Umělý kámen je dokonalou imitací přírodního kamene a v moderním interiéru má rozhodně nezastupitelnou roli. Jeho vzhled dokáže proměnit charakter každé místnosti i exteriéru. Má dlouhou stálost, vydrží až několik desítek let a disponuje skvělými vlastnostmi. Budí luxusní dojem a zvýší hodnotu nemovitosti. Pokud vás zrovna neoslovuje strohé všední bydlení, bude pro vás umělý kámen tou pravou volbou!
Umělý kámen nepředstavuje prvek vhodný pouze pro fasády domů. Je skvělou vnitřní dekorací interiéru!
Jak a z čeho se vlastně vyrábí?
Umělý kámen se vyrábí z odlehčeného betonu, popřípadě sádry, z jemné kamenné drti a speciálních pojiv. Jedná se o zdravotně nezávadné materiály obohacené o příměsi, které zlepšují vlastnosti těchto materiálů (zamezují například růst mechu apod.).
Obklady z umělého kamene se vyrábí pomocí polyuretanových forem. Ty vznikají odléváním skutečného přírodního kamene, takže výsledný tvar je přesný. Pro vznik každého obkladu je nutné odlít i několik desítek forem, aby bylo dosaženo neopakovatelnosti obkladů na větších plochách. Do zmíněné formy se vlije speciálně upravená betonová či sádrová směs a nechá se zatuhnout. Následuje vyloupnutí, sušení a dobarvení. Proces dobarvování probíhá ručně, takže obklad je skutečně originální.
Využitelnost umělého kamene je neomezená. Můžete ho aplikovat v exteriéru i interiéru na svislou hladkou stěnu.
Umělý kámen a jeho výhody
- má dlouhou životnost
- dobré vlastnosti pro venkovní i vnitřní využití
- zvyšuje hodnotu nemovitosti
- působí moderně
- dá se pořídit za relativně nízkou částku peněz
Kde všude můžeme umělý kámen využít?
Samozřejmě v exteriéru jako obklad fasády. V interiéru ale slaví nemenší úspěch. Nejčastěji se využívá jako obklad celé stěny nebo její části. Můžete jím obložit pouze roh místnosti, barový pult, lze jím zvýraznit dveřní a okenní otvory, schody a dává se i na stropy.
Zkrášlí vám balkóny, zimní zahradu, saunu nebo fontánky.
Umělý kámen HI-MACS jako stvořený pro design
Umělých kamenů na trhu existuje celá řada. Mezi ty nejkvalitnější však patří ty, které mají složení na přírodní bázi, především Corian a HI-MACS. Ve srovnání s polyestery, z nichž se vyrábí nesmírné množství umělých kamenů, mají zcela neporézní povrch.
Jedná se o velmi odolný materiál s homogenní strukturou, který má v průřezu celé desky stejnou zrnitost. Svůj vzhled nemění ani po letech užívání. Jednou ze složek, které tento materiál tvoří, je bauxit, akrylát, barviva a pojiva. HI-MACS má vysokou chemickou odolnost. Při výrobě nejrůznějších prvků se spojuje beze spár, takže se dobře čistí i v případě, že zvolíte bílou barvu.
Tento materiál je nabízen v pestré škále barev a lze ho snadno kombinovat například se dřevem, sklem, kovem a dalšími materiály.
Hi-Macs lze zpracovávat podobným způsobem jako tvrdé dřevo, pomocí speciálních nástrojů. Je možné ho, podobně jako dřevo, ohýbat za tepla, takže možnosti jeho využití jsou takřka neomezené. Vyrobíte z něj stůl, pracovní desky do kuchyně, ale i náročnější prvky jako schodiště. Pořídit si z něj můžete designový nábytek, své využití najde na fasádách, ve wellness, restauracích i hotelech. V kuchyních jej využijete pro výrobu pracovní desky s integrovaným dřezem.
HI-MACS představuje materiál, který svou pevností připomíná kámen, opracovatelností dřevo, hladkostí mramor a elegancí sklo. Lze ho barvit jako například plast. Materiál je navíc chemicky odolný, neporézní, nenasákavý a nehořlavý.
U materiálu HI-MACS není problém z jednoho kusu vytvořit celou místnost. Designéři si ho oblíbili a běžní uživatelé oceňují jeho praktičnost: pokud se jeho povrch poškodí, jednoduše ho zbrousíte a jeho vzhled se tak kompletně obnoví.
Interiér á la Hi-Macs
S výrobou tohoto materiálu se započalo už během 90. let a nedá se říci, že by u nás byl vyloženě známý. V zahraničí se s ním můžete sekat například v hotelu Puerta America v Madridu. Zde ho využili v zahradě a pro základní konstrukce, ale také v interiéru a exteriéru celé stavby. Světla, pohovky i umyvadla jako by zde vyrůstaly z podlahy, stropy a podlahy jako by se vlnily a pokoje plynule přechází.
A cena? Vzhledem k tomu, že HI-MACS se řadí mezi nejmodernější materiály, jeho cena je poměrně vysoká. Za metr čtvereční zaplatíte 5 – 10 tisíc korun, ovšem záleží vždy na typové řadě, tloušťce a dalších vlastnostech.
Nevýhodou tohoto materiálu je to, že není recyklovatelný. Navíc je poměrně dost těžký, takže ne vždy unese sám sebe, což se řeší prokládáním dalšími konstrukcemi.
U nás se v interiéru často využívá pro výrobu kuchyňských desek, protože opravdu skvěle imituje kámen. Vůbec mu nevadí když na něj položíte horký hrnec a není nasákavý. Podobné pracovní desky v ČR vyrábí například firma Koryna. HI-MACS zpracovává na zakázku také firma Duolit a setkat se s ním můžete také v Amos Design v Brně.