Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak zabezpečit nový byt aneb novostavby terčem zlodějů

Novostavby lákají. Nejen případné zájemce o koupi nového bytu, ale také zloděje. Ti spatřují v novostavbách zajímavý cíl. Lze totiž očekávat, že budou vybaveny moderními spotřebiči nebo novým nábytkem. Jak se bránit?

Koupili jste nový byt a dostali jste na něho záruku. To je určitý pocit jistoty. Pokud se něco pokazí v záruční době, můžete požádat o opravu nebo výměnu. Jenže nenechte se ukolébat. Novostavby jsou často v hledáčku zlodějů a na jejich řádění se žádná záruka nevztahuje.

Na zabezpečení myslete už při výstavbě

Zabezpečení nového bytu nebo domu je možné řešit už v případě jeho stavby. Stačí například místo klasických dveří použít ty bezpečnostní, které zloděje odrazují. Je pro ně totiž složitější tyto bezpečnostní dveře překonat.

Zároveň je možné instalovat další certifikované systémy ochrany, které je možné při výstavbě konzultovat s developerem nebo projektantem. „Klientům, kteří chtějí lepší zabezpečení svých domovů, vycházíme vstříc. Již při výstavbě je možné v rámci tzv. klientských změn instalovat například bezpečnostní dveře nebo různé systémy zabezpečení,“ uvedla Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se zabývá výstavbou nových bytů v Praze.

Zabezpečení rozestavěného domu

Častým útokům zlodějů podléhají staveniště. Pojistit je přitom možné již rozestavěný dům nebo stavební materiál. Ten lze pojistit i samostatně. Důležité je správně zvolit cenu pojištění pro stavbu i stavební materiál a samozřejmě si vybrat vhodnou pojišťovnu. Výhodou je, že pojištění rozestavěného domu je levnější než pojištění zkolaudované stavby.

Částku pojištění je vhodné konzultovat s odborníkem. Obecně platí, že je dobré pojistit rozestavěný dům na hodnotu, kterou bude mít po svém dostavění. Pokud například stavíte dům za 3 miliony, nebojte se pojistit stavbu na stejnou částku.

Na kolik pojistit nový byt?

V případě bytových jednotek řeší majitelé pojištění až po jejich koupi, tedy po dostavění a převzetí od developera. Klíčové je, určit hodnotu pojišťované nemovitosti. Pokud by byl byt pojištěn na nižší částku, může pojišťovna v případě pojistného plnění vyplatit klientovi méně. Když by ale klient nemovitost pojistil na vyšší částku, nedostane v případě pojistného plnění více, ale jen tolik, kolik odpovídá skutečné výši nemovitosti.

Cenu pojištění je přitom možné stanovit několika způsoby:

  • Cenu nemovitosti určí sám její majitel.
  • Cena je stanovena na základě odhadu dle ceny obvyklé pro daný typ nemovitosti (zohledňuje se velikost bytu, lokalita atd.).
  • Cena se určí na základě tzv. stavební hodnoty, což je částka, za níž by bylo možné postavit stejnou nemovitost znovu (to se týká zejména pojištění rodinných domů).

Pokud přijdete do pojišťovny s tím, že se chystáte pojistit nový byt, určitě vám makléř nabídne výpočet ceny nemovitosti, který zohlední velikost bytu, lokalitu, vybavení atd. Tento odhad si můžete dle svého uvážení nechat navýšit nebo naopak snížit.

Určitě je vhodné věnovat hledání nejlepšího pojištění bytu nějaké čas a nechat si zpracovat nabídky od více pojišťoven. Až si vyberete tu, která vás nejvíce zaujme, přečtěte si řádně smluvní i obchodní podmínky. V případě, že máte byt nadstandardně zabezpečen (např. bezpečnostní dveře, centrální zabezpečení, rolety atd.), je možné požádat o slevu pojistného.

Tipy pro bezpečné bydlení

Je známo, že zloději si vybírají byty, o nichž soudí, že jejich majitel není doma. Pokud se chystáte na dovolenou, není nic snazšího, než se domluvit se sousedem, aby vám vybíral schránku. Dejte prostě najevo, že v bytě bydlíte a jste doma.

Vhodné je zamykat ve večerní době hlavní vchodové dveře, nevpouštět do prostor cizí osoby (vždy se ptejte, kdo zvoní) a pokud si všimnete podezřelého pohybu osob uvnitř domu, věnujte tomu pozornost. Možná tentokrát není cílem váš byt, ale to se může příště změnit. V rámci sdružení vlastníků bytových jednotek se můžete domluvit na bezpečnostních pravidlech, které budete všichni dodržovat.

Pokud bydlíte v přízemí a máte balkon, který není zabezpečen, zvažte, zda se nevyplatí investovat do zasklení lodžie.  Takové opatření zloděje může odradit, protože přece jen se zasklení překonává hůře než otevřený prostor. Lodžii potom nepoužívejte jako skladiště věcí, které mohou přilákat zlodějovu pozornost.

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development