Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak doma šetřit elektřinou?

Energetický trh je zmatený. Dodavatelé krachují a nikdo neví, co přinese zítřek. Jedinou jistotou je, že elektřina zdražuje. Navýšení ceníků oznamují velcí i menší dodavatelé. Znovu tak vyvstává potřeba zkrotit účty za energie. Zopakujte si, co vše můžete doma udělat, abyste ušetřili pár stovek korun.

Zdražuje všechno. Rostou ceny potravin, pohonných hmot i energií. Rodinné rozpočty jsou našponované. A pravděpodobně ještě nic není u konce kvůli rostoucí inflaci. Domácnosti se musí připravit na škrty a utahování opasků. Některé věci musí jít stranou a je třeba začít šetřit. V případě spotřeby energií mohou pomoci i docela malá a jednoduchá opatření.

S teplem a světlem opatrně

Pro domácí pohodu jsou teplo a světlo důležité. Jde ale o zdroje, se kterými by se mělo šetřit. Během topné sezóny může teplo zbytečně unikat, třeba špatně těsnícími okny. Proto je opatřete izolačními páskami. Pomoci mohou také tepelně-izolační folie na sklo oken, které přece jen aspoň trochu zamezí úniku energie.

Důležité je i správně nastavit termostat. Optimální a zdravé je mít v pokojích kolem dvaceti stupňů Celsia. V ložnici stačí o dva nebo tři stupně méně. Vyplatí se také investovat do chytrých termo hlavic, které umožňují nastavit teplotu a regulovat topení podle potřeby. Snadněji s nimi dosáhnete tepelné pohody a zbytečně nepřetápíte.

V zimě je pak třeba větrat krátce a intenzivně. Znamená to dvakrát třikrát denně luftovat po dobu asi deseti minut. Vzduch se vymění, ale stěny neprochladnou, takže nespotřebujete více energie na jejich opětovné prohřátí.

Co se týká úspory při svícení, tady pomůžou úsporné žárovky a LED zdroje. Úspora je až 80 procent, což se vyplatí hlavně ve větších bytech a domech, kde je více světel. Klasické žárovky totiž přemění jen asi 5 procent energie na světlo a celých 95 procent na teplo. A žárovkou pravděpodobně vytápět nechcete.

Lednička a další žrouti elektřiny

Vybavení domácností je stále sofistikovanější. Přibývá spotřebičů a ti samozřejmě nějaké kilowatthodiny zkonzumují. Ve většině domů a bytů patří (vedle elektrokotle nebo bojleru) k nejnáročnějším spotřebitelům lednička. Její podíl na celkovém účtu za elektřinu bývá kolem 20 procent. Více energie přitom spotřebovává poloprázdná lednice než plná, a to z toho důvodu, že při jejím otevření dochází k větší výměně vzduchu. Můžete proto lednici udržovat naplněnou nebo při její výměně zvážit pořízení menšího spotřebiče.

Šetřit se dá i nastavením správné teploty uvnitř chladničky. „Optimální teplota je pět stupňů Celsia v chladící části a mínus osmnáct stupňů Celsia v mrazící části. Spotřebu lednice zvyšuje i námraza uvnitř chladícího či mrazícího prostoru nebo umístění chladničky v blízkosti zdrojů tepla či vystavení slunečnímu svitu,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Do sítě pak bývají připojené i další spotřebiče, které často odebírají elektřinu v takzvaném pohotovostním neboli stand-by režimu. Znamená to, že sice nevykonávají svoji hlavní funkci, ale jak jsou v pohotovosti, tak si pár wattů ze zásuvky vezmou. Příkladem je televize, hifi soustava, ale třeba i kávovar. Řešení je přitom jednoduché. Stačí je zcela vypnout.

Ohřev vody a vaření

Z hlediska spotřeby energie je náročná zejména kuchyně, kde se vaří, myje se tu nádobí a probíhají další práce. Ať už máte elektrický nebo plynový sporák, energii ušetříte, když budete používat pokličky, které zkrátí dobu vaření.

„K tepelným ztrátám dochází i v případě, že jsou plotýnky větší než hrnce a pánvičky. Spotřeba energií klesne tehdy, když se nechá jídlo takzvaně dojít na vypnuté chladnoucí plotýnce či v troubě. Při ohřevu jídla mikrovlnnou troubou je vhodné správně nastavit teplotu i čas a jídlo rovnoměrně rozprostřít,“ přidává další praktické tipy Eduarda Hekšová.

Snížit spotřebu energie pomůže i správný ohřev vody. Pokud ohříváte vodu elektřinou, je pravděpodobné, že právě bojlersi z celkové spotřeby vaší domácnosti ukousne největší dílek. Podívejte se na nastavení elektrického bojleru. Optimální teplota je 55°C. Tak omezíte tepelné ztráty i tvorbu vodního kamene, jenž zvyšuje spotřebu energie. Každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu elektřiny o 6 až 8 %.

Úsporné praní v pračce

Elektřinu můžete šetřit také při praní prádla. Využijte funkci odloženého startu. Ta umožňuje oddálit začátek praní, takže si nastavíte konkrétní čas. Tuto funkci oceníte v případě využívání sazby s nízkým tarifem (dříve noční proud). Prádlo perte při nižších teplotách. Předepírání používejte jen v nutných případech. Pokud máte starší pračku, zvažte pořízení nového modelu, pračka v energetické třídě A+++ je asi o 32 % úspornější než spotřebič ve třídě A.

Šetřit pak můžete i změnou dodavatele, pokud se vám povede najít lepší a levnější společnost. S tím bude ale lepší nějakou dobu počkat, až se situace na energetickém trhu uklidní. Vždy si dobře prostudujte ceník a pročtěte si smluvní podmínky.

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development