Určitě nám dáte za pravdu, že mít kliku je v životě výhra. Dnes se na kliky podíváme ale z trochu jiného úhlu. Už víte, jak si vybrat ty správné dveře do bytu. Ty se neobejdou bez slušivého a praktického kování. I tyto prvky udávají vstupním i interiérovým dveřím šmrnc a mimo jiné hrajou důležitou úlohu také v případě bezpečnosti.
Můj dům, můj hrad, říká se. Aby to doopravdy platilo, musíte se postarat i o bezpečnost vašeho království. Bezpečnostní prvky na dveřích – jako je právě kování – jsou stále více podstatné. Proto rozhodně nepodceňujte jejich výběr. Situace na trhu je v oblasti dveřního kování a klik více než pestrá. Vedle českých výrobků najdete řadu zahraničních. Ani touha po tradičním řemeslném výrobku nebo luxusním designové kousku nezůstane neukojena, a tak je opravdu z čeho vybírat.
Čtěte také: Jaké vybrat dveře do bytu?
Kování vybírejte podle typu dveří
Každé dveře jsou jiné. Proto mají i jiné požadavky na kování. Je jasné, že u interiérových dveří bude rozhodujícím faktorem hlavně vzhled. U vstupních dveří do bytu to bude naopak bezpečnost. Podceňovat bychom neměli ale ani další parametry – jako je například ergonomický tvar nebo materiál dveřního kování.
Typy dveřního kování
- Rezetové kování – jde o typ dveřního kování, kdy jsou klika a otvor pro zámek vzájemně oddělené. Výrobci toto kování nabízí v širokém spektru materiálů i designu. Využívá tzv. systém přišroubování, což zajišťuje dlouhou životnost.
- Štítové kování – montáž tohoto typu kování je realizována pomocí vrutů, což snižuje životnost. Štítové kování je cenově dostupnější, ale poskytuje menší výběr materiálu a designu.
Materiál kování
Už samotné slovo „kování“ asociuje kov. Ten ale není jediným materiálem, se kterým se můžeme setkat. Dveřní kováním může být kombinací materiálů – kov se může snoubit třeba s plastem nebo s některými druhy dřev. Populární jsou zejména tvrdá dřeva s exotickým nádechem. Důležité pochopitelně je, aby byl materiál odolný a současně ladil i se vzhledem, barvou a provedením dveří.
Design kování a kliky
Dveřní kování představuje důmyslný systém, jehož součástí je pochopitelně i zámek, který zajišťuje bezpečnost a soukromí. U dveří ale většinou vnímáme především kliku. Klasický vzhled s rovnými liniemi je stále v kurzu a vyznačuje se praktičností. Kromě toho ale mít kliky různě zdobené, třeba s ornamenty. Modernímu interiéru ale budou slyšet spíš elegantní linie. Vybírat můžete i z klik typu koule, mušle nebo různých madel, která se hodí třeba na posuvné nebo celoskleněné dveře.
Povrch dveřních klik může být upraven různě. Vedle stále žádanějšího nerezu se prosazuje i kované železo, mosaz, chrom nebo bronz. Kliky mohou být ale ošetřené i zlatým, stříbrným nebo bronzovým eloxem a navodit tak pocit luxusu. I zde ale platí, že byste měli vždy zohlednit celkový vzhled interiéru. Dveřní kování by mělo ladit s dalšími doplňky. Povrch klik může být také lesklý, matný nebo broušený. V rustikálních interiérech se určitě uplatní i patina.
Zámek jako součást dveřního kování
Ačkoli ho na první pohled nevnímáme, je to právě zámek, který je důležitý z praktického hlediska. Dveře, které se obtížně odemykají a zamykají vám mohou způsobit nejednu nepříjemnou situaci. Zámek také určuje lehkost chodu vratné pružiny. Kliku spojuje se zámkem mj. i tzv. červík, který má časem tendenci se uvolňovat. Kvalitní kování by mělo vydržet co nejdéle, ale neškodí tento aretační šroubek čas od času dotáhnout.
Bezpečnostní kování dveří
U interiérových dveří není bezpečnost tolik rozhodující jako u dveří vchodových. O jejich odolnosti rozhoduje dveřní konstrukce, zámek, zámkové vložky nebo právě kování. Při jeho výběru se určitě setkáte s pojmem bezpečnostní třída. Normy ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630 rozlišují celkem 6 bezpečnostních tříd, které mají následující značení a parametry.
- RC1 – tuto bezpečnostní třídu zdolá i začínající zlodějíček a vystačí si bez jakéhokoli nářadí. Jinak řečeno, dveře vyrazí třeba ramenem.
- RC2 – Pro vloupání bude muset zloději použít už nějaké to náčiní. Zdolání dveří mu ale nebude činit potíže.
- RC3 – Ke zdolání této bezpečnostní třídy bude už potřeba například páčidlo a další pomůcky – kladívko, šroubovák apod. Je zřejmé, že zloděj při svém snažen nadělá i více hluku.
- RC4 – Bezpečnostní třída, na kterou by si měl troufnout už jen otrlejší zloděj se zkušenostmi. Nutné bude zámečnické kladivo, dláto, sekera a vrtačka.
- RC5 – K překonání těchto dveří bude nutná například už i úhlová bruska, pila neo další nářadí tropící hluk.
- RC6 – Nejvyšší možná třída. K jejímu překonání je nutné důmyslné elektrické nářadí.
Jaké dveřní kování jste zvolili vy? Řešili jste bezpečnostní třídu?