých 942 000 korun, zatímco aktuálně se jejich cena snížila o 5 %.
Statistiky samozřejmě hovoří vždy v průměru. O konkrétní ceně bytu rozhoduje stav nemovitosti, její stáří a lokalita. Levnější jsou vždy panelové byty oproti cihlovým a za nižší cenu pořídíte byt spíše v okresním městě než v žádané lokalitě velkoměsta. To ovšem neznamená, že například v Praze není možné koupit byt levně.
Například panelový byt 3+1 je možné i v Praze v některých lokalitách pořídit za příznivou cenu 1,5 milionu. Je ale třeba počítat s tím, že za novostavbu v Praze můžete zaplatit třeba trojnásobek, podobně jako za cihlový byt v centru Prahy.
Vývoj ceny bytů 2005 – 2013
Podrobný vývoj cen bytů ukazuje následující graf Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ten ukazuje kolísání cen bytů v České republice i v Praze a mj. zaznamenává i nárůst cen bytů v hlavním městě v roce 2012. Dobrou zprávou však je, že ceny bytů v Praze v 1. a 2. čtvrtletí roku 2013 opět mírně poklesly.
Ačkoli u některých typů bytů (3+1, byty v Praze) došlo podle statistik k mírnému navýšení cen oproti minulému roku, stále se ceny nemovitostí drží nízko. Pokud zvažujete koupi bytu, můžete ho pořídit za mnohem nižší cenu, než tomu bylo před pěti lety.