Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Exekuce na nemovitost. Co dělat a co je nutné řešit

Nesmírné množství lidí žijících v České republice je znepokojeno svou finanční situací. I přesto však není žádnou výjimkou to, že si i tak pořizují poměrně nákladné věci, financované půjčkami, které v řadě případů roztáčí kolotoč dluhů, ze kterých není jednoduchého návratu. Nic není platná ani medializace, kurzy finanční gramotnosti a nejrůznější varování. „Výhodné“ a rychlé půjčky zkrátka fungují jako magnet a tak právě exekuce rozhodně není nic neobvyklého.

Průměrný dluh českých domácností:

  • koncem roku 2013: 1,206 bilionů korun
  • podzim roku 2014: 1,315 bilionů korun

Z průzkumu České národní banky, která tato čísla uvádí, je patrné, že dluh českých domácností neustále narůstá.

Exekuční činnost je nucený výkon soudního nebo jiného exekučního titulu, který je oprávněn ukládat nepeněžitou povinnost.

Nejčastější případy, které končí exekucí

Byť to obyvatelé České republiky neradi slyší, nejčastější příčinou exekuce je špatné hospodaření s majetkem, nezodpovědnost a nezvládnutí finanční situace. Nebezpečný kruh splátek a dluhů má často příčinu také ve ztrátě zaměstnání, přehnané touze žít si „na vysoké noze“, snaze mít nákladnější věci než známí apod. Na splátky se často kupuje vybavení bytu, exotická dovolená, drahá elektronika, auto.

Lákavá chuť rychlých půjček

Se společnostmi, poskytujícími tzv. rychlé půjčky, se doslova roztrhl pytel. Půjčka je vám poskytnuta během několika málo hodin, vyřízení je víc jak snadné a navíc kontrola žadatele takřka nulová. Nikdo vaše jméno nekontroluje v registru dlužníků, žádná byrokracie ani průtahy, které vás čekají v bankovní instituci. Společnosti poskytující nebankovní půjčky však nabízí různé podmínky a především úroky v nejrůznější výši.

Problém často nastane v momentě, kdy se opozdíte se splátkami. Půjčka sice činí pár tisíc korun, ale poplatek za neuhrazení splátky se může vyšplhat až na desetitisíce a úroky z prodlení naskakují každým dnem počínaje prvním dnem zpoždění.

Co dělat, když je na vaši nemovitost uvalena exekuce?

Jestliže vás příslušný úřad bude informovat o tom, že na vaši nemovitost byla uvalena exekuce, měly by vaše první kroky vést na exekutorský úřad, kde byste se měli domluvit na uhrazení dluhu. Existují případy, kdy je exekutorský úřad svolný s možností dluh splácet, ovšem ne vždy. Splátkový kalendář obvykle není schválen u dlužných částek pohybujících se do 50 000 korun. U vyšších částek je vyšší šance, že vám bude splátkový kalendář poskytnut, ovšem počítejte s tím, že svůj dluh budete muset zaplatit přibližně do jednoho roku.

Bezprostředně po uvalení exekuce na nemovitost nemusí být exekuce ještě nikde zaznamenána.

Pokud dluh uhradíte, náklady exekutora jsou poloviční. Povinností exekutora přitom není blokace v katastru nemovitostí. Častou praktikou je exekutorova výzva nového majitele nemovitosti k úhradě dlužné částky za původního vlastníka, a to až po jejím převodu. Jestliže dluh coby nový majitel neuhradíte, může exekutor na katastru nemovitostí podat návrh na zneplatnění kupní smlouvy.

Jestliže je na vaši nemovitost uvalena exekuce a vy nemáte dostatek prostředků na to, abyste ji vyplatil, máte možnost obrátit se na nejrůznější firmy, které se touto problematikou zabývají. Vždy si však pečlivě prověřte podmínky, za jakých vám potřebné finance poskytnou. Nejsou totiž výjimkou ani případy, kdy nejenže dlužník přijde o nemovitost, ale navíc ještě díky nevýhodným podmínkám podobných firem a neuváženému kroku dluží další peníze. Nikdy nehraďte žádné poplatky předem!

Jak nemovitost opět prodat?

Kdy je taková nemovitost prodejná? Samozřejmě tehdy, je-li vyplacena exekuce. Pokud vyplacena není, dojde k její dražbě. Zájemce o nemovitost v exekuci ji může koupit za výhodnou cenu a poté, co za ni zaplatí, stává se nemovitost opět „čistá“, bez závazků či exekutorských zápisů.

Jestliže má nemovitost věcné břemeno s dožitím, zájemce o nemovitost (vydražitel) musí tuto skutečnost respektovat, protože věcné břemeno nelze jen tak zrušit. Možností je ale domluva s oprávněným.

Jak se určuje cena nemovitosti?

Pokud nemovitost vykupujeme pro sebe, cena je zjištěna srovnávací metodou podle ostatních nabídek v dané lokalitě nebo ji stanoví interní odhadce. Následně navrhnete vámi akceptovatelnou cenu a předložíte návrh kupní smlouvy prodávajícímu. Po vlastníkovi si vyžádejte předložení potvrzení, že není dlužníkem finančního úřadu, zdravotní pojišťovny či OSSZ a dalších.

U finančních transakcí vždy využívejte advokátní úschovu se zajištěním dvojité kontroly odeslaných a přijatých plateb! Znamená to, že pokud advokát hodlá vyplatit kupní cenu, potřebuje souhlas dvou lidí, kteří celou transakci zkontrolují.

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development