Město vás baví. Alespoň po většinu roku. V bytě se vám líbí a zařídili jste si ho podle svých představ. Jenže s nastupujícím létem víc a víc toužíte po kousku přírody, vlastní zahradě, lesích, houbách. Typické české léto prožité na chalupě nebo chatě vás přitahuje. Rekreační objekty se můžou stát i zajímavou investicí, pokud si dobře vyberete.
Chataření a chalupaření máme v České republice zaryté pod kůží. V počtu rekreačních objektů na obyvatele nás v Evropě předstihly jen skandinávské země, především Švédsko. Zatímco v Česku vlastní chalupu nebo chatu asi 12 procent domácností, ve Švédsku má víkendový dům každá čtvrtá domácnost.
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul především za normalizace, i když trampování a pobyt v přírodě má kořeny mnohem dál. Od Sametové revoluce se ale mnohé změnilo. Rekreační objekty tak dnes nabízejí stále větší komfort. Zůstávají ale stále rozmanité jak v interiéru, tak i v exteriéru. Na realitním trhu se objevují jednoduché dřevěné chaty bez vody a elektřiny, rekonstruované roubenky i luxusní novostavby v malebné horské přírodě.
Zajímavé je, že pro obyvatele České republiky je při výběru chaty nebo chalupy důležitý nejen typ objektu, ale pochopitelně i lokalita. Nejčastěji si pořizují rekreační objekty v dosahu 30 kilometrů od místa svého bydliště. Jen pro srovnání, ve zmiňovaném Švédsku lidé za odpočinkem dojíždí v průměru 300 kilometrů.
Chalupy kupují rodiny s dětmi i singles
Jestli byly chaty a chalupy dříve doménou především starších ročníků, i to se proměnilo. Podle průzkumu Hypoteční banky vypadají současní zájemci o rekreační objekty přece jen trochu jinak. Více než 53 procent tvoří rodiny s dětmi. Například lidé žijící v bytě ve velkém městě, kteří touží po kousku přírody a vlastní zahrady. Zajímavé je, že druhou nejsilnější skupinou zájemců o chaty a chalupy jsou singles, většinou kolem třiceti let.
Asi nepřekvapí, že nejčastěji kupují chaty a chalupy lidé z Prahy nebo ze Středočeského kraje, hned za nimi jsou lidé z Plzně a Brna. Nejčastěji si přitom pořizují rekreační nemovitost v blízkosti svého regionu. I s ohledem na nízké sazby hypoték a pokles cen nemovitostí znovu ožívá zájem o chaty a chalupy. Lidé si na ně přitom neváhají vzít úvěr.
Požadavky na chatu a chalupu
Někteří zájemci touží po romantické dřevěné chajdě, jiní dávají přednost chalupě dýchající historií, někdo touží po luxusu a moderních výdobytcích, někoho přitahuje maringotka nebo třeba hausbót. Požadavky na ideální chatu nebo chalupu jsou různé a ne vždy jim dokáže český realitní trh vyhovět. Hledání optimálního rekreačního objektu je tak většinou o kompromisu mezi dojezdovou vzdáleností, lokalitou a podobou chaty nebo chalupy.
Asi nepřekvapí, že ideálem je pěkná chata nebo chalupa s komfortním vybavením v příjemné lokalitě, která je dobře dostupná autem. Okolí by mělo nabízet cyklostezky, lesy, koupání, památky a chybět by neměl ani obchod nebo příjemná hospůdka. Samozřejmostí by měl být přiměřeně velký pozemek, který nebude vyžadovat příliš velkou údržbu, ale nabídne soukromí i prostor pro aktivity, jako je zahradničení, grilování nebo koupání ve vlastním bazénu.
Realita je většinou trochu jiná a vždy se naskytne nějaké „ale“. Nemovitost je třeba v malebném kraji, ale hůře dostupná a vzdálená. Nebo je v natolik špatném technickém stavu, že vyžaduje významnou rekonstrukci, která samozřejmě spolkne čas i peníze. Řešením se tak může stát i pořízení pozemku a vystavění vlastní chaty nebo chalupy.
Aby se z chaty nevyklubal zajíc v pytli
Realitní makléři říkají, že poptávka po rekreačních objektech převyšuje nabídku. Což zjistíte rychle, jakmile začnete chalupu nebo chatu hledat. Zajímavé nemovitosti jsou obratem pryč, dlouho zůstávají naopak ty, které mají menší či větší závadu.
Na první pohled vás může oslnit romantika místa a kouzelná chaloupka. Jenže už si při první návštěvě nevšimnete, že pod důmyslně položeným kobercem bují plíseň na dřevěné podlaze, kterou bude třeba vyházet. Zajímejte se proto vždy o celkový stav nemovitosti, podobně jako když kupujete rodinný dům nebo byt.
Také o rekreačním objektu přemýšlejte jako o investici. Peníze, které do nemovitosti vložíte, by měly být uložené chytře. Zajímavým řešením může být také pronájem chalupy nebo chaty během sezóny, kdy ji využívat nebudete. Je ale zřejmé, že pronajmout se podaří jen nemovitost v dobrém stavu. Pamatujte také na to, že především staré chalupy rychle chátrají a po čas stejně budou potřebovat vaši pozornost. Alespoň bez drobných oprav v interiéru nebo exteriéru to prostě nepůjde.
Na co si dát pozor při koupi chaty nebo chalupy
Jedna prohlídka nemovitosti většinou nestačí. Pokud vás chalupa osloví, přizvěte si odborníka. Přece jen má vycvičené oko, kterému neunikne to, co jako laik nemůžete vidět. Prohlédněte si nemovitost od střechy až po sklep – zaměřte se na stav střechy, trámů, krovů, prozkoumejte podlahu, vlhkost zdiva, rozvody, ale třeba také topení, fungující kohoutky nebo elektřinu.
Stejně tak si ověřte veškeré dostupné údaje o nemovitosti i lokalitě. Hodně pomůže náhled do katastrální mapy nebo informace na obecním úřadu, především územní plán. Tím se vyhnete situaci, kdy vám za rok za chalupou vyroste čtyřproudá silnice a bude po klidném odpočinku.
10 věcí, na které se zaměřit před koupí chaty nebo chalupy
- Zkontrolujte statiku stavby, stejně jako stav krovů, střechy, vlhkost zdiva, plísně, rozvody.
- Ověřte si vlastnictví v katastru nemovitostí, případné dluhy nebo exekuce na nemovitost.
- Prozkoumejte územní plán v dané lokalitě.
- Zjistěte si, jak je to s přístupovou cestou nebo věcnými břemeny.
- Prohlédněte si okolí, dostupnost služeb nebo dopravní spojení.
- Zajímejte se o možnosti rekreace a sportů v okolí.
- Prohlédněte si sklon nebo zastínění pozemku.
- Zkuste promluvit se sousedy – nejsou moc blízko a budete si rozumět?
- Prověřte ceny chat a chalup v lokalitě – pokud je nemovitost moc předražená nebo naopak pod cenou, nemusí být něco v pořádku.
- Pokud chcete financovat nákup přes úvěr nebo hypotéku, zjistěte si v bance ještě před podpisem kupní smlouvy, zda na půjčku dosáhnete.