Paní Hana K. z Prahy touží alespoň po malém kousku vlastní zahrádky. „Propadla jsem pěstování bylinek a chtěla bych mít pro ně prostor. Zatím bydlíme v panelovém bytě, který máme pronajatý, ale hledáme si vlastní bydlení. Na vlastní rodinný domek finančně nedosáhneme. Kvůli práci se nemůžeme odstěhovat daleko za Prahu. Proto zvažujeme pořízení bytu s předzahrádkou. Zajímaly by mě výhody a nevýhody takového bydlení,“ napsala nám do redakce.
Paní Hana není jediná, která hledá kousek přírody nebo vlastní zahrádky ve městě. „Poslední dobou skutečně sílí trend, kdy se lidé zajímají o byty, ke kterým náleží pozemek či terasa, kde by mohli večer posedět, vypít si v klidu kávu nebo vypěstovat vlastní rostlinky,“ uvedla Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se věnuje developerské výstavbě v Praze.
Výhody a nevýhody přízemního bytu s předzahrádkou
V inzerátech, které nabízejí nové bydlení, si můžete všimnout přízemních bytů, které mají zajímavý bonus – vlastní zahrádku. Na první pohled vypadají lákavě. Z bytu vyjdete na vlastní pozemek, kde můžete posedět nebo kde si mohou děti pohrát na vlastním prostoru. Navíc je takové bydlení cenově dostupnější než rodinný domek, o který budete muset průběžně pečovat, zatímco v případě bytového domu budou opravy financovány ze společného fondu.
Jenže jako vše v životě, ani tento způsob bydlení není černobílý a má své výhody a nevýhody. Pokud zvolíte byt s předzahrádkou, budete se muset smířit s tím, nebudete mít tak veliké soukromí, jako mají majitelé rodinných domů. Nad vámi bude několik dalších pater, ve kterých bydlí lidé. „V jedné diskuzi jsem se dočetla, že lidé z vyšších pater házejí z oken či balkónů nedopalky, vyklepávají koberce apod. To vše padá majitelům bytů s předzahrádkou na pozemek,“ zmínila se paní Hana, která o podobném bydlení uvažuje.
Další nevýhodou je, že pokud se rozhodnete například pro večerní grilování, na které pozvete přátele, může hluk či vůně z grilu obtěžovat obyvatele bytů nad vámi. Samozřejmě, za nepříjemnostmi může stát i závist (vy bydlíte v přízemí a máte vlastní zahrádku, zatímco oni mají k dispozici jen menší balkón). Při pořizování bydlení je třeba zvážit veškeré klady a zápory a případně se na možné situace připravit. Jak ale říká klasik, všude je něco a vše je hlavně o lidech.
Řešením je i velká terasa
Pokud je vám už nyní nepříjemná představa, že jste na své zahrádce u přízemního bytu a z horních pater na vás hledí sousedi, kteří občas utrousí ne zrovna pozitivní poznámku, zkuste se zamyslet i nad další variantou. Jsou jím byty s velkou terasou. Najdete je zejména v horních patrech nových bytových domů. Zpravidla se jedná o atypické byty, které nabízí dostatek prostoru a krásný výhled.
„Z projektů, které aktuálně realizujeme, musím zmínit zejména Liberty Building v Praze 4 Nuslích. Vzniká zde novostavba bytového domu a zároveň probíhá také rekonstrukce bývalé továrny. Právě ta nabídne originální bydlení. Nejlepším výhledem a dispozicemi bude disponovat dvoupatrový byt s velkou terasou,“ popsala Kuncová.
Byty s terasou sice nedisponují vlastní zahrádkou, ale obyvatelům poskytují dostatek prostoru pro posezení, pěstování bylinek, květin nebo zeleniny v truhlících. Kromě toho je možné v případě větších teras uvažovat i o jejich zatravnění. Byty s velkými terasami se nacházejí zpravidla v posledních patrech, takže nabízejí i dostatek soukromí. K nevýhodám takové bydlení patří vyšší pořizovací cena.
Přispějte do diskuze! Jaký je váš názor? Dali byste přednost přízemnímu bytu s vlastní zahrádkou? Nebo preferujete byt v horním patře s velkou terasou?
Kateřina Jánská
27.8.2017 at 17.45
Nás terasy tak okouzlily, že jsme si u domečku taky nechali udělat. Je to neskutečná áza klidu a odpočinku. Pokud je ta možnost, určitě bych neváhala a terasu nechala vybudovat.