Dřevo slaví velký návrat. Bytoví architekti s ním znovu pracují a využívají ho v mnohdy překvapivých kombinacích. Například v ryze moderním interiéru obloží část stěny šindelem nebo jako solitér využijí komodu po babičce s jasnou výzvou: renovujte, obkládejte a recyklujte. Podívejte se na nápady, co vše dřevo v interiéru umí.
Strohé a studené interiéry, kterým vévodily umělé materiály, ustupují interiérům, kde dominují přírodní materiály, především dřevo nebo kámen. Vrací se dřevěné podlahy nebo parkety, obklady z pravého kamene a znovu je populární korek, s nímž lze obkládat zdi a použít ho i jako podlahu. Spolu s tím vévodí interiérům nábytek z masivu, především z dubu, buku, ořechu nebo módního jasanu. Letos do interiérů přicházejí nové, možná trochu netypické barvy, především zelená, šedá nebo tmavomodrá.
Módní dřevo? Pokolikáté už?
Dřevo je evergreen a v interiérech má své místo téměř v jakékoli módní vlně. Mění se především typy využívaného dřeva, letos je v módě hlavně jasan nebo jilm, a potom technologie výroby nebo úpravy povrchů. Současné trendy zvýrazňují především přirozené zbarvení a texturu dřeva tak, abychom se co nejvíce mohli těšit z jeho krásy.
Výhodou dřeva v interiéru je jeho univerzální využití. Dřevěné prvky vnáší do našich domovů pocit tepla, útulnosti. Dřevo také skvěle tepelně izoluje. A znovu se používá například na obklady stěn. Vedle tradičních dřevin, jako je buk, dub, javor, třešeň, olše, ořech nebo bříza, se v českých interiérech objevují i exotické dřeviny, například teak nebo bambus, který skvěle odolává vlhkosti, a proto ho lze použít třeba v i v koupelně.
Dřevo je možné kombinovat s jinými materiály, ať už přírodními nebo umělými. Pokud budete v bytě kombinovat více druhů dřeva, je lepší poradit se s odborníkem, příliš dekorů vedle sebe totiž může působit překombinovaně. Rozhodně se ale nebojte kombinovat dřevo s kovem, sklem nebo kamenem.
Od podlahy k solitérům
České domácnosti se učí vkusnému bydlení a investují do materiálů a vybavení, které je nadčasové. V interiérech městských bytů se tak znovu objevují parkety nebo dřevěné podlahy namísto linolea nebo levných plovoucích podlah. Řemeslně dobře provedená dřevěná podlaha vydrží dlouhá desetiletí, snadno se renovuje a je nadčasová. Je to podlaha a výmalba, která udá základní ráz interiéru a potom záleží na dalších prvcích.
Dnes je módní kombinace moderních prvků s tradičními, a tak se například po boku masivního dubového stolu po babičce objevují designové židle z plastu. Nebo se vedle moderní pohovky s kovovými prvky vyjímá restaurovaná komoda ze starožitnictví. Starou židli lze zase snadno renovovat, například natřít na bílo a využít ji v koupelně k odkládání. Na předních příčkách oblíbenosti se pořád drží nábytek z palet, který si můžete při troše šikovnosti vyrobit doma. Designéři pracují také s obklady, ke kterým využívají nejen dřevěné palubky, ale třeba šindel.
Přehled dřevin používaných v interiérech
- Buk – je typický světle hnědou barvou, vedle dubu patří k nejoblíbenějším dřevinám u nás. Vyrábí se z něho nábytek i dřevo. Řadíme ho mezi tzv. tvrdé dřeviny.
- Dub – oblíbený je hlavně pro podlahy, nábytek nebo dveře, má rovnoměrně zbarvené jádro, jde o tvrdou dřevinu.
- Ořech – svojí šedobílou barvou působí lehce exoticky. Dobře se s ním pracuje, proto se často používá i pro výrobu dýhy.
- Třešeň – je typická načervenalou barvou, v interiéru byla svého času oblíbená a dnes slaví návrat, používá se hlavně pro výrobu dekorativních předmětů nebo solitérů.
- Smrk – je využíván především v rustikálně laděných interiérech, typické jsou pro něj výrazné letokruhy.
- Bříza – má smetanovou barvu, která přechází až do šedé. Využívá se pro výrobu bytových doplňků.
- Olše – má narůžovělé až červenohnědé dřevo, typicky se používá pro výrobu kuchyňského nábytku, protože dobře odolává vlhkosti.
Jak a s čím dřevo kombinovat?
Vše má své limity, a platí to i při vybavování a zařizování interiéru. Příliš mnoho dřevěných prvků může působit rustikálně, což je žádoucí například na chalupě nebo v dřevostavbě, ale nikoli už v městském bytě. Proto neváhejte dřevo kombinovat s moderními prvky, jako jsou kovy nebo sklo. A také sáhnout po barvách. Letos interiérům vévodí tmavší tóny modré, potom odstíny zelené, šedé, šedomodré a petrolejové. K tomu lze přidat i nádech zlaté, prvky černé nebo měděné. Bíločerné interiéry, tak populární v minulosti, prostě ustupují přírodninám a barvám.
Výrobci nábytku zaznamenávají poptávky po kvalitních solitérech, jako jsou masivní dřevěné stoly, k nimž se vejde celá rodina. Podle odborníků to může být reakce na přetechnizovanou dobu, kdy se rádi po dlouhém dni zastavíme u něčeho přírodního, skutečného, opravdového. Pokud ještě zůstaneme u stolů, trendem je nechávat je odkryté, ukázat dřevo v plné kráse a jako dekoraci použít jednoduché vázy naplněné polním kvítím nebo větvičkami natrhanými při procházce. Opět kus přírody.
A závěrem ještě pár tipů, jak dřevo v interiéru použít:
- Ukažte jeho syrovost, texturu a přírodní barvu.
- Vyrobte si ze dřeva vlastní nábytek. Použijte OSB desky, palety nebo špalky.
- Pátrejte po bazarech nebo designových obchodech. Jeden dřevěný solitér povznese váš interiér o několik pater výš.
- Dekorujte stěny, například palubkami nebo šindelem.
- Starou dřevěnou židli natřete bílou nebo petrolejovou barvou a máte solitér do koupelny nebo na balkon.
Kolik dřevěných prvků máte v interiéru vy? A dáváte přednost přírodním materiálům?