Městské balkony a terasy už dávno neslouží jako místa, kde se suší prádlo, skladují jízdní kola nebo vyřazený nábytek. Stále častěji se proměňují v zelené oázy, kde je možné snídat, odpočívat nebo si v podvečer vypít osvěžující drink. Abyste si mohli klidné chvíle užívat i na svém balkoně, stačí opravdu málo.
Ať už máte panelákový balkon nebo terasu spojenou s moderním bytem, můžete je během několika málo hodin proměnit v kouzelné místo – ve svoji malou soukromou městskou relaxační zónu. Potřebovat budete barvy, travní koberec, květináče a rostliny, posezení – například venkovní stolek a křesla nebo lehátka. Připraveni?
Vymalování balkonu
Hlavně na panelákových sídlištích je vidět jeden nešvar – prostor balkonu vymalovaný různými barvami. Jedna partaj sáhne po růžové, další po modré nebo po zelené. Estetický cit velí zůstat u klasiky, tedy u bílé, případně stěny balkonu sladit s celkovým vzhledem fasády.
Pokud má zábradlí balkonu starý oprýskaný nátěr, opatřete ho novým. To bude pracnější, protože nejdříve se musíte zbavit starých vrstev – existují ale brusky nebo opalovačky barvy. Na tuto část práce můžete klidně zavolat profesionály.
Balkonové zábradlí pak můžete zakrýt i rákosem nebo tkaninou, abyste získali pocit většího soukromí. Zvlášť, pokud je váš balkon v nižších patrech nebo je příliš blízko další bytové výstavby.
Na balkoně jako na zahrádce
Co s podlahou balkonu? Zútulněte ji travním kobercem. Ten je pohodlný a příjemný, pomáhá navodit relaxaci a potřebuje jen minimální péči. „Umělým trávám nevadí vedro, mráz, voda, vlhkost, sníh nebo slunce. Jsou velmi odolné. Jediné, na co by si lidé měli dát pozor, jsou zamrzající louže. Terasy a balkony ale mívají rovný povrch, a tak tvorba ledu nehrozí,“ vysvětluje Marek Černý, odborník na umělé trávníky.
Na terasách a balkonech se přitom podle Tomáše Linharta z internetové prodejny Mujkoberec.cz používají hlavně travní koberce s kratším vlasem, protože se lépe čistí. Důležité je i samotné provedení umělého trávníku. „Zvolit můžete buď trávu s nopy, nebo s perforovaným spodkem. Obě varianty nadzvedávají koberec nad povrchem, takže pod ním může odtékat voda, což je na terasách i balkonech žádoucí,“ vysvětluje Tomáš Linhart.
Instalace umělého trávníku na balkon nebo terasu je snadná, v podstatě mnohem jednodušší než pokládka běžného koberce v interiéru. Travní koberce jsou dodávané v roli, a tak je stačí rozvinout, seříznout na požadovaný rozměr odlamovacím nožem a připevnit k povrchu oboustrannou lepicí páskou.
Květiny, byliny i zelenina
Záleží, jak velký balkon či terasu máte, ale bez květiny a dalších rostlin se neobejde žádná oáza klidu. Zábradlí balkonu mohou zdobit závěsné květináče s květinami. Vděčné jsou například lobelky, nenáročné jsou převislé bakopy, které kvetou bílými i světlemodrými kvítky, a to po celou sezónu od května do října. Na balkony orientované na jižní stranu si pořiďte osteospermum. Kopretina z Afriky vytváří krátké převisy, kvete bíle, růžově, fialově i modře. Vydrží i sucho, ale jinak bude ráda za vydatnější zálivku.
· Přečtěte si, jaké další květiny na balkoně pěstovat.
Na balkony a terasy zvolte vždy jeden solitér – třeba menší stromek, palmičku či olivovník. Stane se dominantou vaší terasové zahrádky. Krom zmíněných květin můžete na balkoně pěstovat i bylinky. V květináčích skvěle roste tymián, koriandr, rozmarýn, kadeřavá petržel, máta, pažitka nebo meduňka. Bylinky – hlavně ty s výraznou vůni – zároveň odpuzují hmyz.
Jestli vám ještě pořád zbývá místo, protože vaše terasa je velká (případně jste si pořídili vertikální zahrádku), vypěstujte i něco ze zeleniny. V květnících a truhlících se bude dařit listové zelenině, jako je mizuna, rukola, baby špenát. Na jižně orientovaných balkonech pak dobře porostou papriky nebo rajčata.
· Inspirujte se dalšími zahradnickými tipy na balkony.
Balkonový nábytek
Na balkoně či terase musí samozřejmě zbýt i místo pro zahradní nábytek. I na malé balkony by se měly vejít alespoň dvě židle a malý stoleček. Pro lenošení pak zvolte lehátko. Vyberte si nábytek z odolného materiálu. Moderní plasty už dnes vypadají nadčasově a jsou k dostání v různých dekorech. Oblíbený je kov, ošetřené dřevo nebo syntetický ratan.
Zaměřte se také na to, jak je nábytek ošetřený. Lak kovaného nábytku by měl být vypalovaný, jinak se může brzy oprýskat. Plastový nábytek by měl být probarvený ve hmotě, jinak je na něm vidět každý škrábanec. Dřevo by mělo být ošetřeno kvalitním nátěrem nebo olejem. Zajímejte se také o to, jak často potřebuje nábytek údržbu a jak snadno ho lze čistit a ošetřit.
I od zahradního nábytku očekáváme pohodlí. Zamyslete se ale nad tím, kam budete schovávat všechny ty polštáře, které nemůžete na balkoně nechat za deště nebo během vichru. Máte dostatek úložných prostor? Můžete je použít v zimě v interiéru? Ideální pak je, pokud na balkon vmáčknete i skříňku na všechny venkovní propriety. Možná, že praktický bude stolek s úložným prostorem.
Svíčky, lampiony a lucerny
Posezení vám pak zpříjemní drobnosti. Třeba měkký hřejivý pléd, pokud bude navečer už chladněji. Nebo jemná zvonkohra evokující exotiku. Či obyčejná svíčka s příjemnou vůni. Romantickou náladu pak vykouzlí lampiony, lucerny nebo drobné žárovky rozvěšené kolem balkonu.
Těšíte se, že si i vy letos užijete pohodu na své terase?