Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Ekologický ohřev vody? Jedině sluncem!

Ekologie se nosí, ale hlavně je úsporná. Nikdo z nás nechce vydávat zbytečné peníze za energie, ale zároveň se nevzdáváme komfortu v podobě horké vany. Co s tím? Solárně termické kolektory na střeše domu nebo balkoně vám zajistí dostatek teplé vody. Zjistěte o nich víc v našem článku.

Pravděpodobně dosud vodu ohříváte některým z klasických způsobů – elektřinou nebo plynem. Všichni přitom víme, že jde o dražší energie, za které ročně platíme tisíce korun (např. ohřev rodinného domu bojlerem vyjde ročně v průměru na 20 000 korun).

Slunce hřeje zadarmo

Každý den přitom vyjde slunce a v určité dny dokonce i hodně svítí a hřeje. Zcela zadarmo. Jeho energii je možné zužitkovat jak pro výrobu tepla nebo ohřev vody (solárně-termické kolektory), tak pro výrobu elektřiny (fotovoltaické články). Ohřevem vody prostřednictvím solárních panelů je pak možné snížit účty za energie přibližně o 50 až 70 procent.

Solárně-termické kolektory se umísťují zpravidla na střechu domu a jejich sklon by měl být mezi 30 – 60°C. Instalovat je lze ale například i na balkón bytových domů nebo na fasádu domu. Ideální je samozřejmě orientace na jižní nebo jihozápadní stranu, která je po většinu dne přístupná slunečním paprskům.

Co obnáší instalace solárního kolektoru

Na trhu jsou dva základní druhy solárních kolektorů

  • Ploché kolektory – dosahují účinnosti až 85 procent a používají se zejména pro ohřev vody. Jsou cenově nejvýhodnější. Nevýhodou je jejich nízká účinnost v zimě.
  • Vakuové kolektory – mají nižší účinnost (do 80 procent) a jsou určeny zejména pro přitápění.

Kromě samotného kolektoru je pak třeba i další příslušenství, především pak akumulační nádoba, kde se soustředí vyrobené teplo (to totiž zpravidla nespotřebujeme vše najednou). Instalaci solárního kolektoru je pak vhodnější nechat odborníkům.

Při výběru solárních kolektorů je třeba věnovat pozornost především jejich účinnosti, od které se mj. odvíjí množství vyrobené energie. Rozlišovat je třeba mezi tzv. maximální účinností (ta může být v řadě případů až 90 procent) a účinností reálnou, která ukazuje, kolik energie kolektor vyrobí v běžných podmínkách a logicky je proto nižší.

Vyplatí se solární kolektory?

Kromě samotné účinnosti je důležité také množství a intenzita solárního záření – to je v ČR odhadováno zhruba na 1 000 kWh na metr čtvereční. Většinou tak metr solárního kolektoru vyrobí asi 700 kWh energie. Pro jednu osobu je dostačující právě jeden metr čtvereční solárních panelů. Návratnost investice se pak pohybuje kolem deseti let.

Jistou nevýhodou solárních kolektorů je, že více tepla vyrábí během letních měsíců, kdy je po něm samozřejmě nižší poptávka. V zimě naopak počítejte s nižšími energetickými zisky. I proto se vyplatí mít v našich podmínkách stále instalovaný záložní zdroj, který je možné v případě nutnosti použít.

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development