S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.
Lidé, kteří vlastní dům, byt, garáž nebo třeba pozemek, mohou v těchto dnech očekávat, že jim přijde složenka z finančního úřadu a na ní bude vyměřena daň z nemovitosti. Fyzické osoby, jež nemají zřízenou datovou schránku, dostanou složenku přímo do poštovní schránky. Fyzické osoby, které mají datovou schránku zřízenou a také podnikatelé či právnické osoby obdrží informace pro placení daně přímo do datové schránky.
Jen pokud právnická osoba nemá zpřístupněnou datovou schránku, dostane poštou běžnou poštovní poukázku. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace k placení daně do své e-mailové schránky. Poplatníci přihlášení k placení daně prostřednictvím SIPO budou platbu hradit v souladu s podmínkami České pošty.
Složenka má přijít do 22. května
Postupnou rozesílku složenek zvolil úřad záměrně. „Aby se na poštách a u pokladen netvořily nepříjemné fronty, složenky rozesíláme poplatníkům postupně tak, aby v jedné lokalitě neobdrželi všichni složenky současně. Poslední z nich poplatníci obdrží nejpozději do 22. května,“ informovala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.
Výše daně vyměřené na složence se mohla oproti předchozímu roku navýšit kvůli změně výše koeficientu v dané obci. Zvláštností daně z nemovitých věcí je, že se na rozdíl od jiných daní přiznává a platí dopředu. „Daň z nemovitosti musejí zaplatit všichni, kdo nějakou nemovitost vlastní. Pokud je vlastník nemovitosti neznámý, hradí daň místo vlastníka její uživatel,“ vysvětluje tiskový mluvčí M&M Reality Holding Jindřich Vaněk.
Kdo vlastní více nemovitostí v jednom kraji a nemá daň vyšší než 5 000 korun, najde v obálce jen jednu složenku, kde budou platby za všechny nemovitosti v kraji sečteny dohromady. Kdo vlastní nemovitosti na území různých krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 korun, může očekávat více obálek, kde budou platby rozdělené.
Finanční úřady rozesílají složenky postupně, v několika vlnách. Jako poslední ji zpravidla obdrží ti, kdo vlastní nemovitosti ve více krajích. „Nejpozději 22. května by ale všichni měli mít složenku již doma. Pokud se tak nestane, měli by se dotyční obrátit na místně příslušný finanční úřad a zjistit si výši daně sami. Skutečnost, že se složenka někde cestou ztratila, nikoho z pozdního zaplacení daně neomlouvá,“ upozorňuje Jindřich Vaněk
Více možností, jak daň z nemovitosti zaplatit
Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Výjimku mají chovatelé ryb a zemědělci, kteří musejí zaplatit celou daň nebo první splátku daně z nemovitých věcí až koncem srpna. „Pokud někomu vyjde daň nižší než 30 korun, platit ji nemusí vůbec. Výjimkou jsou spoluvlastnické podíly na pozemcích, z nichž se daň platí vždy, a to v minimální výši 50 korun,“ doplňuje Jindřich Vaněk.
Ten, kdo si nejpozději do poloviny března zažádal o zasílání těchto údajů elektronickou cestou, dostane místo složenky začátkem května e-mail. Ale pozor, pokud někdo platí daň více finančním úřadům, musí si o elektronické zasílání těchto informací požádat u každého z nich. Výhodou elektronické formy je, že když člověk daň z nemovitosti zapomenete zaplatit, finanční úřad ho na to e-mailem upozorní. Zaplatit je možné také přes SIPO. O platbu SIPEM bylo potřeba zažádat na finančním úřadě do konce ledna. Osoby s datovou schránkou tyto informace obdrží formou datové zprávy.
Na složenkách je předtištěn bankovní účet finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. Částku celkové platby vyplní poplatník sám, a to podle údajů z alonže. Pro placení lze využít i QR kód, uvedený na alonži.
Jak zaplatit daň z nemovitosti?
- bezhotovostním převodem z účtu poplatníka na účet finančního úřadu
- na poště daňovou složenkou bez poštovného (platí jen pro fyzické osoby) nebo běžnou složenkou
- prostřednictvím SIPO (platí pro poplatníky, kteří se k této službě přihlásili na finančním úřadě do 31. ledna 2019; tito poplatníci neobdrží obálku s daňovou složenkou. Pozor na dostatečnou výši inkasního limitu pro platbu SIPO!)
- hotově v pokladně finančního úřadu
Zapomněli jste? Čekejte pokutu
Za pozdní zaplacení daně z nemovitosti finanční úřad vyměřuje úrok z prodlení, a to za každý den prodlení. Počítá se z roční výše repo sazby České národní banky platné k prvnímu dni kalendářního pololetí, kdy k prodlení došlo, navýšené o 14 % a rozpočítává se na dny.
Při zpoždění platby do čtyř pracovních dnů finanční úřad úrok z prodlení nevyměřuje. Při zpoždění o pět a více dnů se už ale úroku z prodlení nevyhnete, počítá se přitom od prvního dne prodlení, ne až od pátého. Pokud ale u jedné daně za jedno zdaňovací období nepřesáhne úrok z prodlení částku dvě stě korun, promíjí se.
Už jste daň z nemovitosti zaplatili? Nebo ještě čekáte na složenku?