Nároky na koupelnový nábytek nejsou zrovna malé. Měl by být kvalitní, měl by dobře odolávat vlhkosti, měl by být praktický a měl by se nám líbit. Vůbec nejčastější materiál, který se pro výrobu koupelnového nábytku používá, je lamino. Má vzhled masivního dřeva, zachovává si cenovou dostupnost a jeho odolnost vůči vlhku je relativně dobrá. A co nábytek z masivu? Není do koupelen vhodnější než lamino?
Koupelna představuje místnost, ve které panuje zcela odlišné klima než ve zbytku bytu. Vysoká vlhkost způsobuje náchylnost k plísním a proto je třeba mít koupelnu dobře odvětrávanou. Největší problém představují malé panelákové koupelny bez oken a s nevyhovujícími odvětrávacími filtry.
Ujistěte se, zda je nábytek vhodný do koupelny
Dřevěný nábytek v koupelně působí útulně a teple, ovšem jeho výběru je třeba věnovat určitou pozornost. U kvalitních materiálů nemusíte mít obavy, že voda nábytek nějak významně ohrozí. Dřevěný nábytek do koupelny je speciálně povrchově ošetřen jakýmsi vodu nepropustným filtrem (laicky řečeno). Pro srovnání: pokud byste si do koupelny dali například stolek, který momentálně využíváte v obýváku, s největší pravděpodobností by v takovém prostředí neobstál.
Proto je třeba se ujistit, zda je vámi vybraný nábytek skutečně vhodný do koupelny. U běžného nábytku by se mohla začít například odlupovat dýha nebo by mohl začít plesnivět.
Dřevěný nábytek je u zákazníků velmi oblíbený. Působí domácky, je k dispozici v nesmírném množství designů a má pěknou strukturu. Současný trh oplývá nesmírným množstvím materiálů s povrchovou úpravou, která dřevěný nábytek před vodou dokáže ochránit.
Jaký druh dřeva je do koupelny nejvhodnější?
Dá se říci, že v koupelně může být jakýkoli dřevěný nábytek, ovšem důležitá je právě povrchová úprava. Vysokou odolnost vůči vodě a vlhkosti má teak a mahagon. Z českých dřevin je vhodný buk, dub nebo lípa. Exotické dřeviny jsou do koupelny sice nejvhodnější, ale zároveň také nejdražší.
Imitace dřeva v koupelně
Protože obliba dřeva je u zákazníků vysoká, ovšem jeho cena také, kupují lidé velmi často cenově dostupnější nábytek z imitace dřeva.
Je možné setkat se s nábytkem z dřevotřísky, ovšem ten je do koupelny nevhodný. Působením vlhka a vody snadno nabobtná, vsakuje vodu a časem je takřka nepoužitelný. Ničit se začíná v oblasti hran a plný koupelnový nápor podobný nábytek vydrží asi tak 3 měsíce.
Mnohem vhodnější materiál představují MDF desky (středně zahuštěné dřevovláknité desky). Dá se říci, že MDF dokáže plně nahradit dřevo a zároveň je cenově dostupný. Jedná se o materiál, pro jehož výrobu se nepoužívají lepidla, jehož struktura je vysoce kompaktní a vysoce odolná vůči vlhkosti a vodě. Tvarové opracování MDF desek je navíc dobré.
Ochrana nábytku proti vodě
Kvalitní povrchová úprava je základ ať už si do koupelny pořídíte nábytek z masivu nebo zmíněných MDF desek. Pokud chcete povrchovou úpravu provést sami, zaměřte se na napouštěcí oleje či vosky.
Pokud koupelnový nábytek kupujete v obchodě nebo na zakázku od truhláře, nemusíte se o povrchovou úpravu vůbec starat. Každý odborník zpravidla ví, jakou úpravu nábytek do koupelny vyžaduje.
Ptejte se na materiál!
Lidé koupelnový nábytek často nakupují ve specializovaných velkoobchodech, které lákají na akční letáky. Koupelnový nábytek zde skutečně můžete pořídit za dobrou cenu, ovšem pečlivě prozkoumejte, z jakého je materiálu. Popis zboží sice uvádí MDF, ovšem může se stát, že z MDF jsou pouze dvířka, zatímco korpus je vyroben z dřevotřísky – sice nalakované, ale stále přitahující vodu a vlhkost.
U nábytku z masivu zase hrozí trochu jiné riziko. Odolnost vůči vodě je sice vysoká, ale na druhou stranu masivní koupelnový nábytek nevykazuje takovou odolnost vůči oděru. Po nějaké době používání a čištění získá patinu „ošoupaného“ nábytku. Pokud na masiv dlouhodobě působí voda a vlhkost, vytvoří se na povrchu nábytku nevzhledné skvrny. I masiv má své stinné stránky.
Dobrá je kombinace masivu a MDF desek, kdy přední dvířka a hrany jsou z masivu a korpus z MDF desek.
Jakému koupelnovému nábytku dáváte přednost vy?