Koupelnu bez skla bychom si mohli představit asi jen těžko. Zrcadla jsou v ní totiž pomalu stejnou samozřejmostí, jako skleněné poličky a další prvky. Proč koupelnu do skla nezahalit celou? Řadu předmětů učiní sklo nenápadnými, jiné zase vyzdvihne, působí moderně, prosvětlí prostor a přidává na eleganci celé koupelny.
Kde všude se sklo v koupelně dá využít? Mimo kelímků, poliček, mýdlenek a dalších doplňků ho lze použít na zástěny, obkladové panely, dveře, osvětlení, nábytek a dokonce i sanitu.
Obavy ze skla v koupelně? Zbytečné!
Sklo má ve většině případů hladký povrch, který se dá snadno čistit a udržovat.
Pokud sklo využíváte u větších ploch, je zpevňováno technologií tvrzení nebo kalení, takže se rozhodně nemusíte obávat jeho náchylnosti k snadnému rozbití, dokonce je možné říci, že je při běžném užívání prakticky nerozbitné.
Sklo se dá snadno zkombinovat téměř se všemi materiály. U barevného skla se nemusíte obávat vyblednutí a v čirém provedení příjemně projasní místnost. Jestliže řešíte malý prostor v koupelně, je užití skla skvělou volbou.
U malých koupelen je dobré využít například skleněný sprchový kout, který prostor opticky rozšíří. Rozhodně je lepší než sprchový závěs nebo zděná příčka.
Doplňky ze skla coby méně radikální varianta
Pokud nejste příznivci radikálních proměn, ale sklo byste v koupelně měli rádi, vyzkoušejte skleněné doplňky: kelímky, mýdlenky, police, zrcadla bez rámů … Ale dbejte vždy na to, aby byly ve stejném provedení a designu, aby hranatý tvar nebyl užit společně s oblými křivkami, aby čiré sklo nebylo kombinováno s matným apod.
Skleněný nábytek
Skleněné police a regály nejsou ničím až tak výjimečným. Sklo se dá totiž využít také u nábytku, například jako čelní plochy dřevěných korpusů nebo coby nosič LED světel, určených do koupelen.
Sklo vypadá velmi pěkně také u umyvadlových desek a dokonce je pro toto využití velmi vhodné. Je odolné vůči dlouhodobému působení vody a jen tak snadno se nepoškodí.
Obložení ze skla
Jak lze stěny v koupelně obložit sklem?
- mozaika – drží se na výsluní už několik let, stále jsou moderní
- velkoplošné skleněné obklady – jejich aplikace je velmi jednoduchá, stačí je jen přilepit na zeď, prakticky na jakýkoli rovný povrch, třeba i na stávající obklady, jejich výhodou je absence spár, ve kterých by se držela plíseň a nečistoty
Sanita a sklo
- Skleněné umyvadlo – jedná se o umyvadla z bezpečnostního a tvrzeného skla, které je mimořádně odolné vůči poškození či rozbití. Běžnými drobnými nárazy ho takřka nelze poškodit, ale pokud do něj uhodíte silně, vytváří se na skle drobné prasklinky. Rozhodně se však nemusíte obávat roztříštění na kousky. Tvrzené sklo drží pohromadě.
- Skleněná vana – jedná se o vysoce designový prvek, za jehož pořízení si pravděpodobně připlatíte. Mohou být buď celoskleněné a nebo kombinované s dalšími materiály, nejčastěji neprůhlednými. Skleněné vany se vyrábí oblé i hranaté, sklo je silné 15 až 20 mm, což je dostatečná tloušťka pro dané účely. Pokud se domníváte, že se ve vaně ze skla nebudete cítit příliš dobře, dobrá alternativa je vana z mléčného, pískovaného neb barevného skla.
Údržba: víc jak snadná!
Častou námitkou proč sklo v koupelně neužívat je jeho údržba. Uvědomme si však, že sklo má obvykle zcela hladkou plochu, která se udržuje snadno. Kromě toho se sklo dá opatřit různým druhem povrchu, například antiplakovou úpravou, díky které se voda během stékání spojuje ve svazky, stéká rychleji a nezanechává po sobě neestetické kapičky. Usazeninám na skle se sice neubráníte, ale sklo se rozhodně čistí mnohem snáz.
Další možností je úprava anti calc, která dokáže zabránit vzniku vodního kamene a srážení vody, takže nevznikají nevzhledné mapy z kapek vody.
U zrcadel se často využívá úprava proti zamlžování.
Sklo s koupelnou dokonale ladí. Stačí jen vybrat správnou variantu a vše vhodně zkombinovat.