Sdílíte společnou domácnost s umělcem nebo prostě jen člověkem, který rád něco tvoří? Každý takový člověk potřebuje pro svou tvůrčí práci dostatek prostoru. Problém může nastat ve chvíli, kdy doma zápasíte s každým centimetrem, ale pokud se na věc podíváte logicky, zjistíte, že je lepší vymezit druhému jasný prostor než se dennodenně potýkat s rozpracovanými projekty na místech, kam určitě nepatří. Umělecky založený člen domácnosti nikoho neruší a vy zase nerušíte jeho.
Řešení závisí na možnostech bydlení
Vůbec nejideálnější je věnovat kreativci samostatnou místnost, ale je samozřejmé, že takovouto možnost nemá každý. Řešení tedy závisí na možnostech a charakteru vašeho bydlení, na dispozici a povaze volného prostoru. V každém případě by vaším cílem měla být snaha o minimalizaci uměleckého „nepořádku“.
Málokteré umělecké dílo zabere autorovi zlomek času. Obvykle práce na uměleckém projektu trvá několik hodin, dní, týdnů… Pokud ale v domácnosti ostatním překáží, kazí náladu všem členům a samotný autor je také omezován.
Na co při zařizování nezapomenout?
Umělecká místnost, ateliér nebo prostě jen kout by měl být z praktického hlediska umístěný poblíž dřezu nebo koupelny. Zároveň by mělo poblíž být umístěno okno, a to nejen kvůli osvětlení, ale i odvětrávání, zvlášť pokud umělec používá laky, lepidla nebo tmely. Neméně důležitý je také přívod elektřiny, například pro umělé osvětlení nebo kvůli přístrojům, s nimiž kreativec pracuje.
Začněte u pracovní plochy a židle
Pracovní plochou se rozumí stůl či deska v závislosti na oboru umělecké činnosti. Člověk, který vyšívá, nebude na pracovní plochu náročný tolik, jako umělec zabývající se olejomalbou. Pracovní plocha by měla mít optimální výšku a praktický povrch, který se snadno čistí. Pokud hrozí jeho poškození, je dobré pořídit si pracovní podložku, například takovou, která se používá pro patchwork.
Dítě školou povinné nebo studující člověk má dvojí nároky na pracovní plochu: jednak by měla být čistá, aby se na ní daly vypracovávat domácí úkoly, ale na druhou stranu musí být dost prostorná pro uměleckou činnost. Kreativec ale stůl často znečistí, a tak se situace řeší například pokládáním igelitu na stůl apod. Ideální je mít buď stoly dva nebo jeden velký stůl, na němž by bylo možné psát úkoly a zároveň tvořit.
S pracovní plochou souvisí také kvalitní a pohodlná židle. I zde závisí na druhu činnosti. Jestliže umělec tvoří vestoje nebo u vyvýšené pracovní plochy, je ideální barová židle. Obecně by měla být židle pohodlná i při dlouhodobém sezení a zároveň by se s ní mělo dobře manipulovat.
I když je v místnosti okno a dostatek přirozeného světla, je dobré mít ateliér uměle osvětlený. Velmi oblíbená jsou světla s dlouhým pohyblivým ramenem.
Dostatek úložných prostor
Základem pro udržení pořádku je dostatek úložných prostor, například v podobě skříní, regálů nebo boxů. Jestli nemáte dostatek financí na nový nábytek a boxy, určitě postačí starší krabice nebo zavařovací sklenice nebo přihrádky.
Chybět nesmí samozřejmě ani nástěnka, místo pro ukládání pracovních nástrojů a prostor k odložení hotových věcí určených k uschnutí.
Menší děti určitě ve svém „ateliéru“ ocení interaktivní tapety, které poskytují prostor pro realizaci vlastních nápadů.
Máte doma kreativce a přemýšlíte nad tím, jak vyřešit jeho pracovní prostor? Nebo už s podobnou realizací máte nějakou zkušenost? Jak jste se s vymezením místa pro umělecky založeného člověka vypořádali vy?